17:58  SEÇER’DEN SU FIYATLARıNDA INDIRIM SÖZÜ  17:56  BAŞKAN TUNA: GÜVENLI BISIKLET VE YAYA YOLLARı YAPACAĞıZ  17:49  KOCAMAZ OLAYı..!  17:47  YENILENEN DÜNYA ESKIMEYEN TÜRKIYE  17:46  DEVRIMIN HALKEVLERI  14:26  BIRINCI TÜRKIYE İKTISAT KONGRESI: PROGRAMıN ADı ZAFER İKTISADIYATı!  10:10  BAŞKAN PAMUK, KARADUVAR KÜLTÜR EVINI İNCELEDI  10:09  SANAYICILER ÜRETIM ENVANTERI ÇıKARMA HEDEFINDE  10:07  MERSIN, FESTIVALINE SAHIP ÇıKıYOR.  10:05  MERSIN BEŞIKTAŞLıLAR DERNEĞI FAALIYETLERINI SÜRDÜRÜYOR  10:03  LOJISTIK KOMITELERI ORTAK ÇALıŞMA GRUBU OLUŞTURUYOR  10:00  GAZETECI İBRAHIM YALÇıNER’IN FACEBOOK NOTLARI  09:58  5 YIL İÇİNDE YENİŞEHİR’İN ADINI DÜNYAYA DUYURACAĞIZ  09:53  ÇANAKKALE DENIZ SAVAŞLARı’NıN BAŞLANGıCı  09:52  DINÇER, “BELEDIYELER SANAYI SITESI IÇIN ARKAMıZDA DURMADı”  11:54  MEZITLI BELEDIYESI OKUMA EVI AÇıLDı  11:52  MERSIN GİAD CUMHUR İTTIFAKı ADAYLARı ILE BIR ARAYA GELDI  11:48  ‘YENI YENIŞEHIR’I BIRLIKTE INŞA EDECEĞIZ.  09:12  ’ABD MEYDANı RUSYA VE ÇIN’E BıRAKTı’  14:17  SÜMER KRALIÇESI: ÇOK OKUYUN, ÇOK ÇALıŞıN 

Müftü Deresi’nin düşündürdükleri!

Bedir Solmaz’ın Kaleminden

Kışın coşup çevreye taşan Müftü Deresi’nin susuzluğu hüzünlendiriyor beni… 

Hey gidi günler… 
Müftü Camisi’ne bitişik dere kenarındaki tek katlı yapıda bulunan İnzibat Merkezi, biraz aşağıdaki Doktor Viktor Venüs’ün evi, mayıs ayında buz gibi suda yüzüşümüz canlanıyor zihnimde… 
Ah Müftü, diğer adıyla Efrenk Deresi… 

Kim bilir kimlerin hangi anılarını süslüyor? 

Terzi Mişel’le yaptığım söyleşide “Hiç unutamadığım anılarımdan birisi, gün boyu devam ettiğimiz okulumuzda öğretmenimiz Hürmüz Hanım’dı ve ördekleri vardı. Evi, yıkılan eski Müftü Köprüsü’nün başında, birçok değişikliğe uğrayan, şimdi ise oto yıkamacısı olarak kullanılan binaydı. Bana evinin anahtarlarını verir, ’Git ördekleri ırmağa indir’ derdi. Söylediğini yaptıktan sonra benim için okul biterdi…”paylaşımıyla beni daha eskilere götürmüştü… 
Mişel baba da dönülmeze göçeli yıllar oldu… 

Şu bir gerçek ki elimden kum zerreciği gibi kayıp gidenler maalesef geri gelmiyor! 

Yeri doldurulamayan tarihi köprü, benim kuşağımın üzerinden geçtiği için çok iyi anımsadığı, günümüz gençlerinin ise eğer gördülerse arşivlerde kalan siyah beyaz fotoğraflardan tanıdığı tarihi eser sel felaketinde yıkılmıştı… 

1968 Aralığın 27’sinde başlayan yoğun yağmur hiç durmadan sürmüş, dağlardan kopup gelen sularla taşan dere, başta üzerinde bulunan bölgenin tek geçidi Müftü Köprüsü olmak üzere sağında solunda ne var önüne katıp denize taşımıştı! 

Derenin öte yakasında o dönem Pozcu olarak anılan bölgede oturan arkadaşlarımız günlerce okula gelememiş, aksayan ulaşım sorunu da, askeriyenin Tevfik Sırrı Gür Stadı’nın güneyine kurduğu asma köprü ile çözülmüştü. 

Şimdilerde Müftü Deresi üzerine kurulan estetikten yoksun köprülerin altından çok sular aktığı gibi, teknolojiden inşaat sektörü de elbette payına düşeni fazlasıyla aldı. 

Çavak köyü civarında kalan otoyol viyadükünü saymaz isek,  halen Müftü Deresi üzerinde kurulan 5 köprünün her biri ayrı ucube! 

Kentin tarihi ve kültürel mirasının kurtarılmasına yönelik kılını kıpırdatmayan anlı şanlı yöneticiler hep betona yatırım yapıyorlar! 

Sahi, her fırsatta şanlı tarihe göndermede bulunan milliyetçi Belediye Başkanı Kocamaz, caddeleri trafiğe kapatarak inşa ettirdiği battı-çıktı kavşaklarından daha az maliyete inşa edilebilecek olan tarihi Müftü Köprüsü’nü aslına uygun olarak kente neden kazandırmaz ki? 

Kentin tarihiyle özdeş derenin üzerinde yara gibi sırıtan çirkin beton yığının aksine, emekle şekillenen taşın sıcaklığı daha güzel durmaz mı? 

Tarihi Müftü Köprüsü aslına uygun olarak yeniden İnşa Edilmelidir!


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamış..!
 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA