Tarımsal destekler tek tek azaltılıyor! Zeytinyağına destek de düştü | DEMOKRAT MERSİN | Mersin'in Demokrat Gazetesi

 
 
11:00  MGC YÖNETIMI AYLıK OLAĞAN TOPLANTı IÇIN ERDEMLI’DE BIR ARAYA GELDI  10:58  BUGÜNKÜ KRIZ, DÜNYANıN GÖRDÜĞÜ TÜM KRIZLERDEN FARKLı   10:58  BAŞKAN ÖZYIĞIT, APARTMAN GÖREVLILERIYLE BULUŞUYOR  10:46  TOROSLAR BELEDIYESI’NDE ÖNCELIK TOPLUM SAĞLıĞı  13:22  1 TEMMUZ KABOTAJ BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN!  12:14  “SU VE İKLIM DEĞIŞIKLIĞI” KONULU RESIM YARıŞMASı’NıN SONUÇLARı AÇıKLANDı   12:13   MERSIN BÜYÜKŞEHIR, 121 KADıN PERSONEL DAHA ISTIHDAM ETTI  12:10   BAŞKAN GÜLTAK, BAŞARıLı ÖĞRENCILERI YAZ KAMPı ILE ÖDÜLLENDIRDI   12:08  TOROSLAR’DA ’KONTROLLÜ SOSYAL HAYAT’ DENETIMLERI SÜRÜYOR  12:06   TOROSLAR’DA DUVARLAR SANAT ESERINE DÖNÜŞÜYOR  12:05  BAŞKAN ÖZYIĞIT’TEN TEMA VAKFıNA FIDAN BAĞıŞı  12:04  BAŞKAN SARı 2. KEZ TŞOF BAŞKAN VEKILLIĞINE GETIRILDI  12:02  TÜRKİYE MERSİN’E AŞIK AMA MERSİN’İN BUNDAN HABERİ YOK  12:00  BÜYÜKŞEHİR İTFAİYESİ, GECE-GÜNDÜZ GÖREVDE  13:57  ESAT ARSLAN : ÇAR PUTIN, LIBYA’Yı SURIYELILEŞTIRIRKEN   14:16  SEÇER, HIZMET BEKLEYEN ATGIRMEZ MAHALLESI’NE MÜJDEYI VERDI  14:14  YENIŞEHIR BELEDIYESI HURDA ARAÇLARı HIZMETE KAZANDıRıYOR  14:12  HALK KART’ıN HAZIRAN AYı TUTARLARı YATıRıLDı  14:10  CHP’Lİ GÖKÇEL: ‘KALE’ DÜŞERSE TARIM BİTER  14:08  BAŞKAN GÜLTAK; MİLLET BAHÇESİ’Nİ MUHTARLARA ANLATTI 
Tarımsal destekler tek tek azaltılıyor! Zeytinyağına destek de düştü

Pamuğa verilen desteğin dönüm başına 650 kg'dan 500 kilograma düşmesinden sonra zeytinyağına dönüme verilen 160 kilogramlık destek de , 90 kilograma düşürüldü.

 
SILA KEMAHLI- ANKARA

Yaşanan ekonomik krizle birlikte tarımsal destekler azaltılmaya başladı. Pamuğa verilen desteğin dönüm başına 650 kg’dan 500 kg’a düşürülmesinden sonra zeytinyağı için de benzer uygulama gündeme geldi. Zeytinyağına dönümüne verilen 160 kilogramlık destek, 90 kilograma düşürüldü.

Çiftçi üretim yapabilmek için tarımsal desteklerin arttırılmasını isterken, tersi kararlar alındı. Antakya Ziraat Odası Başkanı Mehmet Muzaffer Okay, yağlık tohumlar ayçiçeği, soya, pamukta olduğu gibi zeytinyağı için de destek verildiğini bildirdi. Pamukta dönümüne 650 kilogram olan desteğin 500 kilograma sabitlendiğini hatırlatan Okay, desteğin yüzde 70'inin ödendiğini ancak kalan kısmın hâlâ beklemede olduğunu söyledi.

Zeytinde de aynı durumun olduğunu belirten Okay, “160 kilograma kadar dönümde destek veriyorlardı. Onu ortalama 90 kilograma indirmişler. İlçe Tarım Müdürü ile görüştük. Değişebilir bir durum ama şu an gözüken bu” dedi. Okay, 2019 yılı destekleme rakamlarının hâlâ açıklanmadığından da yakındı.

SURİYE'DEN İTHALAT İÇ PAZARI ETKİLİYOR

Sektörde en büyük sorunlardan biri de Suriye'den gelen binlerce ton zeytinyağı. İç piyasaya girmeden yurtdışına çıkma şartıyla getirilen zeytinyağı, iç piyasaya sürülüyor. Suriye’de düşük fiyatlarla alınan zeytinyağı üreticiden daha ucuz fiyata piyasada satılıyor. Okay bu durumun üreticileri sıkıntıya soktuğunu vurgulayarak, “İç piyasa zeytinyağı fiyatları düştü. Tüccar buradaki zeytinyağını yüksek fiyatlara almak istemiyor” diye konuştu.

ŞİRKETLER ELEKTRİK HATLARINI SÖKÜYOR
 
Girdi maliyetlerinin yükselmesinin üreticinin boynunu büktüğünü kaydeden Okay şöyle konuştu: “Üretici, elektrik faturalarını mahsul alınan dönemde ödemek istiyor. Ancak dağıtım şirketi faturasını ödemeyenlerin hatlarını söküyor. İki ay fatura ödenmezse abonelik iptal ediliyor. Biz mahsulden mahsule faturaların bedelleri alınsın üzerine de devletin yasal faizi konulsun istedik. Kabul edilmedi. Enerjide kullanılan fatura bedelleri 7-8 bin liradan başlıyor, 100 bin liraya hatta daha da üstüne kadar çıkıyor. Her ay o kadar parayı çiftçi nasıl bulacak?”

HALK TÜKETEBİLSİN ÜRETİCİ AYAKTA KALSIN

Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Ümmühan Tibet de üreticinin sıkıntı içinde olduğunu belirterek şunları söyledi: “Zeytinyağı bizim milli ürünümüz. Sağlığa faydaları yadsınamaz ve herkes tarafından biliniyor. Bu kadar önemli bir ürünün stratejik ürün olarak kabul edilerek, her aşamada desteklenmesi lazım. Bu kriz ortamında tüketiciler zeytinyağı pahalı diyerek, kullanımından vazgeçmemeli. Halk tüketsin sağlıklı kalsın, üretici de ayakta kalabilsin.”

Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Ümmühan Tibet

KDV YÜZDE 1'E İNSİN

Türkiye'deki 190 milyon zeytin ağacının, 14 milyonunu barındıran Manisa'nın Akhisar İlçesi'nden de üretimin artması için destek çağrısı yapıldı. Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat, en iyi zeytini üretebilmek için var güçleriyle çalıştıklarını söyledi.

Alhat, zeytinde sürdürülebilirlik için iki temel desteğe ihtiyaç duyulduğunu, bunlardan prim desteğinin kısa süre önce hayata geçtiğini hatırlattı. İkinci desteğin ise yüzde 8 olan KDV'nin yüzde 1'e indirilmesi olduğunun altını çizen Alhat şu taleplerde bulundu: "Sofralık zeytine yapılan prim desteğine eğer KDV'nin yüzde 8'den yüzde 1'e indirilmesi de eklenirse işte o zaman tüketim katlanarak artar. Üreticiler kriz döneminde, zeytin ve zeytinyağının raflardaki fiyatını artırmayarak ülkeyi destekledi ancak ayakta kalma mücadelesi verdi. Arazi masraflarını çıkartamadık, durum böyle olunca verim kaybı yaşandı. Bu çarkın dönebilmesi için bakanlıktan, tüketiciye herkes elini taşın altına koymalı.”


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    Bu Habere Hen?z Yorum Yap?lmam??..!
 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA