| DEMOKRAT MERSİN | Mersin'in Demokrat Gazetesi

 
 
10:49  MERSİN’E ÇEVRE DOSTU 100 YENİ OTOBÜS DAHA GELİYOR  10:31  KARİYER MERKEZİ, DÜNYA GAZETESİ YAYIN KURULU BAŞKANI ŞEREF OĞUZ’U AĞIRLADI  14:58  KADıNA YÖNELIK ŞIDDETE TWEET ZINCIRI ILE DIKKAT ÇEKTILER   14:54  SABRI TEKLI: ÇALıŞANLARıMıZıN SAĞLıĞı HER ŞEYDEN ÖNEMLI  14:38  TOROSLAR’DA, ŞIDDETE SıFıR TOLERANS  14:27  TARSUS TSO MECLIS TOPLANTıSı YAPıLDı  12:45  ATATÜRK’Ü ANLAMAYANLARA KISA BİR DERS NOTU:  10:28  DINÇER;”COVID 19 SALGıNıNDAN ETKILENEN ESNAFA HIBE DESTEĞI YOLDA”  10:17  YENIŞEHIR BELEDIYESINDEN DIKKAT ÇEKEN ÖĞRETMENLER GÜNÜ FILMI  10:09  KOÇAK’TAN IHALEYI ALAN KOZUVA’YA HAYıRLı OLSUN MESAJı  10:09  KOÇAK, TÜRK TICARET VE SANAYI ODASı TOPLANTıSıNA KATıLDı  09:41  BÜYÜKŞEHİR, KADINA YÖNELİK ŞİDDETE DUR DİYOR!  15:05  FORUM MERSIN’E TSE GÜVENLI HIZMET BELGESI  15:05  TOROSLAR’DA VEZNELER, HAFTA SONU AÇıK  15:01  AKDENIZ’IN PARK VE YEŞIL ALANLARı YENILENIYOR  14:52  SEÇER, ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMA PROGRAMıNA KATıLDı  11:43  CHP’LI BAŞARıR, ÇUKUROVA BÖLGESEL HAVALIMANı ÜST YAPı IHALESINI MECLIS GÜNDEMINE TAŞıDı  11:43  CHP TARSUS İLÇE BAŞKANı VARAL, ÖĞRETMELER GÜNܒNÜ KUTLADı  11:14  YASEMIN BANA ANLATMıŞTı BENDE SIZE ANLATAYıM...   10:17  BÜYÜKŞEHIR’DEN SMA SAVAŞÇıSı NISA NUR VAROL’A DESTEK 
CHP’Lİ GÖKÇEL’DEN AVM’LER İÇİN KANUN TEKLİFİ

CHP’Lİ GÖKÇEL’DEN ESNAFI KORUYACAK TEKLİF
CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, esnafın korunması için AVM'lerin pazar günleri "tatil" edilmesine ilişkin yasa teklifini TBMM Başkanlığı'na sundu. Gökçel, " küçük esnafa, kent kültürüne, iklim politikamıza ve ekonomik çıkarlarımıza katkı yapılması amaçlanmıştır”dedi.
CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’da değişiklik yapılmasını teklif ederek AVM ve zincir marketlerin çalışma günlerinin düzenlenmesini TBMM gündemine taşıdı.Gökçel kanun teklifi ile kanuna “Alışveriş Merkezleri (AVM) ve zincir mağazaların hafta tatili Pazar günüdür. Resmi ve Dini bayramların ilk günü zincir mağazalar ve Alışveriş Merkezleri (AVM)’ler kapalıdır” ibaresinin eklenmesini talep etti.
Gökçel, teklifin gerekçesinde AVM’lerin Anadolu’nun kadim esnaflık kültürü ahilik ile bağdaşmadığını ifade etti.Gökçel, Lonca ve ahilik yapılarının  yüzyıllar boyunca topraklarımızda adil bölüşüm ve adalete dayalı bir ticaret sistemini kurduğunu belirtti. 21. yüzyılda ortaya çıkan alışveriş merkezlerinin bu kültüür yok ettiğinin altını çizen Gökçel, “bu alışveriş merkezleri ve zincir mağazalar küçük esnafın ticarette var olmasını engellemeye başlamıştır. Her geçen gün sayıları artan bu yapılar yüksek maliyetleri ile küçük esnafın barınamayacağı birer alan olmuşlardır” dedi. 

“AVM’ler Kent Kültürünü Yok Ediyor”
Alışveriş merkezlerinin hızla artmış olması kent kültürü karşısında bir tehdit oluşturduğunu kaydeden Gökçel teklifinde, “Kent içinde sosyalleşmekten uzak olan yurttaşlar kente aidiyet duymamaya başlamışlardır. Anılan alışveriş merkezlerinde genellikle aynı marka ve ürün gruplarının olması monopol veya oligopol benzeri piyasalar oluşmasına sebep olmaktadır. Alışveriş merkezlerinin çevrelerinde çeşitli sanat ve meslek kollarında faaliyette bulunan esnaf bu büyük mağazaların piyasayı yönetme eğiliminden dolayı zarar görmektedir. Dolayısıyla birçok küçük esnaf piyasadan çekilmek zorunda kalmıştır” diyerek yaşanan sorunları dile getirdi.

“AVM sayısı 12 yılda Yüzde 200’den fazla Arttı”
CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel TBMM Başkanlığına sunduğu kanun teklifinde AVM’lerin hızla arttığını belirtti. Gökçel, “ 2007 yılında 145 olan AVM sayısı 2019 yılında 454 olmuştur. Bu rakam 12 yılda yüzde 200’den fazla artış yaşandığını göstermektedir. Türkiye oransal olarak AVM’lerin kapladığı alan bakımından dünyada ilk 10 ülke arasında bulunmaktadır” dedi.

“AVM’ler Ekolojik Olarak Sakıncalı”

Teklifin gerekçesinde AVM’lerin çevresel etkilerine de değinen Gökçel, “büyük yapıları sebebiyle ısı kütlesi oluşturan yapılar olarak göze çarpmakta, enerji tüketimi ve yapımı esnasında başvurulan malzemeler sebebiyle çevreci birer yapı olmaktan çok uzaktırlar.
Gerekli ihtiyaçların karşılanması bakımından hayatımızın bir parçası olan alışveriş merkezlerinin olumsuz etkilerinin asgari düzeye indirilmesi için bazı hukuki düzenlemeler yapılması elzem hale gelmiştir. Çeşitli Avrupa ülkeleri bu anlamda mevzuatlarında düzenlemeler yapmış ve alışveriş merkezleri ile zincir mağazaların çalışmalarını düzenlemiştir. Almanya, İspanya, Fransa, Belçika, Danimarka, Polonya, Portekiz, Yunanistan bu ülkelerden bazılarıdır. Bu ülkelerde alışveriş merkezleri Pazar günleri kapalı tutularak küçük esnafın var olması amaçlanmıştır. Diğer yandan kent içi trafiğin olumsuz etkilenmesi ve kent kültürünün yok olması engellenmeye çalışılmıştır” dedi.


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    Bu Habere Hen?z Yorum Yap?lmam??..!
 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA