10:34  SEÇER’DEN SILIFKE, YENIŞEHIR VE TARSUS’TA GÖVDE GÖSTERISI  10:32  MEZITLI BELEDIYESI 2. LISELER ARASı MÜZIK YARıŞMASı YAPıLDı  10:31  BAŞKAN TUNA, SEÇIM ÇALıŞMALARıNı HıZLA SÜRDÜRÜYOR  10:30  KIRSALI FETHETTİ  19:47  POP MÜZIĞININ YÜKSELEN YıLDıZı MELIKZADE TOROSLAR’DA  19:45  MTOSB SANAYICI BILGILENDIRME TOPLANTıSı GERÇEKLEŞTIRILDI  19:43  ALI OKSAL: PARTIMIZIN VE ADAYLARıMıZıN YAYıNDAYıM   19:41  BAŞKAN TARHAN’DAN ENGELLILER İÇIN ERIŞILEBILIR BIR KENT SÖZÜ  19:40  DOĞU AKDENIZ’DE MERSIN’IN JEOPOLITIK SORUMLULUĞU  19:37  MODU’YU TAKDIMIMDIR  10:22  ‘HERKES GÖNÜL RAHATLIĞIYLA BİZE OY VERSİN’  10:20  BEYTÜLMALE SAHİP ÇIKTIK MI BEYTÜLMALE?  14:55  BAŞKAN TARHAN, ENGELLI ÇOCUKLARLA ZUMBA YAPTı  14:53  VAHAP SEÇER: KENTSEL DÖNÜŞÜMDE VATANDAŞı MAĞDUR ETMEYECEĞIZ  14:52  BAHAR ALıŞVERIŞLERINIZE ÖZEL CAZIP FıRSATLAR FORUM MERSIN’DE  14:50  MEZITLI BELEDIYESI PERSONELINDEN KÖK HÜCRE BAĞıŞı KUYRUĞU  14:48  SON DÜZLÜĞE GIRERKEN  14:47  CHURCHILL ÇANAKKALE SAVAŞı’Nı ANLATıYOR!  10:35  MEZITLI’DE HALK BULUŞMASı COŞKUSU  10:34  MTOSB’DE MODEL FABRIKA’NıN TEMELI ATıLDı 

Nazarbayev’den Avrasya’ya

Birgül Ayman Güler

2018’in sonunda Nursultan Nazarbayev’in iki saatlik bir televizyon programının bir dakikalık Türkçe altyazılı bölümü ilginçti.

Kazakistan Devlet Başkanı orada şöyle diyor: Bizim balalarımız “siz nerden çıktınız” diye sorulduğunda doğru dürüst cevap veremiyorlar. Gençlerimiz tarihimizi bilmeliler. Nesinden utanacak mışız? Sakalardan, Hunlardan, Ulu Türk tarihinden başlamak gerek. Biz onlardan geliyoruz. Bu Büyük Bozkır’dan kimler geçmedi? Cengiz Han’ın askeri de geçti. O askerlerin yalnızca yüzde 10’u Moğol’du, çoğu Kıpçaklardı, yani Kazaklardı. Başta bizim buradaki Kazak boyları. Bizim tarihimiz derin. Biz daha bugün gökten düşmüş değiliz. Biz büyük boyların, halkların, büyük imparatorlukların nesliyiz. Gençlerimiz bilsin diye yazdım bu makaleyi.

Nazarbayev’in söz ettiği makalesi Türkçe’ye de çevrildi. Başlığı Büyük Bozkırın Yedi Özelliği. Çok yönlü olarak incelenmeyi hak eden bu kapsamlı makaleye internetten erişilebiliyor. Tarih felsefesinden başlayıp Kazakistan’ın somut devlet projelerini dile getiriyor.

Bu metni son yıllarda duymaya alıştığımız projeci ‘eylem planı’ diye ya da Amerikan usulü kamu politikası belgesi sayıp değerlendirebilirsiniz. Bu tür zihinlerle okunursa çeşitli sonuçlar çıkarmak mümkün.

Ama iki okuma da yeterli olmaz. Çünkü bu yazı bir tarih felsefesi sergiliyor ve somut bir araştırma yöntemi öneriyor. “Avrupa merkezli bakış açısı, Sakalar ile Hunların ve Eski Türk boylarının milletimizin tarihi kökeninin ayrılmaz bir parçası olduğu olgusunu görmemizi engellemiştir” diyor. Bu bakış açısının olumsuz ve parçalı bakışının tersine, bozkıra “olumlu ve bütüncül bakış açısı” sahipliği gerektiğini söylüyor.

Nazarbayev Büyük Bozkır tarihinde maddi ve manevi alanlarda yedi özellik saptıyor: At, maden, Altın Adam, hayvan stili, Altaylar, Büyük İpek Yolu, elma ile lalede somutladığı yedi özelliği ele alış biçimi çarpıcı. Yedi özelliği hem bozkırın üretim, toplum, sanat bakımından niteliklerini tanımlamak, hem de bozkırın dünyanın geri kalanı ile ilişkilerini Avrupa’nın barbarlık/uygarlık gibi düşmanlık üreten ham ikilemesinden kurtarıp doğru eksene yerleştirmek için masaya koyuyor.

Tarihi, uluslararası işbirliğini de harekete geçirerek inceden inceye işlemeye başlayacaklar. Arşiv 2025, Büyük Bozkırın Büyük İsimleri, Büyük Bozkırın Eski Ezgileri gibi adlandırılıp bütçelendirilmiş resmi çalışmalar, bu çabanın araçları olacak.

Çok sayıda tarihçi ve araştırmacı için heyecan verici haberler. Nazarbayev bunun farkında ve bu işlerin bir tür ‘araştırma turizmi’yle tüketilmesine karşı dikkatli görünüyor. Bunun için öngördüğü şey, daha doğrusu alınmasını uygun gördükleri önlem, araştırmaların dijital ortam üzerinden her yerden ve hızla erişilebilir biçimde sunulması. Var olan kaynaklara erişemeyen araştırmacılar ve tarih meraklıları için ciddi, çok işe yarar, göründüğünden daha önemli, sevindirici bir haber.

Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev’in 2019 planı, dilerim, öngördüğü gibi, Batı-merkezli gölgelerden ve öz-merkezli hamasetten arınmış, tarihin gerçek anlamıyla bilimsel yoldan derlenip toplanması süreci olur.

Çünkü bu başarılırsa, yararı yalnızca Kazakistan’la sınırlı olmayacak. Geleceğin en önemli birkaç gücünden biri olacağı apaçık olan Avrasya’nın zihin dünyasını yükseltme bakımından değeri tartışılmaz olacak.


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamış..!
 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA