15:26  ARAPÇA TABELALAR TÜRKÇELEŞIYOR   15:11  ÇIN, ÇOCUKLARA ÜCRETSIZ AKıLLı SAAT DAĞıTMAYA BAŞLADı  15:20  BAŞKAN SEÇER: SORUNLARI TEK TEK ÇÖZECEĞİZ  14:55  CHP’LI GÖKÇEL: KONTEYNER LIMANı KAÇıRıLAMAZ   14:52  BU DURAKTA DURAN AYRıLAMıYOR  15:14  BAŞKAN SEÇER IKINCI YURTDıŞı ZIYARETINI ÇIN’E YAPACAK   15:11  YENIŞEHIR SOKAKLARıNDA ÜÇLÜ TEMIZLIK   15:07  MERSİN’İN MARKA DEĞERİ..!  15:03  İMAR VE RUHSAT MÜDÜRLERI MEZITLI’DE TOPLANDı  12:59  PERINÇEK: FETÖ’NÜN SIYASI AYAĞı ALI BABACAN’DıR  17:02  PARKOMETRE ÇÖZÜM DEĞİLDİR  13:46  ÜRETICI KADıNLAR ŞANLıURFA’Yı GEZDI  13:22  BAKAN’DAN GÖKÇEL’E İTİRAF GİBİ CEVAP:   10:20  İŞSIZLIK RAKAMLARı AÇıKLANDı  10:08  YENIŞEHIR SEMT POLIKLINIĞI HASTA KABULÜNE BAŞLADı   22:15  MEZİTLİ BELEDİYESİ, ÇEVRE BAKANLIĞININ DAVALTEPE 100. YIL PLAJI PLANINA İTİRAZ ETTİ   22:15  HDP İLE MİLLİYETÇİ YA DA ATATÜRKÇÜ BİR İTTİFAK YA DA HÜKÜMET MÜMKÜN MÜDÜR?  16:46  MEZITLI’DE ÜRETICI KADıNLAR KOOPERATIFLEŞIYOR  15:19  MERSIN’DE DENIZ KIRLILIĞINE GEÇIT YOK   15:18  UZMANLAR YENIŞEHIR IÇIN NELER ÖNERDI?  

Kardeş Şehirler !..

Erdal Akalın

Dün sunduğumuz yazı ile Sevgili Dostum İlhan Karaçay’ın bir iletisini konu olarak almış ve Mezitli-Almere şehirlerinin kardeş şehir olmak üzere nişanlandıklarından sizleri haberdar etmiştim.

 Bu yazımı bilgi olarak sununca, İlhan Karaçay ilgisiz kalmadı ve teşekkür yazısı ile geri dönüş yaptı.  İlhan Bey’in kibarlığından ‘ara gazı’ alan yazarınız AK-ŞAKA, bu kez ikinci bir yazı için kolları sıvamak zorunda kalıverdi.  İşbu yazı, ‘Kardeş Şehirler’ kavramı üzerine donatılmıştır.

Kardeş Şehir, coğrafi olarak uzakta olan yerleşim birimlerinin kültürel ve ticari ilişkilerini sağlamak üzere oluşturdukları bir birliktelik türüdür.  Tarihte ilk kez 1920 yılında Birleşik Krallık’tan Keighley şehri ile Fransa’dan Poix-du Nord arasında oluşturulmuştur.

Bilgisayar arama motoruna tıklayınca, ülkemizin birçok şehrinin kardeş şehirler edinmiş olduğu anlaşılıyor.  Galiba en çok kardeş şehir edinenler İstanbul ve İzmir olarak izleniyor.

Ata kentimin gözde ilçesi İskenderun örneğin, Azerbaycan’ın Lankaran şehri ile kardeş olmuşmuş.  Böylece öğrendim.

Mersin’e gelince saymakla bitmez değilse de oldukça çok kardeş şehirlilik köprüsü kurulmuş; Kushimato (Japonya), Oberhausen (Almanya), Florida-West Palm Beach (A.B.D.), Lazkiye (Suriye), Valparaiso (Şili) … gibi.

Tarsus ise Mersin’le rekabete girişmiş galiba.  Bunlar da Tarsus’un kardeş şehirleri oluyor; Langen, Aznakay, Malmö, Hatai, Celalabat, Essik, Tatlısu, Eceabat, Muğla, Antalya.

Şimdi Sevgili İlhan Karaçay haksız mı, tabii ki O’da evinin yer aldığı Tece’nin bağlı olduğu Mezitli Belediyesi ile Almere arasında kardeş şehir köprüsü kuracaktı.  Eline sağlık!

Ha, Mezitli ile Almere arasında kardeş şehirlilik protokolü imzalanınca neler değişecek derseniz, o konuda kişisel rivayetim muhteliftir!

Öncelikle söze Mezitli Belediye Başkanı Sayın Neşet Tarhan’la başlamam gerekiyor.  Avrupa’nın en uzun insanlarını temsil eden Hollanda ırkı insanları yanında asla boynumuz bükük kalmayacaktır.  Neşet Bey, maşallah iki metreye yaklaşan boyu ile Hollandalı kardeşlerimize kesin üstünlük sağlayacaktır.  Elde var bir!

Mezitli yöresinde bin kadar Hollandalı ailenin ev alarak yaşadığını öğreniyoruz İlhan Bey’den.  Şimdi İlhan Karaçay’a ulvî bir görev düşüyor.  Ki, o da şudur; Hollandalı bir çocuk ile Neşet Bey’i birlikte aynı kareye alarak fotoğraflarını çekecek ve altına şöyle yazacak Hollandalı çocuğun ağzından; “Neşet Amca, size baba diyebilir miyim?”.  Etti iki!

Tabii yetmez; Mezitli kökenli girişimcilere el verilecek ve Hollanda’ya gönderilerek Almere şehrinde ticari işletmeler açmaları teşvik edilecek.  Örneğin; Mezitli Tantuni Sarayı, Mezitli Döner ve Dürüm Evi, Mezitli Mangal-Kendin Pişir, Kendin Ye … gibi!

 

Kuşkusuz Almere insanları da gelecek Mezitli’ye ve yatırımlar yapacaklar.  Mesela; Almere Düğün Salonu, Almerespor Yelken Kulübü, Almere Sabo Evi, Almere Kültür Merkezi … gibi girişimler fena mı olur?!.

İşbu işletmeler gittikleri yörelere insani ilişkiler yönünden de yarar sağlayacak ve her iki kentin insanlarının da cepleri para görecek.  Ne demiştik yazının başında; kardeş şehirler kültürel ve ticari ilişkileri geliştirmek amaçlı birlikteliklerdir. İşte gerçekleşti bile!

(Belki de Sayın Ahmet Davutoğlu’nun kendi kafasınca modellediği yeni Uçak Fabrikası için otantik olsun diyerek, Roman kardeşlerimizin örerek imal ettiği hasırdan koltuklar da Mezitli’de yapılabilir ve hayali yerli malı uçaklara monte edilebilir yani!).

Gelişen ilişkiler sonrası, akrabalık ilişkileri de hayli yol alacaktır.  İnanırım, kısa sürede Hollanda’dan kız alacak ve Almere’e kız vereceğiz.  Hatta, Sevgili Ali Adalıoğlu elini tez tutarsa Sun TV bünyesinde bir program açarak, Esra Erol türü bir ‘Evlilik Programı’ dahi yaratabilir.  İzleyeni çok olur, koalisyon kurulması heyecanını üçe dörde katlar izlenmesi yönünden.  Benden söylemesi!

Her şey bir yana; Sevgili İlhan Karaçay, bu ön girişimi ile amatör bir diplomat olduğunu bizlere göstermiş oldu ( halen hevesli üstelik !).   En azından, Mezitli gibi hızlı gelişen bir ilçemize, yeni bir yerleşim birimine kanımca özgüven aşılamış oldu.  Hatta bu iş kotarılınca, Mezitli Belediye Meclisi olsam, Tece’de İlhan Karaçay’ın evinin olduğu sokağa adını verirdim; “İlhan Karaçay Sokağı”,  kulağa da bir hoş geliyor, değil mi?!.

İlhan Karaçay’ı milletçe alkışlıyoruz demek geliyor kalemimden!..                                                                                              

Erdal Akalın (21.06.2015)

 

 

 


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamış..!
 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA