GIRTLAĞIMIZA KADAR BORÇ İÇİNDEYİZ, NEYSEKİ BOYUMUZ KISA | DEMOKRAT MERSİN | Mersin'in Demokrat Gazetesi

 
 
12:55  TÜRK KADıNı ‘SÖZLEŞMEYLE’ DEĞIL DEVRIMLE YÜKSELDI!  12:38  MHP’LI KıLAVUZ’DAN MERSIN TARıMı HAKKıNDA ÖNERGE   12:30  MERSIN’I GÜLÜMSETEN HIZMET ARAÇLARı  12:06  BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ’NİN AĞUSTOS AYI 1. BİRLEŞİMİ YAPILDI  11:25  ALTıNCı GÜNDE ARATOS’UN IÇ DUVARıNA ULAŞıLDı  15:10  MESKİ’NIN YENI GENEL MÜDÜRÜ İRFAN KORKMAZ OLDU  15:09  AYDıN’DAN “EVE YALNıZ GEL / KORONAVIRÜS 2019” ROMANı  14:42  BAŞKAN DINÇER, “10 GÜN BOYUNCA COVID 19 DENETIMI YAPıLACAK”  14:36  CHP’NIN ’A TAKıMı’ BELLI OLDU! İŞTE O ISIMLER  17:36  BIR BAŞKANıN DRAMı   17:36  BULGAR BOZOĞLAN ZIYARETI VE MERYEM AKGÜN’ÜN YıL YEMEĞI YAPıLDı  17:31  TARSUS TSO’DA ‘’TARSUS ALT BÖLGE DESTINASYON ÇALıŞTAYı’’ DÜZENLENDI  17:26  BAŞKAN GÜLTAK, ÇAMLıBEL ESNAFı VE SAKINLERIYLE BIRARAYA GELDI   17:05  YENIŞEHIR BELEDIYESI IKLIM DEĞIŞIKLIĞINE ‘DUR’ DIYOR   16:57  TARSUS CHP’DEN MÜFTÜLÜĞE ZIYARET   16:30  ANTMEN: GADIR-I HUM, ÜLKEYE ADALET, BARıŞ VE KARDEŞLIK GETIRSIN   16:20  TOROSLAR 3. ETAP İMAR PLANı ÇALıŞMALARı BAŞLAYACAK   16:07  BAŞKAN GÜLTAK’TAN PAZARYERİNDE KORONAVİRÜS DENETİMİ  16:25  YENIŞEHIR HALK KART ILE YEREL ESNAFLAR DA KAZANıYOR  12:16  ÜÇOCAK MAHALLESI’NDE ÇÖP EV TEMIZLENDI 
GIRTLAĞIMIZA KADAR BORÇ İÇİNDEYİZ, NEYSEKİ BOYUMUZ KISA

Ahmet Akın’ın Kaleminden

Temel, çok üzgün bir şekilde oturan arkadaşı Dursun’a, “Ula Dursun nedir bu halin” diye sormuş. Dursun’da; “Hiç sorma Temel çok kötü bir durumdayım, gırtlağıma kadar borca battım.” Temel’in yanıtı “Üzülme Dursun, gırtlağına kadar borca batmak kötü bir şey ama neyse ki boyun kısa” olmuş.  Türkiye ekonomisi de bu durumda. Neyse ki boyumuz kısa.

Geçenlerde bir yandaş gazetede çıkan haberi akademisyen (Prof.) arkadaşımız yorum yaparak paylaşmış. Haber şu: “Otomobile hücum. Galeriler talebe yetişemiyor.” Otomobile bu kadar talep olan bir ülkede ekonomik krizden bahsedilebilir mi. Kriz falan yok. Bu paylaşımı okuyunca, aklıma son iki ayda yüzde 70’i kamu bankaları yoluyla olmak üzere  358 milyar TL piyasaya kredi pompalandığı gerçeği geldi. Kriz falan yok diyenler bunu bilmiyor mu, elbette biliyor. Ancak, yandaş olmak çoğu zaman insana kendisi olduğunu unutturuyor. 
İş camiası sessiz. Meslek odaları sanki ayrı bir dünyada yaşıyorlar. Firmaların işletme sermayeleri eridi. Tüm varlıkların değeri düştü. İşsizlik almış başını gidiyor. Son dönemlerde ekonomiye dair sıklıkla duyduğumuz kavramlardan biri de kredi risk primi (CDS) oldu. CDS, alınan kredinin geri ödenmeme riskine karşı, alacaklı tarafın verdiği borcu koruma altına alan, bunu da belirli bir bedel karşılığında yapan bir enstrümandır Ülkenin ekonomik durumu ile ilgili çok önemli bir göstergedir.
2020 yılında Türkiye CDS değeri yıl başına göre 208,88 puan kadar artmıştır. 2020 Yılı Yüzdesel değişim ise %42,87 kadar olmuştur. Türkiye CDS primi 2020 yılında en düşük 234.75 puan ile 29 Ocak 2020 tarihinde, en yüksek ise 652.3 puan ile 07 Nisan 2020tarihinde olmuştur.Kredi Temerrüt Takası (CDS) değeri hesaplanırken Ülkenin GSYH büyüme oranı, cari denge/GSYH, ihracat/GSYH, ithalat/GSYH, ihracat büyüme hızı, faiz oranları, risksiz faiz oranı, borç/GSYH, borç/ihracat, rezervler/borç, rezervler/ithalat, rezervler/GSYH, reel döviz kuru, dış borç, hükümet gelirleri, hane halkı borcu, GSYH, kişi başı risk iştahı, enflasyon oranı, işsizlik oranı, siyasi istikrar, temerrüt geçmişi, hisse senedi piyasasındaki dalgalanma gibi çok karmaşık veriler ve değişkenler baz alınır.
08 Temmuz 2020 tarihine göre Türkiye Kredi Risk Swapı (CreditDefault Swap) değeri 477.12. Yabancı yatırımcının bir ülkenin mali durumu hakkında bilgi edinmesini sağlar. CDS primi, ülkelerin ekonomik ve politik risk faktörlerine göre her gün hesaplanarak değişmektedir. Değer düşük ise bu iyi anlama gelir, yüksek ise kötü anlama gelir. 
Türkiye CDS liginde yıllarca başa baş mücadele ettiği Rusya, Brezilya, Güney Afrika, Hindistan, Malezya, Endonezya, Çin’in açık ara farkla gerisinde kaldı. Böylece Türkiye’nin borçlanma maliyetleri de diğer ülkeler oranla çok daha pahalı hale geldi.

ahmetakinmersin@gmail.com
www.ahmetakin.com.tr


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    Bu Habere Hen?z Yorum Yap?lmam??..!
 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA