16:03  MEZITLILI GENÇLER SAHILI TEMIZLEDI  16:02  ÖLÜMSÜZ ESER KUTADGU BILIG  12:01  BAŞKAN ÖZYIĞIT: GÖREVIMIZ BIREYI ÜRETKEN HALE GETIRMEK   11:58  BALIK TESİSLERİ KURULUYOR, KENT SESSİZ!  16:41  BAAŞKAN SEÇER, İFTAR SOFRASıNDA VATANDAŞLARLA BIRARAYA GELDI  16:39  MEZITLI DOKUMASı MARKA OLDU  16:38  CHP AKKUYU NÜKLEER SANTRALLE ILGILI MECLIS ARAŞTıRMASı İSTEDI  16:36  ÇUKURA DÜŞEN DOMUZ YAVRULARı İTFAIYE EKIPLERI TARAFıNDAN KURTARıLDı  16:34  ÜLKEDEN ÇıKAN DOLARı ENGELLEMEK ZORUNDAYıZ. NASıL Mı?  16:33  GEMİ YÜZECEK Mİ..?  16:29  ANNELER GÜNÜNDEN YEDI YÜZYıL ÖNCEKI TÜRKMEN VE TATAR KADıNı  16:16  ALMANYA’NıN TÜRKIYE’YE HÜCUM PLANı  13:34  4 MAYıS HAREKETI VE 19 MAYıS  16:17  CHP’Lİ GÖKÇEL: AFETZEDE ÇİFTÇİ DESTEKLENMELİDİR  16:16  ATATÜRK’ÜN 2. DÜNYA SAVAŞı ÖNGÖRÜLERI  10:18  TARIHI GÜLNAR OTELI SANATA KAPıLARıNı AÇTı   10:11  GERI DÖNÜŞÜM PARKı MEZITLI’DE AÇıLDı  10:09  GEÇMIŞTEN GELECEĞE 19 MAYıS YÜRÜYÜŞLERI  10:08  YENİŞEHİR’DE HALK TOPLANTILARI BAŞLIYOR  10:06  BASRA VE DOĞU AKDENIZ’DE SAVAŞ RÜZGARLARı 

Tahtacılar Bulgar Bozoğlan’da buluştu

Mersin Tahtacılar Derneği tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Bulgar Bozoğlan ziyareti Mersin, Adana, Karaman illerinden yüzlerce kişinin katılımıyla gerçekleşti.

Tahtacılar Bulgar Bozoğlan’da buluştu

Mersin Tahtacılar Derneği tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Bulgar Bozoğlan ziyareti Mersin, Adana, Karaman illerinden yüzlerce kişinin katılımıyla gerçekleşti. 2750 metredeki türbe ziyaretinden sonra kurbanlar ve lokmalar sunuldu. Etkinlik konuşmalar, müzik, mengi ve semahlarla sürdü.

Karaman ili Ayrancı ilçesi sınırları içerisinde bulunan Bulgar Bozoğlan yatırını 12 Ağustos  2018 Pazar günü ziyaret ettiklerini belirten Mersin Tahtacılar Derneği Başkanı Sami Akgün, bölgeye ilk olarak 45-50 sene önce babasının arkadaşı Ali Cemri ile geldiğini, şimdi ise dernek olarak bu bölgeye üyelerle birlikte ziyaret ettiklerini söyledi.

BULGAR BOZOĞLUN DEDE KİMDİR? 

Bulgar Bozoğlun dede’nin Karamanoğulları döneminde Bulgar (Bolkar) Dağlarında yaşayan ve bölgedeki Yörük ve Tahtacıların kutsal kabul ettiği ermiş bir kişi olduğunu belirten Başkan Akgün, “Bulgar Bozoğlan bölgedeki Yörük aşiretlerinde çobanlık yapmaktadır ve kışın birden bastırmasıyla koyunlarla birlikte kar altında kaldığı düşünülerek Bozoğlan’dan ve koyunlardan umutlar kesilmiştir, ancak yeni sene baharla birlikte Yörükler bölgeye geldiğinde Bozoğlan’ı sürünün başında koyunlarıyla birlikte sapasağlam görünce şaşırmışlar ve ardından seslenmelerine rağmen Bulgar Bozoğlan koyunlarıyla birlikte dağın zirvesine çekilerek gözden kaybolmuş, sır olmuştur”dedi.

TAHTACILAR NEREDEN GELMİŞ VE NASIL YAŞAMIŞLARDIR?

Tahtacıların orman işçiliği yaparak yaşamlarını sürdürdüklerini, Orta Asya’dan bu yana bin yıldır Anadolu’da ‘bu orman senin bu orman benim’ göçüp durduklarına dikkat çeken Akgün, “Göçebe Türk toplulukları arasında yerleşik sisteme hayvancılık işiyle uğraşan Tahtacılar,  Yörüklerle birlikte en son geçmeye çalışan guruplardandır. Genellikle dağlık ve ormanlık bölgelerde yaşayan Tahtacılar geleneksel ve kültürel özelliklerini günümüze kadar taşımışlardır. Tahtacılar için üç şeyin çok önemli olduğu hep söylenmiştir.  “Katırı, Yatırı ve Hatırı. ” Yaptığımız bu etkinliklerle hem atalarımızdan miras kalan kültür, inanç ve geleneklerimizi yaşatıyoruz hem de akrabalarımızla dostlarımızla bir arada olmanın huzurunu yaşıyoruz. Bir anlamda Katırımıza da yatırımıza da hatırımıza da sahip çıkıyoruz” diye konuştu.

YURT DIŞINDAN ETKİNLİKLERE KATILMA İSTEĞİ VAR

Tahtacılar Derneği tarafından düzenlenen etkinliklerin yurt dışından duyulması nedeniyle yurt dışında yaşayan Tahtacılardan da etkinliğe katılma isteği aldıklarını belirten Akgün, “Yunanistan’dan ve Balkan coğrafyasından dostlarımızın bizlerle tanışmak, etkinliklere katılma isteklerini görüyoruz. Bu çabalarımızın gelecekte daha iyi sonuçlara sebep olacağını düşünüyorum“ şeklinde konuştu. 

TÜRKOLOG VENEDİKOVA BULGAR DEDE’DEN BAHSETTİ…

Kendisinin devamlı olarak Tahtacılarla ilgili araştırmalar yaptığını, bölge insanları ile devamlı olarak sohbet edip bilgeler almaya çalıştığını da ifade eden Akgün,“Turan Ali Çağlar’ın tesadüfen bulduğum bir dergide Bolkar Dağları’nda Bulgar Bozoğlan adlı makalesi konu ile önemli bilgeler edinmemi sağladı. Ayrıca derneğimizin danışma kurulu üyesi Kemal Akgün’ün Bulgarların Anadolu’da yaşadıkları dönemle ilgili çalışmalar yapan Bulgar asıllı akademisyen Türkolog Katerina Venedikova ile tanışarak, kendisine, “Bulgar Bozoğlan’ı biliyor musunuz?” sorusuna “Evet, Karamanoğulları döneminde Ereğli yakınlarında yaşamış Bulgar asıllı dede” demiştir. Venedikova’nın kendisi konu ile ilgili yazdığı bazı kitapları referans göstererek, Kemal Akgün’e Bulgarca bilen bir arkadaşı aracılığıyla kitabın ilgili bazı sayfalarından çeviri yaptırıp vermesi ise bizim için önemli bir gelişmedir. Ben Toroslar’da Bulgar Türk varlığı hakkında düşük seviyede bilgilere sahibim. Belirtilen kaynaklar oldukça önemli olabilir. Sadece Bulgaristan’dan göç etmiş dostlarım var.  Bu tarihi bağlantılar, üzerinde çalışmak, halklar arasında dostluğu geliştirmek ve geçmişimizi bilmek bakımından öylece duruyor ortalıkta. Daha disiplinli ve organize çalışıp bunları bir ucundan başlayıp ortaya koyabilsek ne iyi olurdu. Kim bilir, yaparız belki de günün birinde” dedi.

ÇAĞLAR, ÜÇYILDIZ VE AKGÜN’E PALEKET VERİLDİ…

Mersin Tahtacılar Derneği’nin Bulgar Bozoğlan’da düzenlediği etkinlik plaket töreni ile son buldu. Etkinlikte, Ünlü Zalalı romanının yazarı ve son yazdığı kitabında da Tahtacılara yer veren Turan Ali Çağlar’a ve Ay ışığında gidenler kitabıyla tahtacı yaşamından kesitler veren Celal Necati Üçyıldız’a ayrıca derneğimizin kurucusu ve ilerleyen yaşına rağmen desteğini esirgemeyen Hüseyin Akgün’e plaket verildi. 


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamış..!
 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA