21:05  BAYRAM CŞKUSU ACIYA DÖNÜŞMESİN  12:20  CHP’DEN ALBAYRAK’A DOLAR VERGI AFFı VE İHALE SORULARı   12:18  RUSYA DıŞIŞLERI BAKANı SERGEY LAVROV ANKARA’DA  12:17  DIKKAT! BU ŞIIRLER CAN YÜCEL’IN DEĞIL  12:17  ESKI KALKıMA BAKANı ELVAN VE VALI SU’DAN BAŞKAN DINÇER’E ZIYARET  09:30  KıBRıS’TAKI OMURGASıZLAR  08:44  KAYIT PARASI YOK/VAR!  21:13  TÜRKIYE IÇIN ASYA, ASYA IÇIN TÜRKIYE ZAMANı  20:46  SONER SERTTAŞ: MILLI DURUŞUMUZDAN ÖDÜN VERMEYECEĞIZ  20:45  HASAN YOZGAT’ı KAYBETTIK!  20:35  AKDENIZ’DE 26 PARKıN YENILEME ÇALıŞMALARı DEVAM EDIYOR   20:34  CHP MILLETVEKILLERI VALI SU’YU ZIYARET ETTI  20:29  BARO BŞK. YEŞİLBOĞAZ: “AKLA VE BİLİME AYKIRIDIR”  11:17  “HER TÜRLÜ MILLI VAZIFE IÇIN HAZıRıZ”   10:39  BAŞKAN PAMUK, ŞEHIT AILELERINI ZIYARET ETTI   20:40  CHP MERSIN BÜYÜKŞEHIR ADAY ADAYı GALİP ÖZKAN:   16:47  CHP’LI MUHALIFLER TOPLANDı: TÜZÜK KURULTAYı KARARı...  11:21  SABAHATTIN ALI’NIN ATATÜRK’E YAZDıĞı MEKTUP ORTAYA ÇıKTı  11:12  KıZıLTAN: DÜNYA ABD’DEN IBARET DEĞIL  22:10  MERSIN’IN KENT MERKEZI NERESI?  
“MİLLİ İRADE BALIK ÇİFTLİĞİ İSTEMİYOR"

MTSO Meclis Üyesi ve Turizmci İşadamı Sinan Koç

MTSO Meclis Üyesi ve Turizmci İşadamı Sinan Koç, iktidarın sürekli vurguladığı “Milli İrade” sözünün balık çiftliği istemeyen Mersinliler içinde geçerli olmasını istedi. Koç, “ Mersin halkı da Türkiye’deki milli iradenin bir parçasıdır ve Mersin’in sahibidir. Dolayısıyla Mersin, kimyasına, çevresine ve doğasına zarar verecek olan balık çiftliklerini istemiyor. İktidarında bu iradeye saygı göstermesini ve bu projeyi iptal etmesini bekliyoruz” dedi. 

Gökhan KURT 

Kentimizin çeşitli bölgelerinde kurulmak istenen balık çiftlikleriyle ilgili Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) toplantıları halk,  halay ve türküler protesto etti.  Son 1 haftada 3 ÇED toplantısının yapılmamasıyla ilgili Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Meclis Üyesi ve İş İnsanı Sinan Koç yöre halkının balık çiftliklerini istemediklerini belirterek, bu konuda bütün Mersin halkını, bürokrasiyi ve belediye başkanlarını balık çiftliğine karşı sonuna kadar mücadeleye davet etti. 

3 ULUSLARARASI ÇEVRE SÖZLEŞMESİYLE KORUNAN KOYA BALIK ÇİFTLİĞİ 
Son 1 hafta içersinde Silifke, Anamur ve Aydıncık’ta balık çiftlikleri projesiyle ilgili ÇED toplantısı, halkın protestoları nedeniyle yapılamadı. Anamur Melleç Koyu’na yapılmak istenen balık çiftliği , , nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalan Akdeniz foklarının yaşam alanlarını tehlike atmaktadır. Ayrıca Anamur’da, 3 uluslararası çevre sözleşmesi ve 3 çevre kanunu ile korunan Melleç Koyu'na balık çiftlikleri kurulmak isteniliyor. Aydıncık ve Silifke ilçelerinde de yapılmak istenen ÇED toplantısı, yöre halkının ve çevrecilerin protestoları nedeniyle yapılamadı. 

“MERSİN HALKI İSTEMİYOR” 
Aylardır kentimizde tartışmalara neden olan balık çiftlikleriyle ilgili MTSO Meclis Üyesi Sinan Koç, balık çiftliklerinin kurulmasına karşı herkesi mücadeleye davet etti. Koç, “ Son bir haftada yapılmak istenen 3 ÇED toplantısı yapılamadı. Demek ki bu halk,  balık çiftliği istemiyor. Balık çiftlikleri neden Muğla’dan buraya taşındı. Çünkü oranın halkı,  çok sert tepki gösterdi ve istemediler Bu kent sahipsiz değildir. Halkın isteklerine, seslerine kulak verin” dedi. 

“ÇEVREYE VE EKOSİSTEME CİDDİ ZARARLAR VERİYOR” 
Balık çiftliklerinin çevreye ve ekosisteme ciddi zararlar verdiğini belirten Koç,. “Balıkları beslemek için verilen GDO’lu ve yağlı besinler denizleri kirletiyor. Çiftlik balıklarının dışkıları ve hastalık taşıyan balıklar deniz hayatının yok olmasına sebep oluyor. Dışkılar sudaki oksijen oranını düşürüyor ve tüm bu nedenlerle su, yaşamı destekleyemez hale geliyor. Yine aynı şekilde insan sağlığı açısında da zararlıdır” ifadelerini kullandı. Koç,  son olarak denizi kirletmelerine izin vermeyeceklerini söyleyerek yetkililerin bu projeden derhal vazgeçmelerini istedi.


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamış..!
 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..!
demokratmersin.com © Copyright 2007-2018 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz..!

URA MEDYA