“CHP’Lİ GÖKÇEL: MERSİN ANA KONTEYNER LİMANI PROJESİ MAVİ VATANA SAHİP ÇIKMA PROJESİDİR” | DEMOKRAT MERSİN | Mersin'in Demokrat Gazetesi

 
 
11:52  AKDENIZ’DE TARIHI MERSIN EVI GELECEĞE KAZANDıRıLDı  11:44  BAŞKANı YıLMAZ’DAN ILÇE ESNAFıNA ZIYARET   11:44  KOÇAK, AGROPARK’ıN TOPLANTıSıNA KATıLDı  11:26  MTSO MECLISI, DOĞAL SIT ALANı KARARıNıN ALATA’NıN TAMAMı IÇIN OLMASı TALEBINDE  10:58  “GÖKÇEL: ÇIFTÇILERIMIZIN TARıM YAPTıKLARı TOPRAKLARı ELLERINDEN ALMAYıN”  10:38  YENIŞEHIR BELEDIYESINDEN ÜCRETSIZ RUSÇA DIL EĞITIMI  10:27  BAŞKAN YıLMAZ: ORHUN YAZıTLARı, MILLET OLMA BILINCININ EN GÜZEL KANıTı  09:44  KADININ HAKLI SESİNİ DUYUYOR MUSUNUZ ?  11:54  AKDENIZ BELEDIYESI VATANDAŞA MORAL OLMAYA DEVAM EDIYOR  11:49  TEMIZ VE SAĞLıKLı BIR AKDENIZ IÇIN EKIPLER 7/24 GREV BAŞıNDA   11:42  TARSUS TSO MECLIS’INDE YOL HARITASı GÖRÜŞÜLDÜ  11:33  MERSIN’DE TAKSIMETRE ÜCRETINE YENI AYAR   11:20  BÜYÜKŞEHİR’DEN İŞ YERİ KAPALI 5 BİN 785 ESNAFA GIDA KOLİSİ  11:19  ATÖLYE DEĞİL SANKİ FABRİKA!  15:06  İMAR BARIŞI TARTIŞMALI BİR YASA  15:26  YENIŞEHIR BELEDIYESI KÜLTÜR KOMPLEKSININ TEMELI ATıLDı  15:00  AKDENIZ’DE KENTSEL DÖNÜŞÜMDEN BAŞKA ÇARE YOK  12:17  ESAT ARSLAN: GARA OPERASYONU  11:56  BÜYÜKŞEHİR’İN ÇORBASI MERKEZE KİLOMETRELERCE UZAKTA DA VATANDAŞLARA ULAŞIYOR  13:33  “CHP’Lİ GÖKÇEL: MERSİN ANA KONTEYNER LİMANI PROJESİ MAVİ VATANA SAHİP ÇIKMA PROJESİDİR” 

“CHP’Lİ GÖKÇEL: MERSİN ANA KONTEYNER LİMANI PROJESİ MAVİ VATANA SAHİP ÇIKMA PROJESİDİR”

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, yapılması kent tarafından heyecanla beklenen Mersin Ana Konteyner Aktarma Limanı Projesini TBMM gündemine taşıdı. Gökçel, “ 15 yıldır Kalkınma Planlarında yer alan Mersin Ana Konteyner Aktarma Limanı neden 11. Kalkınma Planından çıkartıldı?” diye sordu.

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, daha önce Mersin’de yapılacağı açıklanan ancak daha sonra 11. Kalkınma Planından çıkartılan Mersin Ana Konteyner Aktarma Limanı Projesi ile ilgili TBMM Genel Kurulunda konuşma yaptı. Konuşmasında Gökçel, “Tedarik zincirleri dünya ticaretinin en önemli ayağı haline gelmiştir. Artık birçok ülke limanlara yatırım yapıyor. Dünya Ticareti konteynerler üzerinden gemi taşımacılığı ile yön buluyor. Mersin Ana Konteyner Aktarma Limanı Projesi 15 yıldır tüm 5 yıllık kalkınma planlarında yer aldı. Fakat ne hikmetse 11. Kalkınma Planından çıkartıldı” dedi.

Mersin Ana Konteyner Aktarma Limanı Projesinin önemine değinen CHP’li Gökçel; “Bu proje Mavi Vatana sahip çıkabilmemiz için aynı zamanda ekonomimizi güçlendirmek için en önemli projelerden bir tanesidir. Peki, neden bu proje kalkınma planından çıkartıldı” dedi.

“Hamaset Nutuklarıyla Mavi Vatan’a Sahip Çıkılmaz”

Türkiye’nin Akdeniz’de söz sahibi olmak için geliştirdiği politikalara da değinen Gökçel, Mersin Ana Konteyner Aktarma Limanı Projesinin Akdeniz politikamız için bir güç olacağını kaydetti. Gökçel; “Mersin AnaKonteyner Aktarma Limanı Projesi ülkemizin Akdeniz’deki varlığı için çok önemlidir. Hamaset nutuklarıyla Mavi Vatan’a sahip çıkılmaz, Eğer biz, avantajlarımızı kullanırsak, doğru yatırım yaparsak ve stratejimizi iyi kurarsak Mavi Vatan’a da sahip çıkarız. Ülkemizin ekonomisini de güçlendiririz, ülkemiz için hayırlı bir yapmış oluruz” diye konuştu.

Mersin Limanının jeopolitik olarak çok önemli bir konumda olduğunu belirten Gökçel, Beyrut Limanında meydana gelen patlama sonrasında Mersin’in daha da önem kazandığını ifade etti. Gökçel, “Mersin çok önemli bir liman kentiolduğunu bir kez daha kanıtladı. Beyrut Limanında bir patlama oldu. Limanda patlama olduktan sonra Mersin kullanılmaya başlandı. Mersin limanı bölgedeki konteyner ve deniz taşımacılığına ev sahipliği yaptı. Hem ülkemize hembölgemize ekonomik katkılaryaptı “ dedi.

 “Proje Gecikirse Kaynak Lazkiye ve Pire’ye Akacak”

“Mavi Vatan’da Hakimiyet Kurmak Yalnızca Donanma Bulundurmakla Olmaz”

TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada CHP’li Gökçel, Mersin Ana Konteyner Aktarma Limanı Projesi’nin hayata geçmemesi durumunda büyük bir gelirden mahrum kalınacağının altını çizdi. Gökçel; “Proje hayata geçmezse Asya ve Ortadoğu küresel ticareti önce Lazkiye sonra Pire Limanı üzerinden İtalya’ya geçecek ve ülkemiz küresel lojistik pastasından pay alamamış olacaktır. Mavi Vatan’da hakimiyet kurmak yalnızca donanma bulundurmakla olmaz aynı zamanda coğrafyanın ekonomisine yön vermekle Mavi Vatana sahip çıkılır. Lider ülke olmak da bizim sorumluluğumuzdadır” dedi.

Projenin önceki kalkınma planlarında yer aldığını vurgulayan Gökçel, 9. Kalkınma Planı çerçevesinde hazırlanan komisyon raporlarına değindi. Gökçel raporda, Mersin Ana Konteyner Limanı Ortadoğu ve Orta Asya orijinli yüklerin Akdeniz’e çıkışında önemli bir ana liman görevi görecektir. AyrıcaTürkiye Limanlar Master Planında ülkemize strateji ve rekabet gücü kazandıracaktır denildiğini hatırlattı.Gökçel, Genel Kurulda tüm Mersin Milletvekillerine çağrı yaparak bu proje için birlikte hareket etme çağrısında bulundu.


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    Bu Habere Hen?z Yorum Yap?lmam??..!
 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA