17:22  CHP’DE 10 ARALıK HAREKETI CUNTASıNA DIKKAT!  17:22  SEÇER’İN ARTILARI VE...  14:51  AKDENIZ BELEDIYESI ILE GENEL-İŞ ARASıNDA TOPLU SÖZLEŞME  14:50  TRUMP’ıN TEHDITLERINE VATAN PARTISI’NDEN EYLEMLI YANıT!  11:27  SEÇİMİ ÖNCE MERKEZ, SONRA İLÇELER BELİRLER  13:42  KITAPLAR KARDA ÇIÇEK AÇTı  13:40  ‘HEYKELLER KONUŞABILSEYDI’ KITABı ÇıKTı  13:36  CHP SILIFKE İLÇE BAŞKANı CEMIL SUNGUR OLDU  13:33  NAZıM HIKMET’IN BILINMEYEN ŞIIRI  13:31  ÇALıŞAN GAZETECILER BAYRAMı  13:29  VAHAP SEÇER; “HERKESİN DERDİNE ÇARE OLACAĞIM”  12:15  TUĞBA ÖZAY, MEZITLI KARTıN SAHIBI OLDU  12:14   ESAT ARSLAN: TRUMP’ıN ÜÇ AHBAP ÇAVUŞLARı  12:12  MERSIN’DE ITTIFAKıN TARAFLARı ILK KEZ BULUŞTU  12:10  GÖRÜNMEYEN KAHRAMANLARDAN BAŞKAN TARHAN’A TEŞEKKÜR ÇIÇEĞI  12:09  RAUF DENKTAŞ’ı VEFATıNıN 7. YıLıNDA SAYGıYLA ANıYORUZ  12:07  RAUF DENKTAŞ RUHUNU GERI GETIREBILMEK  12:05  ÖLÜMÜNÜN 55. YıLDÖNÜMÜ HALIDE EDIP ADıVAR VE YENI TURAN  12:01  “YEREL BASININ ÖNÜ KARANLIK”  11:59  ÇALIŞAN GAZETECİLER BAYRAMI 

YEŞİLBOĞAZ: “HARF DEVRİMİ, DEVRİMLER ZİNCİRİNİN BİR HALKASI OLMUŞTUR”

Mersin Barosu Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 1 Kasım 1928’de gerçekleştirdiği Türk Harf Devrimi’nin 90. yıldönümünü yayımladığı mesajla kutladı.

Baro Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz açıklamasında,“Ulusal kültürün gelişmesini sağlayan Harf Devrimi, birçok köklü değişimin altyapısını oluşturmuştu ve devrimler zincirinin bir halkası olmuştur” dedi.

Cumhuriyetin kuruluşundan itibaren Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Türkiye’de devrim hareketlerinin hız kazandığını ve birçok alanda yenilikler yapıldığını ifade eden Baro Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, bu devrimlerden birisinin de Türk Harf Devrimi olduğunu belirterek, “1 Kasım 1928’de Latin esasından alınan harflerin Türk Harfleri adıyla, 1353 Sayılı ‘Yeni Türk Harflerinin Kabul ve tatbiki Hakkında Kanun’ ile kabul edilmesiyle devrimler zincirinin bir halkası olmuştur. Bu yasanın kabulüyle o güne kadar kullanılan Osmanlı alfabesinin resmiyeti son buldu ve Latin harflerini esas alan Türk alfabesi yürürlüğe girdi. Böylece yazı dilinde kullanılan Arap harflerinin yerine, Türk harflerinin getirilerek Harf Devrimi yapılmıştır” diye konuştu.

“OKURYAZARLIĞIN ÖNÜNDEKİ EN BÜYÜK ENGEL KALDIRILMIŞTIR”

Türk Harf Devrimi’nin eğitim, kültür ve toplumsal yapıda birçok köklü değişimin alt yapısını oluşturduğunu ifade eden Yeşilboğaz, “Atatürk, yeni Türk alfabesinin kabulü ile Türk milletinin çağdaş uygarlık seviyesinin üstüne çıkmasını sağlamış ve Türk kültürünü evrenselliğe götürecek adımların en büyüğünü atmıştır. Okuma yazmayı kolaylaştırmak ve yaymak, modern öğretim ve eğitimin gerçekleşmesini sağlamak gibi büyük hedeflerle başlatılan Harf Devrimi amacına ulaşarak, okuryazarlığın önündeki en büyük engeli ortadan kaldırmıştır. Bu Devrim, ulusal bir kültürün gelişmesini sağlamış ve ulusal bir dil yaratılmıştır.
Bu duygu ve düşüncelerle, modern eğitim ve öğretimin gelişmesini sağlayan, okuryazarlığın önündeki en büyük engeli kaldıran Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ü saygıyla ve rahmetle anıyor, Türk Harf Devrimi'nin 90. yıldönümü kutluyorum” ifadesini kullandı.


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamış..!
 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..!
demokratmersin.com © Copyright 2007-2018 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA