10:34  SEÇER’DEN SILIFKE, YENIŞEHIR VE TARSUS’TA GÖVDE GÖSTERISI  10:32  MEZITLI BELEDIYESI 2. LISELER ARASı MÜZIK YARıŞMASı YAPıLDı  10:31  BAŞKAN TUNA, SEÇIM ÇALıŞMALARıNı HıZLA SÜRDÜRÜYOR  10:30  KIRSALI FETHETTİ  19:47  POP MÜZIĞININ YÜKSELEN YıLDıZı MELIKZADE TOROSLAR’DA  19:45  MTOSB SANAYICI BILGILENDIRME TOPLANTıSı GERÇEKLEŞTIRILDI  19:43  ALI OKSAL: PARTIMIZIN VE ADAYLARıMıZıN YAYıNDAYıM   19:41  BAŞKAN TARHAN’DAN ENGELLILER İÇIN ERIŞILEBILIR BIR KENT SÖZÜ  19:40  DOĞU AKDENIZ’DE MERSIN’IN JEOPOLITIK SORUMLULUĞU  19:37  MODU’YU TAKDIMIMDIR  10:22  ‘HERKES GÖNÜL RAHATLIĞIYLA BİZE OY VERSİN’  10:20  BEYTÜLMALE SAHİP ÇIKTIK MI BEYTÜLMALE?  14:55  BAŞKAN TARHAN, ENGELLI ÇOCUKLARLA ZUMBA YAPTı  14:53  VAHAP SEÇER: KENTSEL DÖNÜŞÜMDE VATANDAŞı MAĞDUR ETMEYECEĞIZ  14:52  BAHAR ALıŞVERIŞLERINIZE ÖZEL CAZIP FıRSATLAR FORUM MERSIN’DE  14:50  MEZITLI BELEDIYESI PERSONELINDEN KÖK HÜCRE BAĞıŞı KUYRUĞU  14:48  SON DÜZLÜĞE GIRERKEN  14:47  CHURCHILL ÇANAKKALE SAVAŞı’Nı ANLATıYOR!  10:35  MEZITLI’DE HALK BULUŞMASı COŞKUSU  10:34  MTOSB’DE MODEL FABRIKA’NıN TEMELI ATıLDı 

YEŞİLBOĞAZ: “HARF DEVRİMİ, DEVRİMLER ZİNCİRİNİN BİR HALKASI OLMUŞTUR”

Mersin Barosu Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 1 Kasım 1928’de gerçekleştirdiği Türk Harf Devrimi’nin 90. yıldönümünü yayımladığı mesajla kutladı.

Baro Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz açıklamasında,“Ulusal kültürün gelişmesini sağlayan Harf Devrimi, birçok köklü değişimin altyapısını oluşturmuştu ve devrimler zincirinin bir halkası olmuştur” dedi.

Cumhuriyetin kuruluşundan itibaren Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Türkiye’de devrim hareketlerinin hız kazandığını ve birçok alanda yenilikler yapıldığını ifade eden Baro Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, bu devrimlerden birisinin de Türk Harf Devrimi olduğunu belirterek, “1 Kasım 1928’de Latin esasından alınan harflerin Türk Harfleri adıyla, 1353 Sayılı ‘Yeni Türk Harflerinin Kabul ve tatbiki Hakkında Kanun’ ile kabul edilmesiyle devrimler zincirinin bir halkası olmuştur. Bu yasanın kabulüyle o güne kadar kullanılan Osmanlı alfabesinin resmiyeti son buldu ve Latin harflerini esas alan Türk alfabesi yürürlüğe girdi. Böylece yazı dilinde kullanılan Arap harflerinin yerine, Türk harflerinin getirilerek Harf Devrimi yapılmıştır” diye konuştu.

“OKURYAZARLIĞIN ÖNÜNDEKİ EN BÜYÜK ENGEL KALDIRILMIŞTIR”

Türk Harf Devrimi’nin eğitim, kültür ve toplumsal yapıda birçok köklü değişimin alt yapısını oluşturduğunu ifade eden Yeşilboğaz, “Atatürk, yeni Türk alfabesinin kabulü ile Türk milletinin çağdaş uygarlık seviyesinin üstüne çıkmasını sağlamış ve Türk kültürünü evrenselliğe götürecek adımların en büyüğünü atmıştır. Okuma yazmayı kolaylaştırmak ve yaymak, modern öğretim ve eğitimin gerçekleşmesini sağlamak gibi büyük hedeflerle başlatılan Harf Devrimi amacına ulaşarak, okuryazarlığın önündeki en büyük engeli ortadan kaldırmıştır. Bu Devrim, ulusal bir kültürün gelişmesini sağlamış ve ulusal bir dil yaratılmıştır.
Bu duygu ve düşüncelerle, modern eğitim ve öğretimin gelişmesini sağlayan, okuryazarlığın önündeki en büyük engeli kaldıran Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ü saygıyla ve rahmetle anıyor, Türk Harf Devrimi'nin 90. yıldönümü kutluyorum” ifadesini kullandı.


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamış..!
 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA