Kızıltan: “İthalatçımız Ekvador ticaretinde mağdur oluyor” | DEMOKRAT MERSİN | Mersin'in Demokrat Gazetesi

 
 
11:05  ‘İLHAM VEREN ADıMLAR’ KITABı GAZI ÇIFTLIĞI’NDEKI ÇOCUKLARLA BULUŞTU  11:05  İNSAN BEYNI 3 BIN YıL ÖNCESINE GÖRE KÜÇÜLDÜ:  10:29  AKDENIZ’DE “GEZEN SINEMA GÜNLERI” BAŞLıYOR   19:38  CHP’Lİ GÖKÇEL ORMAN KIYIMINA İSYAN ETTİ  15:19  TOROSLAR CUMHURIYET BAYRAMı’Nı ’BURAY’ KONSERI ILE KUTLAYACAK   11:58  TGF’DE BAŞKAN VEKİLİ CAFER ESENDEMİR  11:28  MEZITLI’NIN GÖNÜLLÜLERI BARSELONA’DA ANLATıLDı  11:18  SAVUNMA SANAYII BAŞKANı DEMIR MTOSB’DE INCELEMELERDE BULUNDU  16:12  GÖKALP ZIYA BEY HAKKıNDA HATıRA VE MÜLAHAZALAR  15:39  TOROSLAR’DA ÇOCUKLAR ’GEZEN SINEMAYLA’ TANıŞTı   11:08  MERSİN’DE DÜNYA ÇİFTÇİ KADINLAR GÜNÜ BULUŞMASI  10:44  CHP’LI ANTMEN: TÜGVA 80 MILYONUN KIŞISEL BILGISINI ÇALDı  19:49  YENIŞEHIR BELEDIYESININ 2022 YıLı BÜTÇESINDE DENKLIK SAĞLANDı; BÜTÇE 281 MILYON TL  19:36  EKONOMI ZIRVESI IŞ DÜNYASıNA ıŞıK TUTTU   19:18  MGC BAŞKANı TEPE, TGF YÖNETIMINE SEÇILDI  09:13  BAŞKAN SEÇER, 9 BİN YILLIK YUMUKTEPE HÖYÜĞܒNÜ GEZDİ  15:14  BAŞKAN ÖZYIĞIT, “3 KUPA HEDEFIYLE TEK YÜREK OLALıM”  15:09  EĞITIMCILER, ÖZEL OKUL TEŞVIKLERININ YENIDEN BAŞLAMASıNı ISTIYOR  15:09  KKTC’DEN GELEN MUHTARLAR TOROSLAR’ı ÇOK SEVDI   15:04  MTOSB’YE ILGI ARTıYOR 

Kızıltan: “İthalatçımız Ekvador ticaretinde mağdur oluyor”

Kızıltan, sorunlara çözüm bulma adına Büyükelçi Puma ile bir araya geldi

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, Ekvador Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Fanny de Lourdes Puma Puma ile online platformda bir araya geldi. Ekvador ile ticarette artan olumsuzluklar nedeniyle Türk ithalatçıların yaşadığı mağduriyetin dile getirildiği toplantıda Başkan Kızıltan, “Firmalarımız hak etmedikleri sıkıntılar yaşıyor. Bunun için ilk adımda önlem alacak merci Ekvador yetkilileridir. Biz de elimizden gelen desteği vermeye hazırız. Transit ara ülkeler, limanlar aradan çıkartılarak transit taşımacılık sağlanabilirse belki yaşanan sorunların bir kısmı çözülmüş olabilir” önerisinde bulundu. 

MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan; ticareti karşılıklı çeşitlendirme ve artırma, yatırım imkanları ve ticarette yaşanan sorunlara çözüm bulma adına online toplantıda Ekvador Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Fanny de Lourdes Puma Puma ile bir araya geldi. MTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hakan Sefa Çakır’ın da katıldığı görüşmede özellikle Ekvador ile ticarette yaşanan yasadışı sorunlara çözüm arandı. 

Mersin Limanı’nın Ekvador için stratejik önem taşıdığını bildiren Büyükelçi Puma Puma, Mersin ile ilişkilerini yalnızca dış ticaret açısından değil karşılıklı farklı sektörlerdeki yatırımlar açısından da önemsediklerini söyledi. Özellikle Kasım ayında Ekvador’da düzenlenecek Yatırım Zirvesi’ne Mersin firmalarını davet ettiklerini kaydeden Puma Puma, gıda yanında enerji, maden ve telekomünikasyon sektörlerini de beklediklerini bildirdi. Ekvador’da yeni bir hükümet kurulduğunu da bildiren Puma Puma, son dönemlerde artan kriminal suçlara kararlı şekilde önlem alınacağını belirtip bu sorunu ticaret yaptıkları ülkelerle diyalog halinde çözebileceklerine inandığını söyledi. 

Türk ithalatçıların yaşadığı sıkıntılara dikkat çeken MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan ise, “Ticaretin karşılıklı gelişip çeşitlenmesi bizim de olumlu baktığımız bir açılım. Kasım ayındaki etkinliğinizi tüm üyelerimize duyuracağız” dedi. Yasa dışı ticareti de değerlendiren Kızıltan, “Düzgün iş yapan firmalarımız Ekvador’dan bir konteyner mal alıyor ve bu konteyner gümrükte açıldığında içinden yasa dışı bir ürün çıkabiliyor. Firmalarımız haksız yere mağdur olup incelemeye alınarak ciddi prestij kaybediyor. Bu kabul edilemez. Belki transit taşımacılığı ara ülkeler ve limanlara uğramadan başarabilirsek ya da bu limanlarda da sıkı kontrol temin edebilirsek sorunların bir kısmını çözmüş olabiliriz” dedi. 


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    Bu Habere Hen?z Yorum Yap?lmam??..!
 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA