14:26  BIRINCI TÜRKIYE İKTISAT KONGRESI: PROGRAMıN ADı ZAFER İKTISADIYATı!  10:10  BAŞKAN PAMUK, KARADUVAR KÜLTÜR EVINI İNCELEDI  10:09  SANAYICILER ÜRETIM ENVANTERI ÇıKARMA HEDEFINDE  10:07  MERSIN, FESTIVALINE SAHIP ÇıKıYOR.  10:05  MERSIN BEŞIKTAŞLıLAR DERNEĞI FAALIYETLERINI SÜRDÜRÜYOR  10:03  LOJISTIK KOMITELERI ORTAK ÇALıŞMA GRUBU OLUŞTURUYOR  10:00  GAZETECI İBRAHIM YALÇıNER’IN FACEBOOK NOTLARI  09:58  5 YIL İÇİNDE YENİŞEHİR’İN ADINI DÜNYAYA DUYURACAĞIZ  09:53  ÇANAKKALE DENIZ SAVAŞLARı’NıN BAŞLANGıCı  09:52  DINÇER, “BELEDIYELER SANAYI SITESI IÇIN ARKAMıZDA DURMADı”  11:54  MEZITLI BELEDIYESI OKUMA EVI AÇıLDı  11:52  MERSIN GİAD CUMHUR İTTIFAKı ADAYLARı ILE BIR ARAYA GELDI  11:48  ‘YENI YENIŞEHIR’I BIRLIKTE INŞA EDECEĞIZ.  09:12  ’ABD MEYDANı RUSYA VE ÇIN’E BıRAKTı’  14:17  SÜMER KRALIÇESI: ÇOK OKUYUN, ÇOK ÇALıŞıN  14:11  HEDEFTEKI İNÖNÜ’NÜN MAL-MÜLK ILE ILIŞKISI  11:05  CHP’LI GÖKÇEL, GıDA GÜVENLIĞININ ÖNEMINE DIKKAT ÇEKTI  11:03  ATATÜRK SEVGISI YAĞMUR-ÇAMUR DINLEMEDI  10:53  NE YAPALIM, BEKÂRLAR DAİRE BAŞKANLIĞI MI KURALIM?  10:49  MEZITLI’DE ERKEN BAHAR 

Mezitli’nin 20 Milyon Avroluk Projesi Yüzde 90 Tamamlandı

Mersin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (MESKİ) Mezitli Atıksu Arıtma Tesisinde hummalı çalışmalar sürüyor.

Mezitli ilçesi için büyük önem arz eden projenin %90’i tamamlandı. Yakın zamanda halkın hizmetine sunulacak proje ile Mersin dünya standartlarında yeni bir tesise daha kavuşacak.

Mersin  Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Mezitli’de inşaat çalışmaları devam eden Mezitli Atıksu Arıtma Tesisindeki çalışmalara dair önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Kocamaz, “Mersin’in birçok  ilçesinde yüksek teknolojiye sahip atıksu arıtma tesisleri inşa ettik. Planladığımız projeleri hayata geçirerek bu tesislere yenilerini ekliyoruz.  İlçede 384 bin kişiye hizmet verecek ve 55 bin metreküp/gün kapasiteye sahip olan karbon, azot ve fosfor giderimli İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisimiz büyük oranda tamamlandı. İnşaat çalışmaları yoğun bir şekilde devam ederken  atıksu arıtma tesisimiz hızla  yükseliyor.” diye konuştu.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Mezitli Atıksu Arıtma Tesisi’nde çalışmaların yüzde 90 oranında tamamlandığını açıkladı. Başkan Kocamaz,  “Şehrimizin altyapı geleceği için hayata geçirdiğimiz projeleri bir bir vatandaşlarımızın hizmetine sunuyoruz. Mersin genelinde yapılan iyileştirme çalışmaları ve kapasite artırım çalışmaları yanında yeni atıksu arıtma tesisleri inşa ettik. Şimdi de şehrimizin merkez ilçelerine hizmet veren Karaduvar Atıksu Arıtma Tesisinin ardından  Mezitli İlçesindeki projemizle birlikte şehir merkezine ikinci bir atıksu arıtma tesisi daha kazandırıyoruz. Bir çevre projesi olan Mezitli Atıksu Arıtma Tesisi Tasarım, Yapım ve İşletimi İşi kapsamında giriş yapısı, havalandırmalı kum ve yağ tutucu, ön çökeltme havuzları, bio-p havuzları, havalandırma ve bio-p havuzları dağıtım yapıları ile çamur yoğunlaştırma havuzlarının üzerleri kapatılarak koku giderim ünitesine bağlanacak olan tesiste inşaat işlerinin %90’ı tamamlanmış durumda. Mekanik ve elektrik imalat ve montaj işleri devam eden tesisimize 2018 yılı sonunda su alınması planlanmaktadır. İnşallah projemiz tamamlandığında ilçemizin atıksularını dünya standartlarında arıtacağız. Mezitlili vatandaşlarımız atıksu konusunda hiçbir sorun yaşamayacaklar.” diye konuştu.

‘Dünya standartlarında arıtılacak’

Şehrin altyapı geleceğini garanti altına alacak projelerde temel hassasiyetin çevre olduğunu belirten Mersin  Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, “Mersin’imizin 13 ilçesinde atıksu arıtma tesisleri ve entegre kanalizasyon hatları inşa ederek şehrin atıksularını yüksek teknoloji ile arıtıyoruz. Mezitli ilçemizde hayata geçirdiğimiz dev projelerin çalışmaları sürüyor. Yatırımımızın değeri 20 milyon avroluk ve en önemli bölümünü arıtma tesisimiz oluşturuyor. Atıksu havuzlarının inşası %90 oranında tamamlandı. Hızlı bir şekilde Mezitli Atıksu Arıtma Tesisimizi tamamlayarak inşallah ilçemizin tüm atıksu sorununu ortadan kaldıracağız.” ifadelerini kullandı.

Mezitli İlçemizde  hayata geçirilen entegre atıksu arıtma tesisi projesi ile Mezitli’nin altyapı geleceğine önemli bir garanti oluşturduklarını belirten Mersin  Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, “8.237.130,18 TL ve 13.343.311,03 $'lık yatırım maliyeti ile ilçemizin atıksularını inşa ettiğimiz 69.242,03 metrelik kanalizasyon hattı ile toplayarak Mezitli Atıksu Arıtma Tesisimizde en ileri teknoloji ile arıtacağız.” dedi.

‘Akdeniz'in temizlenmesine bir katkı daha’

Mersin  Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, “Birçok ilçemizde olduğu gibi Mezitli’de de birbiriyle entegre bir sistem kuruyoruz. Projemizin önemli bir parçası olan 69.242,03 metrelik kanalizasyon  hattımız yoğun çalışmalar sonucunda tamamlandı. 2 adet terfi merkezimizde şu anda hazır durumdadır. Viranşehir Pompa İstasyonunda da hem inşaat hem elektromekanik iyileştirmeler yapılmakta, toplanan atıksuyun yapımı devam etmekte olan Mezitli Atıksu Arıtma Tesisine terfi edecek pompa istasyonu da koku giderim ünitesine bağlanacaktır. Mezitli Atıksu Arıtma Tesisimizin tamamlanmasıyla Mezitli’nin atıksu sorununu çözüme kavuştururken Akdeniz’i de korumuş olacağız.” dedi.


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamış..!
 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA