11:38  ’BATı KARADENIZ’IN EFES’I ARKEOLOGLARı HEYECANLANDıRıYOR  11:37  KUYUCUOĞLU, MERSIN’LE ILGILI PROJELERI TAKIP EDIYOR  11:35  BAŞKAN TUNA: KENTI EN BÜYÜK EKSIĞI, MERSINLILIK BILINCIDIR  11:33  LIBYA’YA ABD-FRANSA TUZAĞı  11:31  DOĞU PERINÇEK: ’TÜRK HUKUKUNDAN VAZGEÇMEK, MILLIYETÇILIK DEĞILDIR.’  17:26  MUSTAFA SAGIR ULUS MEYDANıNDA ASıLıR   11:38  MTSO SANAT GALERISI’NDE, SANATLı GÜNLER YENIDEN BAŞLADı  11:33  CHP’DE ADAY ADAYLıĞı YARıŞı HıZLANDı  11:30  BARO BAŞKANı YEŞILBOĞAZ YENIDEN BAŞKAN SEÇILDI  11:29  CHP’LI KUYUCUOĞLU: KRIZIN FATURASı ESNAFA KESILEMEZ  11:20  ÜNIVERSITE CADDESI FUHUŞ BATAĞı OLMASıN!  11:18  HAYALET FAKÜLTELER MECLİS GÜNDEMİNDE  11:16  SABRI TEKLI: 5 MADDELIK PLAN SANAYICILERIMIZI SEVINDIRDI  11:14  SONER SERTTŞ: MILLI DEĞERLERIMIZLE YÜKSELIŞE GEÇECEĞIZ  11:12  İŞLETMELERIMIZ DE; VATANDAŞLARıMıZ DA MANIPÜLASYONLARA EZDIRILMEMELI …  11:10  CHP’Lİ BAŞKAN ADAY ADAYLARI PROJELERİNİ ANLATTI   11:06  ÖZKAN’DAN ADAYLıK BAŞVURUSU  12:34  HAMIT TUNA: VIZYONEL BELEDIYECIYIZ  12:31  BÜYÜKŞEHIR MECLISI’NDE “BETON” TARTıŞMASı   12:28  KIZKALESİ MEDYA GÜNLERİ  
Tahtacılar Bulgar Bozoğlan’da buluştu

Mersin Tahtacılar Derneği tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Bulgar Bozoğlan ziyareti Mersin, Adana, Karaman illerinden yüzlerce kişinin katılımıyla gerçekleşti.

Tahtacılar Bulgar Bozoğlan’da buluştu

Mersin Tahtacılar Derneği tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Bulgar Bozoğlan ziyareti Mersin, Adana, Karaman illerinden yüzlerce kişinin katılımıyla gerçekleşti. 2750 metredeki türbe ziyaretinden sonra kurbanlar ve lokmalar sunuldu. Etkinlik konuşmalar, müzik, mengi ve semahlarla sürdü.

Karaman ili Ayrancı ilçesi sınırları içerisinde bulunan Bulgar Bozoğlan yatırını 12 Ağustos  2018 Pazar günü ziyaret ettiklerini belirten Mersin Tahtacılar Derneği Başkanı Sami Akgün, bölgeye ilk olarak 45-50 sene önce babasının arkadaşı Ali Cemri ile geldiğini, şimdi ise dernek olarak bu bölgeye üyelerle birlikte ziyaret ettiklerini söyledi.

BULGAR BOZOĞLUN DEDE KİMDİR? 

Bulgar Bozoğlun dede’nin Karamanoğulları döneminde Bulgar (Bolkar) Dağlarında yaşayan ve bölgedeki Yörük ve Tahtacıların kutsal kabul ettiği ermiş bir kişi olduğunu belirten Başkan Akgün, “Bulgar Bozoğlan bölgedeki Yörük aşiretlerinde çobanlık yapmaktadır ve kışın birden bastırmasıyla koyunlarla birlikte kar altında kaldığı düşünülerek Bozoğlan’dan ve koyunlardan umutlar kesilmiştir, ancak yeni sene baharla birlikte Yörükler bölgeye geldiğinde Bozoğlan’ı sürünün başında koyunlarıyla birlikte sapasağlam görünce şaşırmışlar ve ardından seslenmelerine rağmen Bulgar Bozoğlan koyunlarıyla birlikte dağın zirvesine çekilerek gözden kaybolmuş, sır olmuştur”dedi.

TAHTACILAR NEREDEN GELMİŞ VE NASIL YAŞAMIŞLARDIR?

Tahtacıların orman işçiliği yaparak yaşamlarını sürdürdüklerini, Orta Asya’dan bu yana bin yıldır Anadolu’da ‘bu orman senin bu orman benim’ göçüp durduklarına dikkat çeken Akgün, “Göçebe Türk toplulukları arasında yerleşik sisteme hayvancılık işiyle uğraşan Tahtacılar,  Yörüklerle birlikte en son geçmeye çalışan guruplardandır. Genellikle dağlık ve ormanlık bölgelerde yaşayan Tahtacılar geleneksel ve kültürel özelliklerini günümüze kadar taşımışlardır. Tahtacılar için üç şeyin çok önemli olduğu hep söylenmiştir.  “Katırı, Yatırı ve Hatırı. ” Yaptığımız bu etkinliklerle hem atalarımızdan miras kalan kültür, inanç ve geleneklerimizi yaşatıyoruz hem de akrabalarımızla dostlarımızla bir arada olmanın huzurunu yaşıyoruz. Bir anlamda Katırımıza da yatırımıza da hatırımıza da sahip çıkıyoruz” diye konuştu.

YURT DIŞINDAN ETKİNLİKLERE KATILMA İSTEĞİ VAR

Tahtacılar Derneği tarafından düzenlenen etkinliklerin yurt dışından duyulması nedeniyle yurt dışında yaşayan Tahtacılardan da etkinliğe katılma isteği aldıklarını belirten Akgün, “Yunanistan’dan ve Balkan coğrafyasından dostlarımızın bizlerle tanışmak, etkinliklere katılma isteklerini görüyoruz. Bu çabalarımızın gelecekte daha iyi sonuçlara sebep olacağını düşünüyorum“ şeklinde konuştu. 

TÜRKOLOG VENEDİKOVA BULGAR DEDE’DEN BAHSETTİ…

Kendisinin devamlı olarak Tahtacılarla ilgili araştırmalar yaptığını, bölge insanları ile devamlı olarak sohbet edip bilgeler almaya çalıştığını da ifade eden Akgün,“Turan Ali Çağlar’ın tesadüfen bulduğum bir dergide Bolkar Dağları’nda Bulgar Bozoğlan adlı makalesi konu ile önemli bilgeler edinmemi sağladı. Ayrıca derneğimizin danışma kurulu üyesi Kemal Akgün’ün Bulgarların Anadolu’da yaşadıkları dönemle ilgili çalışmalar yapan Bulgar asıllı akademisyen Türkolog Katerina Venedikova ile tanışarak, kendisine, “Bulgar Bozoğlan’ı biliyor musunuz?” sorusuna “Evet, Karamanoğulları döneminde Ereğli yakınlarında yaşamış Bulgar asıllı dede” demiştir. Venedikova’nın kendisi konu ile ilgili yazdığı bazı kitapları referans göstererek, Kemal Akgün’e Bulgarca bilen bir arkadaşı aracılığıyla kitabın ilgili bazı sayfalarından çeviri yaptırıp vermesi ise bizim için önemli bir gelişmedir. Ben Toroslar’da Bulgar Türk varlığı hakkında düşük seviyede bilgilere sahibim. Belirtilen kaynaklar oldukça önemli olabilir. Sadece Bulgaristan’dan göç etmiş dostlarım var.  Bu tarihi bağlantılar, üzerinde çalışmak, halklar arasında dostluğu geliştirmek ve geçmişimizi bilmek bakımından öylece duruyor ortalıkta. Daha disiplinli ve organize çalışıp bunları bir ucundan başlayıp ortaya koyabilsek ne iyi olurdu. Kim bilir, yaparız belki de günün birinde” dedi.

ÇAĞLAR, ÜÇYILDIZ VE AKGÜN’E PALEKET VERİLDİ…

Mersin Tahtacılar Derneği’nin Bulgar Bozoğlan’da düzenlediği etkinlik plaket töreni ile son buldu. Etkinlikte, Ünlü Zalalı romanının yazarı ve son yazdığı kitabında da Tahtacılara yer veren Turan Ali Çağlar’a ve Ay ışığında gidenler kitabıyla tahtacı yaşamından kesitler veren Celal Necati Üçyıldız’a ayrıca derneğimizin kurucusu ve ilerleyen yaşına rağmen desteğini esirgemeyen Hüseyin Akgün’e plaket verildi. 


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamış..!
 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..!
demokratmersin.com © Copyright 2007-2018 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz..!

URA MEDYA