15:20  İSTEMIHAN TALAY, TARSUS’TA KADıN KOLLARıYLA BULUŞTU  12:15  CHP’Lİ ANTMEN ‘1 MİLYAR 100 BİN EURO NEREDE?’  17:42  BAKANLıK AÇıKLADı: 3 BIN 13 ÇOCUK CEZAEVINDE!  17:40  DAÇE ; “AKDENİZ BÖLGESİNDE TARIMDA VERİMSİZLİK ARTIYOR”  17:39  ’TARıMDA YENI BIR ÇAĞ BAŞLATMALıYıZ’  11:24  BU FILMI MUTLAKA IZLEYINIZ  10:09  ‘YUNAN GALIP GELSEYDI’ NE OLACAKTı!  09:52  BÜYÜKŞEHIR’IN BÜTÇESI SON 2 YıLDA 1 MILYAR 13 MILYON ARTTı  09:49  KURSIYERLERDEN ATATÜRK RESIM SERGISI   09:45  KRİZE ÇÖZÜM KURULTAYI’NIN DURAĞI BU KEZ MERSİN  18:02  CHP’DEN ‘ÇOCUK BAKANLIĞI KURULSUN’ ÖNERİSİ  11:42  AKTAY, 8 KASıM DÜNYA ŞEHIRCILIK GÜNÜ NEDENIYLE AÇıKLAMA YAPTı  14:07  YEŞİLBOĞAZ: TÜRKİYE’DE BOŞANMA ORANLARI ARTIYOR  14:06  CHP MERSİN TOROSLAR BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYI ŞERİFE ARICI YILDIZ:  14:00  ÜRETICI KADıNAR ATA’SıNı ZIYARET ETTI  13:58  BAŞKAN TUNA: KENTIMIZ IÇIN ÖNEMLI ADıMLARı OLUŞTURMAK ADıNA YOLA ÇıKTıK  13:57  BU 10 KASIM DA GÖSTERİYOR Kİ;  13:56  MERSİN FESTİVALİNE KAVUŞUYOR..  13:55  CHP’LI SERDAL KUYUCUOĞLU, PROJELERINI HALKLA PAYLAŞıYOR  13:55  CHP’LILERE ALICENGIZ OYUNU 
YEŞİLBOĞAZ: “HARF DEVRİMİ, DEVRİMLER ZİNCİRİNİN BİR HALKASI OLMUŞTUR”

Mersin Barosu Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 1 Kasım 1928’de gerçekleştirdiği Türk Harf Devrimi’nin 90. yıldönümünü yayımladığı mesajla kutladı.

Baro Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz açıklamasında,“Ulusal kültürün gelişmesini sağlayan Harf Devrimi, birçok köklü değişimin altyapısını oluşturmuştu ve devrimler zincirinin bir halkası olmuştur” dedi.

Cumhuriyetin kuruluşundan itibaren Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Türkiye’de devrim hareketlerinin hız kazandığını ve birçok alanda yenilikler yapıldığını ifade eden Baro Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, bu devrimlerden birisinin de Türk Harf Devrimi olduğunu belirterek, “1 Kasım 1928’de Latin esasından alınan harflerin Türk Harfleri adıyla, 1353 Sayılı ‘Yeni Türk Harflerinin Kabul ve tatbiki Hakkında Kanun’ ile kabul edilmesiyle devrimler zincirinin bir halkası olmuştur. Bu yasanın kabulüyle o güne kadar kullanılan Osmanlı alfabesinin resmiyeti son buldu ve Latin harflerini esas alan Türk alfabesi yürürlüğe girdi. Böylece yazı dilinde kullanılan Arap harflerinin yerine, Türk harflerinin getirilerek Harf Devrimi yapılmıştır” diye konuştu.

“OKURYAZARLIĞIN ÖNÜNDEKİ EN BÜYÜK ENGEL KALDIRILMIŞTIR”

Türk Harf Devrimi’nin eğitim, kültür ve toplumsal yapıda birçok köklü değişimin alt yapısını oluşturduğunu ifade eden Yeşilboğaz, “Atatürk, yeni Türk alfabesinin kabulü ile Türk milletinin çağdaş uygarlık seviyesinin üstüne çıkmasını sağlamış ve Türk kültürünü evrenselliğe götürecek adımların en büyüğünü atmıştır. Okuma yazmayı kolaylaştırmak ve yaymak, modern öğretim ve eğitimin gerçekleşmesini sağlamak gibi büyük hedeflerle başlatılan Harf Devrimi amacına ulaşarak, okuryazarlığın önündeki en büyük engeli ortadan kaldırmıştır. Bu Devrim, ulusal bir kültürün gelişmesini sağlamış ve ulusal bir dil yaratılmıştır.
Bu duygu ve düşüncelerle, modern eğitim ve öğretimin gelişmesini sağlayan, okuryazarlığın önündeki en büyük engeli kaldıran Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ü saygıyla ve rahmetle anıyor, Türk Harf Devrimi'nin 90. yıldönümü kutluyorum” ifadesini kullandı.


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamış..!
 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..!
demokratmersin.com © Copyright 2007-2018 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA