12:09  700 YıLLıK KITABıN SıRLARı ÇÖZÜLMEYE ÇALıŞıLıYOR  12:07  TOROS ÜNIVERSITESI’NDE AKADEMIK YıL TÖRENLE AÇıLDı  12:05  GAZETECI ŞEHITOĞLU, TOROSLAR BELEDIYE MECLIS ÜYESI A.ADAYı   12:03  ORTAYLı: ’12 ADALARı LOZAN’DA VERDIK’ DEMEK CEHALETTIR  12:00  TALAY; “BELEDİYE İĞNELİ FIÇIYA DÖNDܔ  11:38  ’BATı KARADENIZ’IN EFES’I ARKEOLOGLARı HEYECANLANDıRıYOR  11:37  KUYUCUOĞLU, MERSIN’LE ILGILI PROJELERI TAKIP EDIYOR  11:35  BAŞKAN TUNA: KENTI EN BÜYÜK EKSIĞI, MERSINLILIK BILINCIDIR  11:33  LIBYA’YA ABD-FRANSA TUZAĞı  11:31  DOĞU PERINÇEK: ’TÜRK HUKUKUNDAN VAZGEÇMEK, MILLIYETÇILIK DEĞILDIR.’  17:26  MUSTAFA SAGIR ULUS MEYDANıNDA ASıLıR   11:38  MTSO SANAT GALERISI’NDE, SANATLı GÜNLER YENIDEN BAŞLADı  11:33  CHP’DE ADAY ADAYLıĞı YARıŞı HıZLANDı  11:30  BARO BAŞKANı YEŞILBOĞAZ YENIDEN BAŞKAN SEÇILDI  11:29  CHP’LI KUYUCUOĞLU: KRIZIN FATURASı ESNAFA KESILEMEZ  11:20  ÜNIVERSITE CADDESI FUHUŞ BATAĞı OLMASıN!  11:18  HAYALET FAKÜLTELER MECLİS GÜNDEMİNDE  11:16  SABRI TEKLI: 5 MADDELIK PLAN SANAYICILERIMIZI SEVINDIRDI  11:14  SONER SERTTŞ: MILLI DEĞERLERIMIZLE YÜKSELIŞE GEÇECEĞIZ  11:12  İŞLETMELERIMIZ DE; VATANDAŞLARıMıZ DA MANIPÜLASYONLARA EZDIRILMEMELI … 
“Denizlerimiz rantçıların ‘çiftliği’ olamaz”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin İl Başkanı Adil Aktay’dan tepki geldi. Aktay,

“Denizlerimiz rantçıların ‘çiftliği’ olamaz”

Mersin Valiliği İl Çevre ve Orman Müdürlüğü’nün, Mersin sahillerinde balık çiftliklerine izin verilmesine Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin İl Başkanı Adil Aktay’dan tepki geldi. Aktay, “Her yönüyle Mersin’e zarar verecek balık çiftliği ısrarından derhal vazgeçilmeli, bu hatadan bir an önce dönülmelidir. Nükleer Santral Projesiyle tarımı, turizmi, doğası ve insanı yeterince tehdit altında olan Mersin’in başına bir de balık çiftlikleri bela edilmemelidir” dedi. 

ÇED toplantısı iptal edilen, belediyeler, dernekler, STK’lar ve vatandaşların karşı çıktığı balık çiftliklerine, Mersin Valiliği İl Çevre ve Orman Müdürlüğü onay verdi. Kent tarafından istenmeyen balık çiftliklerine, CHP İl Başkanı Adil Aktay tepki gösterdi. 

Onay verilirken uzman görüşlerinin dikkate alınmadığı belirten Aktay, “Mersin Valiliği İl Çevre ve Orman Müdürlüğü, kentimizin doğal ve kültürel mirasa sahip sahillerinde balık çiftlikleri kurulmasına olur vermiştir. Yöre halkının ve uzmanların görüşlerini, yerel yönetimleri hiçe sayan bu karar sadece bugünümüzü değil, yarınlarımızı da riske atmaktadır” dedi. 

Az kişinin kar ettiği balık çiftliklerinin insan sağlığına ve deniz ekolojisine verdiği zararın daha önce Muğla’da tecrübe edildiğini hatırlatan Adil Aktay, “Uzmanların hesaplamalarına göre, örneğin, 500 ton somon balığı yetiştiren küçük bir balık çiftliğinin atıkları, 7 bin 500 nüfuslu bir kasabanın lağım atıklarına eş değerdir. Üstelik bu atıklar arıtılmadan denize karışacaktır. 50 bin ton çiftlik somonu yetiştirilmesi yaklaşık 250 bin ila 500 bin kişinin arıtılmamış atıklarının denize karışmasına eş değer bir etki yaratacaktır” diye açıkladı.

 Mersin Tabip Odası’nın bilimsel uyarılarının dikkate alınması gerektiğini ifade eden Aktay, “Denizi kirletecek, turizmi olumsuz etkileyecek balık çiftlikleri, koruma altındaki canlı türleri için de tehdit oluşturacaktır. Çiftlikler için belirlenen bölgelerde, nesli tehlikede olan deniz kaplumbağaları ile koruma altında olan Akdeniz foklarının üreme ve yaşam alanları bulunmaktadır” ifadelerini kullandı. 

Sağlık dışında tarih ve turizme yaratacağı tahribata değinen Aktay, “Ayrıca, balık çiftliklerine açılan alanlarda, başta Dana Adası’ndaki antik tersane kalıntıları olmak üzere çok sayıda arkeolojik miras ve 6 turizm merkezi yer almaktadır. Her yönüyle Mersin’e zarar verecek balık çiftliği ısrarından derhal vazgeçilmeli, bu hatadan bir an önce dönülmelidir. Nükleer Santral Projesiyle tarımı, turizmi, doğası ve insanı yeterince tehdit altında olan Mersin’in başına bir de balık çiftlikleri bela edilmemelidir” şeklinde konuştu. 

Çözüm için kentin değerlerine sahip çıkılması gerektiğine işaret eden Aktay, “Yaşadığımız kentin sorunlarının çözümü, Mersin’i Mersin yapan değerlerde yatmaktadır. Mersin, ancak denizine, güneşine, iklimine, bereketli topraklarına, güler yüzlü insanlarına ve sırtını yasladığı Toroslar’a sahip çıkarak büyüyebilir” dedi.


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamış..!
 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..!
demokratmersin.com © Copyright 2007-2018 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz..!

URA MEDYA