17:58  SEÇER’DEN SU FIYATLARıNDA INDIRIM SÖZÜ  17:56  BAŞKAN TUNA: GÜVENLI BISIKLET VE YAYA YOLLARı YAPACAĞıZ  17:49  KOCAMAZ OLAYı..!  17:47  YENILENEN DÜNYA ESKIMEYEN TÜRKIYE  17:46  DEVRIMIN HALKEVLERI  14:26  BIRINCI TÜRKIYE İKTISAT KONGRESI: PROGRAMıN ADı ZAFER İKTISADIYATı!  10:10  BAŞKAN PAMUK, KARADUVAR KÜLTÜR EVINI İNCELEDI  10:09  SANAYICILER ÜRETIM ENVANTERI ÇıKARMA HEDEFINDE  10:07  MERSIN, FESTIVALINE SAHIP ÇıKıYOR.  10:05  MERSIN BEŞIKTAŞLıLAR DERNEĞI FAALIYETLERINI SÜRDÜRÜYOR  10:03  LOJISTIK KOMITELERI ORTAK ÇALıŞMA GRUBU OLUŞTURUYOR  10:00  GAZETECI İBRAHIM YALÇıNER’IN FACEBOOK NOTLARI  09:58  5 YIL İÇİNDE YENİŞEHİR’İN ADINI DÜNYAYA DUYURACAĞIZ  09:53  ÇANAKKALE DENIZ SAVAŞLARı’NıN BAŞLANGıCı  09:52  DINÇER, “BELEDIYELER SANAYI SITESI IÇIN ARKAMıZDA DURMADı”  11:54  MEZITLI BELEDIYESI OKUMA EVI AÇıLDı  11:52  MERSIN GİAD CUMHUR İTTIFAKı ADAYLARı ILE BIR ARAYA GELDI  11:48  ‘YENI YENIŞEHIR’I BIRLIKTE INŞA EDECEĞIZ.  09:12  ’ABD MEYDANı RUSYA VE ÇIN’E BıRAKTı’  14:17  SÜMER KRALIÇESI: ÇOK OKUYUN, ÇOK ÇALıŞıN 

CHP MERSİNMİLLETVEKİLİ CENGİZ GÖKÇEL ÇEŞMELİ – TAŞUCU OTOYOLUNU SORDU

CHP Mersin milltvekili Cengiz Gökçel, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’a yapımı bir türlü tamamlanamayan Çeşmeli – Erdemli – Silifke Taşucu Otoyol projesini sordu.

2014 yılından beri ön proje ve mühendislik hizmetleri ile ÇED süreci dışında kazma vurulmayan projenin akıbetini soran Gökçel, 14 Ağustos’ta gerçekleştirilecek ihalenin, projenin ilk hedefi olan 2020 yılında bitirilmesi konusunda şüphelere sebep olduğunu belirtti.
Çeşmeli’den Taşucu’na kadar otobanın hala yapılamamış olmasının özellikle yaz aylarında trafik sorununa yol açtığına dikkat çeken Gökçel, ulaşım ve sağlık başta olmak üzere birçok hizmetin aksamasına neden olduğunu ifade etti.
 
MERSİN, TÜRKİYE’NİN EN ÇOK İHRACAT YAPAN 14.İLİ
Çeşmeli – Taşucu Otoyolunun yalnızca bölge turizmini değil, ekonomisini de olumlu etkileyeceğini söyleyen Gökçel, Mersin’in 1 Milyar 529 Milyon Dolarlık ihracatıyla Türkiye’nin en çok ihracat yapan 14.ili olduğuna dikkat çekti.
 
ÖDEDİĞİMİZ VERGİNİN %5,35’İ GERİ DÖNÜYOR
CHP’li Gökçel, Mersin’den 2017 yılında toplanan gelir vergisi miktarının 10 Milyar 610 Milyon liranın üzerinde olmasına rağmen aynı yılın kamu yatırım miktarının yalnızca 576.788.000 TL olmasını eleştirdi. Ödenen verginin %5,35’ine karşılık gelen bu rakamın, Mersinlilerin vicdanını rahatsız ettiğini ifade eden Gökçel, hemşerilerinin dışlandığına dair güçlü kanaat oluştuğunu söyledi.
 
GÖKÇEL’İN SORULARI ŞÖYLE:
1) Çeşmeli – Erdemli – Silifke – Taşucu Otoyol Projesi’nin tamamlanarak otoyolun faaliyete girmesi hususunda Bakanlığınızın ön gördüğü tarih nedir?
 
2) Otoyol projesinin bu yıla kadar ihale edilmemesinin sebepleri nelerdir?
 
3) Söz konusu proje kapsamında kamulaştırma yapılacak taşınmaz miktarı ve bedeli nedir? Ne kadarlık kısmı tarım arazisi olarak kullanılmaktadır?
 
4) Projenin geçtiği güzergâhta bulunan ormanlık arazilerde proje sonuna kadar kaç ağaç kesilecektir?
 
5) Projenin KGM tarafından ilan edildiği tarihten önergeyi cevaplandırdığınız güne kadar, otoyol olmaması sebebiyle yurttaşlarımızın zorunlu olarak kullandığı D400 karayolunun Çeşmeli ve Taşucu arasındaki kısmında kaç trafik kazası gerçekleşmiştir? Bunların kaçı maddi hasarlıdır? Kaç kişi yaşamını yitirmiştir?


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamış..!
 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA