Mersin GİAD üyeleri İŞKUR tarafından bilgilendirildi | DEMOKRAT MERSİN | Mersin'in Demokrat Gazetesi

 
 
13:08  TARIM SEKTÖRÜ YENİ STRATEJİK SEKTÖR OLARAK ÖN PLANA ÇIKIYOR  12:30  AKDENIZ BELEDIYESI EKIPLERI BAYRAM BOYUNCA GÖREV BAŞıNDAYDı  12:16  BÜYÜKŞEHİR’DEN KALİTELİ VE GENETİĞİ DEĞİŞTİRİLMEMİŞ BUĞDAY ÜRETİMİNE DESTEK  11:51   BÜYÜKŞEHIR MECLISI VE IZ DÜŞÜMÜ!..  18:04   BAŞKAN YILMAZ; "GELENEKSEL RAMAZAN AKŞAMLARINI TOROSLAR’DA YAŞATTIK"  18:06  GÜLTAK, ÇOCUK KÜTÜPHANESI VE OYUN ODASıNı HIZMETE AÇTı   17:51  YENIŞEHIR BELEDIYESI GıDA YARDıMı SEFERBERLIĞINI SÜRDÜRÜYOR  17:36  BAŞKAN YıLMAZ’DAN BAYRAM KAHVESI  17:29  KıZıLTAN, RAMAZAN BAYRAMıNı KUTLADı   15:34  KıLAVUZ   15:33  YENIŞEHIR BELEDIYESI KENTI NAKıŞ NAKıŞ IŞLIYOR  15:29  CHP MERSİN MİLLETVEKİLİ ANTMEN CHP’Lİ BELEDİYE BAŞKANI SEÇER’İN SUÇUNU AÇIKLADI  14:38  AKDENIZ’DE HAYAT VAR WHATSAPP DESTEK AĞı KURULDU  14:15  SAMSUN’DAN BÜYÜK TAARRUZ’A DÜNYAYı SARSAN 3 YıL  14:05  HAMIT TUNA’NıN ACı GÜNÜ  17:25  YENIŞEHIR’DE MUHTEŞEM BAYRAM COŞKUSU  17:22  BAŞKAN YILMAZ; "TOROSLAR’IMIZDA GELENEKLERİMİZİ YAŞATIYORUZ"  17:20  BAŞKAN YILMAZ, BENGÜ TÜRK’TE CANLI YAYIN KONUĞU OLDU  14:37  MGC YÖNETIMI BAŞKAN GÜLTAK’ı ZIYARET ETTI  14:37  ESAT ARSLAN: ABD’NIN SURIYE’DE YENI KURGULAMASı  
Mersin GİAD üyeleri İŞKUR tarafından bilgilendirildi

Mersin Girişimci İşadamları Derneği (Mersin GİAD) üyeleri İŞKUR tarafından bilgilendirildi.

Mersin’de 200’ü aşkın üyesi ile proje odaklı çalışmalarını sürdüren Mersin GİAD, İŞKUR Mersin İl Müdürü Halil Bozkurt ve İŞKUR Uzmanı Muhammet Lütfi Emre’nin bilgilendirme sunumunu dinlediler. 

İŞKUR teşvikleri ile ilgili Mersin GİAD üyelerini bilgilendiren İŞKUR Uzmanı Muhammet Lütfi Emre, İŞKUR’un kendine ait teşviklerinde SGK ile bir bağlantısı olmadığını belirterek, ‘2 kişiyi sigortalı olarak çalıştıran bir işletmeye, İŞKUR üzerinden alınan üçüncü personelin maaşını ve sigortasını karşılıyoruz. Biz buna işbaşı eğitim programı diyoruz. Bir diğer hizmetimiz ise, Mesleki Geliştirme İşbirliği Protokolüdür. Bu kapsamda almış olduğunuz personellerin eğitimlerini hem pratik, hem de teorik anlamda karşılayacak şekilde, firmanızda kendi işinizi öğreterek ücretini İŞKUR’un karşılamak kaydıyla açmış olduğumuz programlardır. Burada amaç, personelin istihdamının sağlanmasıdır. Şüphesiz SGK olsun İŞKUR olsun istihdama öncülük eden kurumlarda zaten ana hedef istihdamın sağlanmasıdır. Mesleki Geliştirme İşbirliği Protokolü kapsamında işveren danışmanınızla yine İŞKUR’a başvurduğunuz takdirde firmanıza bu kurslar açılmış olacaktır’ dedi. 

Kısa çalışma ödeneği hakkında önemli bilgiler veren İŞKUR İl Müdürü Halil Bozkurt, kısa çalışma ödeneğinin işverenlerin kriz aşamasında işçi çıkartma yoluna gitmelerinin önünü kesmek amacıyla uygulanan bir metot olduğunu belirterek, ‘Kısa çalışma ödeneği uyguladığımız destek modelidir. Bu metot  2019 yılı öncesinde çok zor süreçlerden geçiyordu. Ama artık öyle değil. Kısa çalışma ödeneği 2019 yılındaki kriz ortamı olduğundan dolayı yönetmelikte değişikliğe gidildi. Bize başvurduğunuz zaman Adana’daki Rehberlik ve Teftiş Birimi Başkanlığımıza başvurunuzu gönderiyoruz, bir hafta içerisinde başkanlığımızdan gerekli müfettiş geliyor, 3 gün içerisinde de sonuçlanıyor. Kısa çalışma ödeneği, işverenin ekonomik ve finansal anlamda tablolarıyla bilançolarıyla krize düşme ihtimali varsa ve tarafımızca incelendikten sonra gerçekleşiyor. Bu güne kadar 12 firma bu ödenekten faydalandı ve sadece 1 tanesinin başvurusu geri çevrildi. Kısa çalışma ödeneğinin temel mantığı şudur; Biz devlet olarak diyoruz ki, yeter ki işçinizi çıkartmayın. O süreçte 3 aylık süreyle biz sizi destekleyelim. İşçi çıkartmak yerine çalıştırdığınız işçilerin maaşının yarısını işveren yarısını da biz ödeyelim diyoruz. Bu sayede işçi maliyetleri yarı yarıya inmiş oluyor ve işveren girmiş olduğu dar boğazda nefes almış oluyor’ ifadelerini kullandı. 

Vermiş oldukları bilgilerden dolayı İŞKUR İl Müdürü Halil Bozkurt’a ve İŞKUR Uzmanı Muhammet Lütfi Emre’ye teşekkürlerini sunan Mersin GİAD Başkanı Mehmet Serkan İzol, işletmelerin İŞKUR’un teşviklerinden faydalanması gerektiğini ifade ederek, ‘Devletimizin işverenlere ve işletmelere sağladığı teşvikler sayesinde birçok işsiz vatandaşımız istihdam edilirken, işverenlerimiz de işçi maliyetleri açısından derin bir nefes alıyor. İstihdam seferberliğine destek olan ve işsiz vatandaşlarımızın istihdamına katkı sağlayan başta İŞKUR olmak üzere bu alanda çalışmalar yapan diğer kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyoruz’ ifadelerini kullandı.


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    Bu Habere Hen?z Yorum Yap?lmam??..!
 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA