16:41  KALP VE DAMAR HASTALıKLARı SANıLANDAN DAHA ESKIYE DAYANıYOR  16:40  TOROSLAR’ı GURURLANDıRAN PLAKET  16:36  KUMKUYU’NUN ALTYAPı SORUNU BU PROJE ILE ÇÖZÜLECEK  16:34  ATALAY VE ARıKAN’ıN ESERLERI MERSIN DENIZ MÜZESINDE SERGILENIYOR  16:33  AKDÜENIZ BELEDIYE MECLISI, EKIM AYı İKINCI BIRLEŞIMINI GERÇEKLEŞTIRDI   16:31  MGC SEÇİMİ ÖNCESİ ‘ZİYARET’ TARTIŞMASI  16:19  KARADUVAR’I RAHAT BIRAKIN  16:18  CHP’Lİ BAŞARIR: “CİĞERLERİMİZ YANIYOR!!!”  16:16  STRATEJIK VE JEOPOLITIK PENCEREDEN SURIYE  16:14  CUMHURBAŞKANı’NA AÇıK MEKTUP: KESIN ZAFER IÇIN DOĞRU STRATEJI DOĞRU HEDEF  16:09  YENIŞEHIR BELEDIYESI AKADEMI’DE BIR ILK GERÇEKLEŞECEK  16:08  BAŞKAN ÖZYIĞIT, GENÇLERE SESLENDI: FIKIRLERINIZI BIZIMLE PAYLAŞıN  16:07  ADANALıOĞLU’NDA ESKI ÇÖP DÖKÜM SAHASı’NıN ÜZERI KAPATıLıYOR   16:02  “BARıŞ PıNARı HAREKÂTı”NıN HEDEFI: GÜVENLIKLI BÖLGE   16:00  MUDANYA ATEŞKES ANTLAŞMASı’NıN MONDROS’TAN FARKı  15:58  DR. HIKMET KıVıLCıMLı’NıN DÜŞÜNCELERI VE BILIM INSANı OLARAK DEĞERI  15:56  VAHAP SEÇER’DEN, KOÇAMAZ’A AĞIR SUÇLAMALAR:   12:47  DENIZ TUNCAY AKKAPıLı’NıN ACı GÜNÜ  12:17  PROF. DR. ESAT ARSLAN BU AKŞAM CNNTÜRK’E KONUK OLUYOR  16:30  ABD’YE RAĞMEN TAM BAĞIMSIZ TÜRKİYE! 

MERSİN’DE GAZETECİLİK

İbrahim Yalçıner

Gazeteci arkadaşlarımız ne yazık ki bugüne kadar Mersin’in basın tarihi konusuna yeterince önem vermediler. Oysa Basın tarihi bir kentin tarihinin en önemli yanıdır. Basın kent tarihinin hem aynasıdır, hem de o kent tarihinin yapıcısıdır.

Ne yazık ki, bir çok alanda olduğu gibi kentimizin basın tarihi üzerinde yeterince durulmamıştır. Bu konuda inanılmaz bilgi ve belge eksiklerimiz vardır. Bu yazıyı bu konuya dikkat çekme olarak görmeniz yeterli şimdilik.. İlerde çok daha derinlikli ve ayrıntılı çalışmalara ihtiyaç olduğunun farkındayız elbette.
Mersin Basın tarihi konusunda çalışma yapan tek kişi olan değerli araştırmacı Gündüz Artan’ı hatırlatmak ve saygıyla anmak istiyorum bu arada.
İlginçtir, Mersin Basının doğduğu yer, öncelikle Tarsus olmuştur. Uzun süreli ve etkili gazeteler ve gazeteciler Tarsus kökenlidir nedense.
Mersin’de yayınlanan ilk gazete Tarsus’tur örneğin. Gazetenin sahibi Tarsuslu Müezzinzade Mehmet Tahir’dir . Mehmet Tahir Fransa’da öğrenim gördü.. Tarsus Mal müdürü iken tayini çıkması üzerine, işinden ayrılmış, matbaacılığa ve gazeteciliğe yöneldi. 1908 yılında Tarsus gazetesini çıkaracaktır. Bilindiği gibi 24 Ocak 1908’le birlikte 2. Meşrutiyet ilan edilmiş, Basında sansür uygulaması kalkmıştır. Söz konusu özgürlük ortamı yeni gazetelerin çıktığı ve geliştiği bir ortamdır. Tarsus gazetesi de bunlardan biridir.
Gazete işgal yıllarında Milli mücadeleyi destekledi..
Tarsus gazetesi bir süre sonra Mersin’de de yayınlanmaya ve basılmaya başladı. Adres Kışla caddesidir. Tarsus 1927 yılında kapandı. Ve bu arada bir çok gazeteci Tarsus gazetesinde yetişti. Bunlardan biri de Fuat Selami’dir ( Akbaş).
1908’de Tarsus’ta doğan Fuat Selami bey, Konya lisesini bitirdikten sonra Tarsus!a dönmüş ve Tarsus gazetesinde çalışmaya başladı. Fuat Selami askerlik dönüşü Mehmet Tahir’in kızı Emine hanımla evlendi.
Mehmet Tahir, damadı Fuat Selami’ye Mersin’de, Toros Oteli karşısında matbaa kurdu. Fuat Selami Matbaaya o günlerde doğan kızı Yıldız’ın adını verildi.
Fuat Selami, 1922 yılında Mersin gazetesini çıkarmaya başladı. Mustafa Kemal’in 17 aralık 1923’te yaptığı ziyaret ve konuşmaları, yine Dr Reşit Galip’in Atatürk’e hitaben yaptığı ünlü konuşma ilk olarak Mersin Gazetesinde yayınlandı.
Cumhuriyet ilke ve devrimlerin tanıtılmasında Mersin gazetesi çok etkili oldu.
Fuat Selami harf devrimiyle birlikte yeni Türkçe hurufatlara sahip oldu. Ve gazete artık Yeni Mersin gazetesi adıyla yayınlanmaya başladı.
Yeni Mersin 1980 yılına kadar en uzun süre yayınlanan gazetedir. Yeni Mersin’de bir çok gazeteci yetişti. Adeta okul görevi görerek, bir çok araştırmacı, yazar ve sanatçının yazılarını yayınlandı.


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    Bu Habere Hen?z Yorum Yap?lmam??..!
 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA