13:06  GAZETECI İBRAHIM YALÇıNER’IN FACEBOOK NOTLARı  13:05  CHP’Lİ ANTMEN SORDU MUSTAFA ŞENTOP YANITLADI  11:28  ABD’YE VE BÖLÜNMEYE HİZMET EDECEK OLAN AÇILIMA BUGÜN DE KARŞIYIZ!  17:22  CHP’DE 10 ARALıK HAREKETI CUNTASıNA DIKKAT!  17:22  SEÇER’İN ARTILARI VE...  14:51  AKDENIZ BELEDIYESI ILE GENEL-İŞ ARASıNDA TOPLU SÖZLEŞME  14:50  TRUMP’ıN TEHDITLERINE VATAN PARTISI’NDEN EYLEMLI YANıT!  11:27  SEÇİMİ ÖNCE MERKEZ, SONRA İLÇELER BELİRLER  13:42  KITAPLAR KARDA ÇIÇEK AÇTı  13:40  ‘HEYKELLER KONUŞABILSEYDI’ KITABı ÇıKTı  13:36  CHP SILIFKE İLÇE BAŞKANı CEMIL SUNGUR OLDU  13:33  NAZıM HIKMET’IN BILINMEYEN ŞIIRI  13:31  ÇALıŞAN GAZETECILER BAYRAMı  13:29  VAHAP SEÇER; “HERKESİN DERDİNE ÇARE OLACAĞIM”  12:15  TUĞBA ÖZAY, MEZITLI KARTıN SAHIBI OLDU  12:14   ESAT ARSLAN: TRUMP’ıN ÜÇ AHBAP ÇAVUŞLARı  12:12  MERSIN’DE ITTIFAKıN TARAFLARı ILK KEZ BULUŞTU  12:10  GÖRÜNMEYEN KAHRAMANLARDAN BAŞKAN TARHAN’A TEŞEKKÜR ÇIÇEĞI  12:09  RAUF DENKTAŞ’ı VEFATıNıN 7. YıLıNDA SAYGıYLA ANıYORUZ  12:07  RAUF DENKTAŞ RUHUNU GERI GETIREBILMEK 

Gazeteci İbrahim Yalçıner’in facebook NOTLARI

Amerikan Emperyalizmini bu ülkeden kovalım diyen solculuktan, Nato'yu göreve çağıran, ABD'nin bölgeden gitmemesi için imza toplayan solculuğa nasıl gelindi.. Şaka mısınız siz. PKK/ HDP'yi hala solcu mu sanıyorsunuz.. Türkiye'de sol siyaset bu noktadan zehirlendi. Buradan kafası dağıtıldı. AKP'ye kabahat bulmayın kendinize bakın..Ne zaman etnik ve mezhepsel kimliklerin peşine düştünüz, o gün kaybettiniz. Ve geldiğiniz yer burası. Keşke zamanında sizleri uyaranları dinleseydiniz. Ve Anılarınıza sahip çıksaydınız.

---

Ben demiyorum, CHP eski Milletvekili Hüseyin Aygün diyor: "PKK/HDP siyaseti solu-sosyalistleri öyle bir hale getirdi ki: 'ABD Suriye'de kalsın' diye imza toplanabiliyor.. Ve bu adamlar sosyalistlerin gazetelerinde, TV'lerinde baş köşede.. Sosyalistler 'HDP fırça atacak' korkusuyla çıtını çıkaramıyor.. Ne hazin, ne dramatik.. Ne ahmakça..."

---

Mersin'de kaç tane iş adamı derneği var, böyle. Kusura bakmayın ama hiçbiriniz iş adamı derneği değilsiniz. Feodal yapılanmalarınıza iş adamı etiketi yapıştırmayın lütfen.. 
Mersin'in asıl derdi bu işte. İş adamı, öbür adıyla girişimcilik gerçek gücünü ve kimliğini feodal bağlarından kurtularak, modern yapılanmaların içinde bulur. Dolayısıyla İş adamı geçmişin değil, geleceğin temsilciliğini yapar en başta.. Onun için kendi küçük feodal menfaat veya dayanışma yapılarınıza iş adamı demeyin, kendinizi de toplumu da kandırmayın.

---

NARDOĞAN'INIZ KUTLU OLSUN

Yeni yıla giriyoruz... Yeni umutlar, yeniden doğuş...Yeniden sağlık, huzur, mutluluk dileriz kendimiz, sevdiklerimiz, hatta tüm insanlık için...

Evimizin bir köşesine çamımızı kurarız her yeni yılda... Kıpkırmızı narlarımız masalarımızda yerini alır...Nar taneleri kadar bereketli bır yıl geçsin isteriz.

Bu bir gelenektir...Yeni yıla yeni umutlarla girmek...Her gelenek gibi bir tarıhsel dayanağı vardır, yeni yıl kutlamalarının. Çoğumuz yeni yılı İsa’nın doğumundan geldiğini zanneder. Değildir...Eski bir Türk geleneğidir yeni yıl kutlamaları..Nardoğan’dır. Doğan güneştir yani... Tam 22 Aralığa denk gelir... 21 Aralık en uzun gecedir. Gece ile Gündüz o gün savaşırlar...Gündüz kazanır bu savaşı.. Günler uzamaya başlar...Türkler ay yılı esasına dayalı takvim kullandıkları için 22 aralık, yeni yılın ilk günüdür.

Bu gün içinde tüm Türkler, ölümsüzlüğün simgesi olan ve Türk mitolojisine göre tüm insanların türediği ağaç olan Akçaçam süslenir ve altında geleneksel oyunlar oynanır, kopuz eşliğinde şarkılar söylenir ve eğlenceler düzenlenirdi. Çünkü o gün güneş ( nar) geri verilmişti kendilerine. Tanrıya gitsin diye hediyeler koyarlardı ağacın altına...Akçaçam hayat ağacıdır. Bu ağaç motiv olarak bizim bütün halı, kilim ve işlemelerimizde görülür. Akçaçam yalnız Ortaasya’da yetişirmiş..Filistinliler bu ağacı bilmezlermiş. Bu yüzden olayın Türklerden Hıristiyanlara geçtiği, bunu da Hunların Avrupa’ya gelişlerinden sonra onlardan görerek aldıklarını ifade ediyor bilim adamları...

Onun için, yeni yıl güneşin doğuşu...Nardoğan yani.. Nardoğan’nınız kutlu olsun...

İbrahim Yalçıner

 


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamış..!
 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..!
demokratmersin.com © Copyright 2007-2018 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA