“Maliyetleri Karşılayamayan Üretici Tarlasını Ekmekten Vazgeçiyor” | DEMOKRAT MERSİN | Mersin'in Demokrat Gazetesi

 
 
20:04  YENIŞEHIR BELEDIYESI 400 ÜNIVERSITE ÖĞRENCISI IÇIN MISAFIRHANE AÇıYOR  19:57  “MAVI İLE YEŞILIN BULUŞTUĞU NOKTADA, KUM ZAMBAKLARı KORUMA ALTıNDA”  17:05   BAŞARIR: “STRATEJİK ÖNEME SAHİP TAŞUCU LİMANI’NIN ÖZELLEŞTİRİLMESİ VE GERİ SAHASININ SATIŞI KABUL EDİLEMEZ”  16:51  BAŞKAN YıLMAZ: TÜRKMEN KARDEŞLERIMIZIN DAIMA YANıNDAYıZ   10:34  YENI BIR BUZUL ÇAĞı UYARıSı YAPıLDı  12:45  SABRI TEKLI’DEN BAKAN VARANK’A ZIYARET  10:19  İNGİLİZLERİN KIBRIS TUZAĞI  21:30  YENIŞEHIR BELEDIYESI BILIM FESTIVALIYLE IKLIM DEĞIŞIKLIĞINE DIKKAT ÇEKECEK   16:17  KıZıLTAN: POTANSIYELLERIMIZ ANCAK DIYALOGLA HAYATA GEÇER   11:17  AVRUPA HAREKETLILIK HAFTASı ETKINLIKLERI CADDELERE TAŞTı  10:58  TORBADA ÇÖPÜN OLSUN!  10:46  AKDENIZ’DE DÜNYA TEMIZLIK GÜNÜ ETKINLIĞI  10:41  DÜNYA TEMİZLİK GÜNܒNDE SAHİLDEN KAMYONLAR DOLUSU ÇÖP ÇIKTI  10:19  YENIŞEHIR BELEDIYESI BETEM AÇıLDı  10:14  GENÇLERLE GENÇ YAŞ AL PROJESI  21:27  İŞ VE EKONOMI ÖDÜLLERINDE ERDEMLI DAMGASı   23:34  AKDENİZ BELEDİYE BAŞKANI GÜLTAK, MERSİN ÇARŞI ESNAFI İLE BİR ARAYA GELDİ  23:07  MDTO VE SLOW FISH MERSIN PLATFORMU İŞ BIRLIĞINDE RENKLI ETKINLIK  20:25  ULAŞ MEVKİİNDE İNCELEME YAPAN BAŞKAN VARAL’DAN İKTİDARA SERT ELEŞTİRİ  20:05  BÜYÜKŞEHIR MECLISI’NIN EYLÜL AYı 2. TOPLANTıSı YAPıLDı 

“Maliyetleri Karşılayamayan Üretici Tarlasını Ekmekten Vazgeçiyor”

CHP Mersin Milletvekili ve TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Cengiz Gökçel Mersinli çiftçilerle bir araya geldi ve sorunlarını dinledi. Üretimdeki maliyetlerden şikayet eden üretici, “Geçen sene bu tarlada 22 işçi çalışıyordu bu yıl 10 işçi çalışıyor. Para kazanamazsam seneye bu 10 kişide olmayacak” dedi.

Türkiye’de kuraklık sebebiyle verim düşerken diğer yandan üreticiler maliyetler yüksek olması sebebiyle üretim yapamadıklarını söylüyorlar. Mersin’de üretim alanlarını ziyaret eden CHP’li Cengiz Gökçel bu durumu bir kez daha ortaya koydu. Üretim maliyetlerinin zirve yaptığını söyleyen üreticiler mazot, elektrik, tohum ve gübre maliyetleri sebebiyle üretimden uzaklaştıklarını ifade ettiler. Her geçen yıl daha az alan ektiğini söyleyen Mersinli çiftçi, “Geçen sene bu tarlada 22 işçi çalıştırıyordum, bu yıl 10 işçi çalışıyor. Bu sene de para kazanamazsam seneye bu 10 kişiye de iş veremeyeceğim” diye konuştu. Geçen yıl 90 TL olan gübrenin bu yıl 240 TL’ye yükseldiğini söyleyen çiftçi maliyeti karşılayamadığını söyledi. CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, “Mazot’un vergilerden arındırılarak verilmesi, SGK primlerinin ve elektriğin eskiden olduğu gibi yüzde 50 desteklenmesi bizim parti olarak vaadimiz. Bu şekilde çiftçimizi üretimde tutmak amacındayız” dedi.

Gıda Enflasyonu 28 Ayın Zirvesinde

Türkiye'de Ağustos ayında yıllık enflasyon yüzde 19,25'e yükselerek son 28 ayın zirvesine çıktı. Disk- Ar’a göre dar gelirliler ve emeklilerde bu oran yüzde 40’a kadar çıkıyor. Gıda enflasyonu hakkında konuşan CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel gıdaya ulaşımda bir kriz yaşandığını ifade etti. Gökçel, “Üretici ile tüketici arasında yüzde 26,3 puan fark var. Yani üreticimiz ürettiğinden para kazanamıyor ancak tüketici de gıdayı alacak para da bulamıyor. Bu Türkiye’de gıda krizinin olduğunu gösteriyor” dedi.

Tarım sektöründe yaşanan sorunların istihdamı da kötü yönde etkilediğini vurgulayan Gökçel, “Tarım sektörü her eğitim grubuna istihdam sağlayan bir sektörken iktidarın yanlış politikaları yüzünden tarım istihdamı da daralıyor. İşçisinden mühendisine tarımda işsizlik artıyor” diye konuştu.


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    Bu Habere Hen?z Yorum Yap?lmam??..!
 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA