16:03  MEZITLILI GENÇLER SAHILI TEMIZLEDI  16:02  ÖLÜMSÜZ ESER KUTADGU BILIG  12:01  BAŞKAN ÖZYIĞIT: GÖREVIMIZ BIREYI ÜRETKEN HALE GETIRMEK   11:58  BALIK TESİSLERİ KURULUYOR, KENT SESSİZ!  16:41  BAAŞKAN SEÇER, İFTAR SOFRASıNDA VATANDAŞLARLA BIRARAYA GELDI  16:39  MEZITLI DOKUMASı MARKA OLDU  16:38  CHP AKKUYU NÜKLEER SANTRALLE ILGILI MECLIS ARAŞTıRMASı İSTEDI  16:36  ÇUKURA DÜŞEN DOMUZ YAVRULARı İTFAIYE EKIPLERI TARAFıNDAN KURTARıLDı  16:34  ÜLKEDEN ÇıKAN DOLARı ENGELLEMEK ZORUNDAYıZ. NASıL Mı?  16:33  GEMİ YÜZECEK Mİ..?  16:29  ANNELER GÜNÜNDEN YEDI YÜZYıL ÖNCEKI TÜRKMEN VE TATAR KADıNı  16:16  ALMANYA’NıN TÜRKIYE’YE HÜCUM PLANı  13:34  4 MAYıS HAREKETI VE 19 MAYıS  16:17  CHP’Lİ GÖKÇEL: AFETZEDE ÇİFTÇİ DESTEKLENMELİDİR  16:16  ATATÜRK’ÜN 2. DÜNYA SAVAŞı ÖNGÖRÜLERI  10:18  TARIHI GÜLNAR OTELI SANATA KAPıLARıNı AÇTı   10:11  GERI DÖNÜŞÜM PARKı MEZITLI’DE AÇıLDı  10:09  GEÇMIŞTEN GELECEĞE 19 MAYıS YÜRÜYÜŞLERI  10:08  YENİŞEHİR’DE HALK TOPLANTILARI BAŞLIYOR  10:06  BASRA VE DOĞU AKDENIZ’DE SAVAŞ RÜZGARLARı 

Özyiğit: Kooperatifler kurulacak, üretici de, tüketici de kazanacak

‘KOOPERATİFLER KURULACAK, ÜRETİCİ DE, TÜKETİCİ DE KAZANACAK’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yenişehir Belediye Başkan adayı Abdullah Özyiğit, Değirmançay Mahallesi’nde vatandaşla buluştu. ‘8 Mart Dünya Emekçi kadınlar Günü’ dolayısıyla köylü kadınlara çiçek dağıttı.

CHP Yenişehir Belediye Başkan adayı Abdullah Özyiğit partisinin Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır ile ‘8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde Değirmençay Mahallesi’ne çıkarma yaptı. Köylükadınlarla çiçek dağıtan Özyiğit, Mahalle sakinlerine projelerini anlattı.

Yakın zamana kadar köy statüsündeyken 2014 yılında mahalle statüsüne alınan Değirmençay’ın geçiminin tarım üzerine olduğunu belirten Özyiğit, belediye olarak tarımı destekleme ve çiftçiyi kalkındırma görevlerinin olduğuna işaret etti.

Abdullah Özyiğit,  “Ürünümüzü gerçek fiyatını bulana kadar saklamamız gerekiyor. Onun için ne yapmamız gerekiyor? Soğuk hava deposu değil bakın, atmosfer kontrollü depo.  Bu depoda ortamdaki oksijeni alıyorsun, ortama azot basıyorsun ve orada yaşamı durduruyorsun. Biz atmosfer kontrollü depo yapacağız. Bunu yaparken de güneş enerjisiyle çalışan bir sistem kurmak lazım. Çünkü enerji önemli bir gider oluşturuyor. Onun için kendi enerjisini üreten bir sistem kurmamız lazım ki, depo adam akıllı iş görsün, sizin malınızı korusun.Bu depoyu kurduktan sonra bir de kooperatif çatısı altında örgütlenmemiz gerekiyor.  Tıpkı sulama kooperatifinde olduğu gibi bir üretici kooperatifi kurmamız ve ürettiğiniz ürünü bu kooperatif çatısı altında satmamız gerekiyor” dedi.

‘KENDİ ÜRÜNLERİNİZİ,  HALKA KENDİNİZ ULAŞTIRACAKSINIZ’

Değirmençay’da atmosfer kontrollü depo yapılmasına ve üretici kooperatifi kurulmasına öncülük edeceklerini belirten Abdullah Özyiğit,  “Değirmençay’da üretim yapacağız. Bu üretimden elde ettiğimiz ürünleri, sizin emeğiniz zayi olmayacak şekilde tüketiciye sunacağız. Özellikle kadın üretici pazarını önemsiyoruz. Kadın üretici pazarını Yenişehir’de kuracağız ve Yenişehir’de sizin ürettiğiniz ürünleri bizzat kendiniz halka ulaştıracaksınız.Mersin’de yaşayan insanları hafta sonları Değirmençay’a taşıyacağız. Onların yürüyüş yapacakları, piknik yapacakları, güzel vakit geçirecekleri bir ortam oluşturacağız. Siz de yöresel ürünlerinizi buraya gelenlere satacaksınız. Kendi içimizde bir iç turizm gerçekleştireceğiz ve siz bu turizmden ekonomik fayda sağlayacaksınız” diye konuştu.

 

‘İNSANLARIMIZ KÖYLERİNİ TERK ETMEK ZORUNDA KALMAMALI’

 

Yenişehir’in kırsal mahallelerinin, şehir merkezindeki mahallelerle eşit hizmet alacağını belirten Abdullah Özyiğit sözlerini şöyle sürdürdü:“Aşağıdaki, şehir merkezindeki mahallelere hizmet giderken kırsal mahallelere hizmet gitmemesi gibi bir durum söz konusu olmayacak. Temel belediyecilik hizmetleri gecikmeden kırsal mahallelerimize ulaştırılacak. Bu güzel yerleri, bu Değirmençayı terk edip aşağılara gitmek zorunda kalmazsınız diye umuyorum. Okul müdürümüze uğradık, müdürümüz, bu sene birinci sınıfa kaydolacak çocuğumuz yok dedi.  Böyle bir şey olur mu? Böyle bir şey olmaması gerekiyor. Okulumuzu açık tutmamız gerekiyor. Pırıl pırıl öğretmenlerimiz var, çocuklarımızın bu okulda okuması gerekiyor. Eğer insanlarımız tarımsal üretici kooperatifleriyle, iç turizmle daha fazla kazanç elde edebilir, yaşam standartını yükseltirse bu güzel köyü terk edip gitmek durumunda kalmaz. Belediye olarak bunu gözeterek çalışma yapacağız.”

Konuşmalarının ardından CHP Yenişehir Belediye Başkan adayı Abdullah Özyiğit ve Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır Değirmençay Mahallesi’nde incelemelerde bulundu. ‘Yeni Yenişehir’ ilkeleri arasında ilk sırayı ‘Hareket’in aldığını aktaran Özyiğit,   Köy turnuvalarında kullanılan ancak bakımsızlıktan dolayı futbol oynanamayacak hale gelen Değirmençay Futbol Sahası’nı göreve gelir gelmez yenileyeceklerinin sözünü verdi.  


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamış..!
 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA