MERSİN’DE GAZETECİLİK | DEMOKRAT MERSİN | Mersin'in Demokrat Gazetesi

 
 
13:08  TARIM SEKTÖRÜ YENİ STRATEJİK SEKTÖR OLARAK ÖN PLANA ÇIKIYOR  12:30  AKDENIZ BELEDIYESI EKIPLERI BAYRAM BOYUNCA GÖREV BAŞıNDAYDı  12:16  BÜYÜKŞEHİR’DEN KALİTELİ VE GENETİĞİ DEĞİŞTİRİLMEMİŞ BUĞDAY ÜRETİMİNE DESTEK  11:51   BÜYÜKŞEHIR MECLISI VE IZ DÜŞÜMÜ!..  18:04   BAŞKAN YILMAZ; "GELENEKSEL RAMAZAN AKŞAMLARINI TOROSLAR’DA YAŞATTIK"  18:06  GÜLTAK, ÇOCUK KÜTÜPHANESI VE OYUN ODASıNı HIZMETE AÇTı   17:51  YENIŞEHIR BELEDIYESI GıDA YARDıMı SEFERBERLIĞINI SÜRDÜRÜYOR  17:36  BAŞKAN YıLMAZ’DAN BAYRAM KAHVESI  17:29  KıZıLTAN, RAMAZAN BAYRAMıNı KUTLADı   15:34  KıLAVUZ   15:33  YENIŞEHIR BELEDIYESI KENTI NAKıŞ NAKıŞ IŞLIYOR  15:29  CHP MERSİN MİLLETVEKİLİ ANTMEN CHP’Lİ BELEDİYE BAŞKANI SEÇER’İN SUÇUNU AÇIKLADI  14:38  AKDENIZ’DE HAYAT VAR WHATSAPP DESTEK AĞı KURULDU  14:15  SAMSUN’DAN BÜYÜK TAARRUZ’A DÜNYAYı SARSAN 3 YıL  14:05  HAMIT TUNA’NıN ACı GÜNÜ  17:25  YENIŞEHIR’DE MUHTEŞEM BAYRAM COŞKUSU  17:22  BAŞKAN YILMAZ; "TOROSLAR’IMIZDA GELENEKLERİMİZİ YAŞATIYORUZ"  17:20  BAŞKAN YILMAZ, BENGÜ TÜRK’TE CANLI YAYIN KONUĞU OLDU  14:37  MGC YÖNETIMI BAŞKAN GÜLTAK’ı ZIYARET ETTI  14:37  ESAT ARSLAN: ABD’NIN SURIYE’DE YENI KURGULAMASı  
MERSİN’DE GAZETECİLİK

İbrahim Yalçıner

Gazeteci arkadaşlarımız ne yazık ki bugüne kadar Mersin’in basın tarihi konusuna yeterince önem vermediler. Oysa Basın tarihi bir kentin tarihinin en önemli yanıdır. Basın kent tarihinin hem aynasıdır, hem de o kent tarihinin yapıcısıdır.

Ne yazık ki, bir çok alanda olduğu gibi kentimizin basın tarihi üzerinde yeterince durulmamıştır. Bu konuda inanılmaz bilgi ve belge eksiklerimiz vardır. Bu yazıyı bu konuya dikkat çekme olarak görmeniz yeterli şimdilik.. İlerde çok daha derinlikli ve ayrıntılı çalışmalara ihtiyaç olduğunun farkındayız elbette.
Mersin Basın tarihi konusunda çalışma yapan tek kişi olan değerli araştırmacı Gündüz Artan’ı hatırlatmak ve saygıyla anmak istiyorum bu arada.
İlginçtir, Mersin Basının doğduğu yer, öncelikle Tarsus olmuştur. Uzun süreli ve etkili gazeteler ve gazeteciler Tarsus kökenlidir nedense.
Mersin’de yayınlanan ilk gazete Tarsus’tur örneğin. Gazetenin sahibi Tarsuslu Müezzinzade Mehmet Tahir’dir . Mehmet Tahir Fransa’da öğrenim gördü.. Tarsus Mal müdürü iken tayini çıkması üzerine, işinden ayrılmış, matbaacılığa ve gazeteciliğe yöneldi. 1908 yılında Tarsus gazetesini çıkaracaktır. Bilindiği gibi 24 Ocak 1908’le birlikte 2. Meşrutiyet ilan edilmiş, Basında sansür uygulaması kalkmıştır. Söz konusu özgürlük ortamı yeni gazetelerin çıktığı ve geliştiği bir ortamdır. Tarsus gazetesi de bunlardan biridir.
Gazete işgal yıllarında Milli mücadeleyi destekledi..
Tarsus gazetesi bir süre sonra Mersin’de de yayınlanmaya ve basılmaya başladı. Adres Kışla caddesidir. Tarsus 1927 yılında kapandı. Ve bu arada bir çok gazeteci Tarsus gazetesinde yetişti. Bunlardan biri de Fuat Selami’dir ( Akbaş).
1908’de Tarsus’ta doğan Fuat Selami bey, Konya lisesini bitirdikten sonra Tarsus!a dönmüş ve Tarsus gazetesinde çalışmaya başladı. Fuat Selami askerlik dönüşü Mehmet Tahir’in kızı Emine hanımla evlendi.
Mehmet Tahir, damadı Fuat Selami’ye Mersin’de, Toros Oteli karşısında matbaa kurdu. Fuat Selami Matbaaya o günlerde doğan kızı Yıldız’ın adını verildi.
Fuat Selami, 1922 yılında Mersin gazetesini çıkarmaya başladı. Mustafa Kemal’in 17 aralık 1923’te yaptığı ziyaret ve konuşmaları, yine Dr Reşit Galip’in Atatürk’e hitaben yaptığı ünlü konuşma ilk olarak Mersin Gazetesinde yayınlandı.
Cumhuriyet ilke ve devrimlerin tanıtılmasında Mersin gazetesi çok etkili oldu.
Fuat Selami harf devrimiyle birlikte yeni Türkçe hurufatlara sahip oldu. Ve gazete artık Yeni Mersin gazetesi adıyla yayınlanmaya başladı.
Yeni Mersin 1980 yılına kadar en uzun süre yayınlanan gazetedir. Yeni Mersin’de bir çok gazeteci yetişti. Adeta okul görevi görerek, bir çok araştırmacı, yazar ve sanatçının yazılarını yayınlandı.


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    Bu Habere Hen?z Yorum Yap?lmam??..!
 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA