FESTİVAL | DEMOKRAT MERSİN | Mersin'in Demokrat Gazetesi

 
 
13:34  BAŞKAN GÜLTAK, KURBAN KESIM YERLERINI ZIYARET ETTI  13:07  AMERIKAN- İNGILIZ BASıNıNDA MILLI MÜCADELE KAHRAMANı: KARA FATMA  13:00  FARKLı BIR DÜNYA LIDERI: NURSULTAN NAZARBAYEV  17:26  BAŞKAN SEÇER, BAYRAMıN ILK GÜNÜ IL PROTOKOLÜYLE BAYRAMLAŞTı   13:16  CUMHURIYETIN ÖNSÖZÜ: HÜRRIYET DEVRIMI  12:51  MGC YÖNETIMI GAZETECILERLE BAYRAMLAŞTı  11:07  AKDENIZ BELEDIYE BAŞKANı GÜLTAK 15 AYLıK ÇALıŞMA RAPORUNU SUNDU  10:21  SIVAS KATLIAMı’NıN 27’NCI YıLı: GLADYO’NUN ÜZERINE GIDILSEYDI 15 TEMMUZ OLMAZDı!  19:45  AKDENIZ KATı ATıK BIRLIĞI, GENEL KURUL’DA TASFIYE EDILDI  15:42  YENIŞEHIR BELEDIYESINDEN ALANYA SOKAĞı ANKETI  15:13  CHP’Lİ ALİ MAHİR BAŞARIR: “ŞEHİTLERİMİZ İHMAL KURBANI”  14:45  BAŞKAN YıLMAZ, KURBAN BAYRAMı’Nı KUTLADı  14:19  BAŞKAN SEÇER YAVAŞ YAVAŞ MERSİNLİYİ TANIMAYA BAŞLADI  11:57  İSTANBUL SÖZLEŞMESI DEĞIL MILLI DEMOKRATIK DEVRIM YAŞATıR  11:08  BITMEYEN EV ÖDEVIMIZ ’ANAYASA’  19:14  BAŞKAN GÜLTAK’TAN, ’SCOOTERLı KENT TURU’  19:13  BAŞKAN SEÇER, CHP’NIN 37. OLAĞAN KURULTAYı’NA KATıLDı  19:07  ARSLAN: MıSıR SILAHLı KUVVETLERI: ‘ESNAFAT-ı ASKERIYE’  19:07  İLKOKULA BAŞLAYACAK ÇOCUKLARA OKUL OLGUNLUĞU TESTI  14:39  CHP’NİN İKTİDAR KURULTAYI MI, DÖNÜŞÜM KURULTAYI MI?  
FESTİVAL

Esat Durak Yazdı

Mersin’in yakın tarihinde bir fuar kültürü vardı. Fuar ve  festival anlamında İzmir’den sonra Türkiye’nin en gözde lokasyonuydu Mersin..

Kent büyüdükçe bu tip organizasyonlar maalesef doğru orantıyı tutturamadı. Göçler,  yerleşik kültürün karşısına çıktı ve geleneksel yapıyı değiştirdi. Yani kent büyüdükçe, bu organizasyonlar küçülmeye, lokal ve spesifik bir hal almaya başladı.

Böylece farklı kültür ve kimliklerin zenginliğini ancak hamasi nutuklarda yaşayabilen bir kent oldu Mersin.. Ortak hareket etme bilincinden uzaklaştı, kendi gücünün farkında olmadı ve dinamiklerini bir türlü harekete geçiremedi. Anlayacağınız varlık içinde yokluk çekti.

Son dönemler bu yapıya bir isyan ve direniş vuku buldu…  Köşelerine çekilmiş ve kendi sosyal hayatlarını yaşayan kent insanını, ortak alana çekme çabaları sonuç vermeye başladı.

Mesela her ne kadar belli bir sınıfa hitap etmiş olsa da Uluslararası Müzik Festivali bu yıl 19 yaşına basacak.

Sektörel bir altyapıya sahip olsa da Narenciye Festivali’nin bu yıl sekizincisi yapılacak..

Bu yerleşik sektörel ve sınıfsal organizasyonların dışında farkındalık yaratacak dokunuşlar da oldu bu süreçte ..

Geçtiğimiz aylarda Akdeniz Belediyesi tarafından yapılan Balık Festivali özgün bir proje olarak karşımıza çıktı. Mersin’de deniz ve gastronominin birleştiği kült bir yapı olan Karaduvar’ın gece hayatının renkliliği bu festivalle iki gün boyunca gündüze taşındı.  Bu festivalin tek eksiği  (!)  vardı, oda tercih meselesinden ibaretti.. Bu projeyle Mustafa Gültak , “denizden babam çıksa yerim” diyen Karaduvar insanının oltasına ve ağına son dönemlerde takılmış en lezzetli balık oldu açıkçası.

Balık festivali ile denizi ile küskünlüğünü gideren Mersn’in sırtını dayadığı Toros dağları ile barışması da şunun şurasında birkaç gün önce yaşandı. Kış aylarında sosyal hayatını kapalı alanlarda renklendirmeye çalışan Mersinliler için “ BEYAZ” bir sayfa açıldı. Toroslar Belediyesi tarafından düzenlenen Kar festivali bu kentin kış turizminde de var olabileceğinin açık kanıtı niteliğindeydi. Bir türlü hayata geçirilemeyen Karboğazı kayak merkezi projesinin bu kente ne kadar gerekli olduğunu anlattı bizlere bu festival.  Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz’ın bu projesi deyim yerindeyse Eskişehir’e “deniz” getiren bir  Yılmaz Büyükerşen dokunuşuydu. Beyazı sadece giydiğinde, yediğinde , içtiğinde  gören  bir şehrin merkez belediyelerinden birinin, bunu festival boyutuna taşıması  ve bu buluşmayı gerçekleştirmesi alkışa değer bir hareketti. Torosları sadece bir dağ olarak görmek, eteklerinde pineklemekten  öte, bu yüce dağın  enerjisinden ve bereketinden faydalanmak gerektiğini anlattı bizlere Atsız Afşın Yılmaz.

Dedim ya lafımın başında.
Gücünün farkına varmalı bu kent.
Ne yapabileceğini sınamalı.
Kendini anlamalı, anlatmalı…
Denizinde balık, dağında kar olmalı..


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    Bu Habere Hen?z Yorum Yap?lmam??..!
 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA