17:58  SEÇER’DEN SU FIYATLARıNDA INDIRIM SÖZÜ  17:56  BAŞKAN TUNA: GÜVENLI BISIKLET VE YAYA YOLLARı YAPACAĞıZ  17:49  KOCAMAZ OLAYı..!  17:47  YENILENEN DÜNYA ESKIMEYEN TÜRKIYE  17:46  DEVRIMIN HALKEVLERI  14:26  BIRINCI TÜRKIYE İKTISAT KONGRESI: PROGRAMıN ADı ZAFER İKTISADIYATı!  10:10  BAŞKAN PAMUK, KARADUVAR KÜLTÜR EVINI İNCELEDI  10:09  SANAYICILER ÜRETIM ENVANTERI ÇıKARMA HEDEFINDE  10:07  MERSIN, FESTIVALINE SAHIP ÇıKıYOR.  10:05  MERSIN BEŞIKTAŞLıLAR DERNEĞI FAALIYETLERINI SÜRDÜRÜYOR  10:03  LOJISTIK KOMITELERI ORTAK ÇALıŞMA GRUBU OLUŞTURUYOR  10:00  GAZETECI İBRAHIM YALÇıNER’IN FACEBOOK NOTLARI  09:58  5 YIL İÇİNDE YENİŞEHİR’İN ADINI DÜNYAYA DUYURACAĞIZ  09:53  ÇANAKKALE DENIZ SAVAŞLARı’NıN BAŞLANGıCı  09:52  DINÇER, “BELEDIYELER SANAYI SITESI IÇIN ARKAMıZDA DURMADı”  11:54  MEZITLI BELEDIYESI OKUMA EVI AÇıLDı  11:52  MERSIN GİAD CUMHUR İTTIFAKı ADAYLARı ILE BIR ARAYA GELDI  11:48  ‘YENI YENIŞEHIR’I BIRLIKTE INŞA EDECEĞIZ.  09:12  ’ABD MEYDANı RUSYA VE ÇIN’E BıRAKTı’  14:17  SÜMER KRALIÇESI: ÇOK OKUYUN, ÇOK ÇALıŞıN 

“MİLLİ İRADE BALIK ÇİFTLİĞİ İSTEMİYOR"

MTSO Meclis Üyesi ve Turizmci İşadamı Sinan Koç

MTSO Meclis Üyesi ve Turizmci İşadamı Sinan Koç, iktidarın sürekli vurguladığı “Milli İrade” sözünün balık çiftliği istemeyen Mersinliler içinde geçerli olmasını istedi. Koç, “ Mersin halkı da Türkiye’deki milli iradenin bir parçasıdır ve Mersin’in sahibidir. Dolayısıyla Mersin, kimyasına, çevresine ve doğasına zarar verecek olan balık çiftliklerini istemiyor. İktidarında bu iradeye saygı göstermesini ve bu projeyi iptal etmesini bekliyoruz” dedi. 

Gökhan KURT 

Kentimizin çeşitli bölgelerinde kurulmak istenen balık çiftlikleriyle ilgili Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) toplantıları halk,  halay ve türküler protesto etti.  Son 1 haftada 3 ÇED toplantısının yapılmamasıyla ilgili Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Meclis Üyesi ve İş İnsanı Sinan Koç yöre halkının balık çiftliklerini istemediklerini belirterek, bu konuda bütün Mersin halkını, bürokrasiyi ve belediye başkanlarını balık çiftliğine karşı sonuna kadar mücadeleye davet etti. 

3 ULUSLARARASI ÇEVRE SÖZLEŞMESİYLE KORUNAN KOYA BALIK ÇİFTLİĞİ 
Son 1 hafta içersinde Silifke, Anamur ve Aydıncık’ta balık çiftlikleri projesiyle ilgili ÇED toplantısı, halkın protestoları nedeniyle yapılamadı. Anamur Melleç Koyu’na yapılmak istenen balık çiftliği , , nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalan Akdeniz foklarının yaşam alanlarını tehlike atmaktadır. Ayrıca Anamur’da, 3 uluslararası çevre sözleşmesi ve 3 çevre kanunu ile korunan Melleç Koyu'na balık çiftlikleri kurulmak isteniliyor. Aydıncık ve Silifke ilçelerinde de yapılmak istenen ÇED toplantısı, yöre halkının ve çevrecilerin protestoları nedeniyle yapılamadı. 

“MERSİN HALKI İSTEMİYOR” 
Aylardır kentimizde tartışmalara neden olan balık çiftlikleriyle ilgili MTSO Meclis Üyesi Sinan Koç, balık çiftliklerinin kurulmasına karşı herkesi mücadeleye davet etti. Koç, “ Son bir haftada yapılmak istenen 3 ÇED toplantısı yapılamadı. Demek ki bu halk,  balık çiftliği istemiyor. Balık çiftlikleri neden Muğla’dan buraya taşındı. Çünkü oranın halkı,  çok sert tepki gösterdi ve istemediler Bu kent sahipsiz değildir. Halkın isteklerine, seslerine kulak verin” dedi. 

“ÇEVREYE VE EKOSİSTEME CİDDİ ZARARLAR VERİYOR” 
Balık çiftliklerinin çevreye ve ekosisteme ciddi zararlar verdiğini belirten Koç,. “Balıkları beslemek için verilen GDO’lu ve yağlı besinler denizleri kirletiyor. Çiftlik balıklarının dışkıları ve hastalık taşıyan balıklar deniz hayatının yok olmasına sebep oluyor. Dışkılar sudaki oksijen oranını düşürüyor ve tüm bu nedenlerle su, yaşamı destekleyemez hale geliyor. Yine aynı şekilde insan sağlığı açısında da zararlıdır” ifadelerini kullandı. Koç,  son olarak denizi kirletmelerine izin vermeyeceklerini söyleyerek yetkililerin bu projeden derhal vazgeçmelerini istedi.


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamış..!
 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA