Yeraltı suları korunmalıdır | DEMOKRAT MERSİN | Mersin'in Demokrat Gazetesi

 
 
11:00  MGC YÖNETIMI AYLıK OLAĞAN TOPLANTı IÇIN ERDEMLI’DE BIR ARAYA GELDI  10:58  BUGÜNKÜ KRIZ, DÜNYANıN GÖRDÜĞÜ TÜM KRIZLERDEN FARKLı   10:58  BAŞKAN ÖZYIĞIT, APARTMAN GÖREVLILERIYLE BULUŞUYOR  10:46  TOROSLAR BELEDIYESI’NDE ÖNCELIK TOPLUM SAĞLıĞı  13:22  1 TEMMUZ KABOTAJ BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN!  12:14  “SU VE İKLIM DEĞIŞIKLIĞI” KONULU RESIM YARıŞMASı’NıN SONUÇLARı AÇıKLANDı   12:13   MERSIN BÜYÜKŞEHIR, 121 KADıN PERSONEL DAHA ISTIHDAM ETTI  12:10   BAŞKAN GÜLTAK, BAŞARıLı ÖĞRENCILERI YAZ KAMPı ILE ÖDÜLLENDIRDI   12:08  TOROSLAR’DA ’KONTROLLÜ SOSYAL HAYAT’ DENETIMLERI SÜRÜYOR  12:06   TOROSLAR’DA DUVARLAR SANAT ESERINE DÖNÜŞÜYOR  12:05  BAŞKAN ÖZYIĞIT’TEN TEMA VAKFıNA FIDAN BAĞıŞı  12:04  BAŞKAN SARı 2. KEZ TŞOF BAŞKAN VEKILLIĞINE GETIRILDI  12:02  TÜRKİYE MERSİN’E AŞIK AMA MERSİN’İN BUNDAN HABERİ YOK  12:00  BÜYÜKŞEHİR İTFAİYESİ, GECE-GÜNDÜZ GÖREVDE  13:57  ESAT ARSLAN : ÇAR PUTIN, LIBYA’Yı SURIYELILEŞTIRIRKEN   14:16  SEÇER, HIZMET BEKLEYEN ATGIRMEZ MAHALLESI’NE MÜJDEYI VERDI  14:14  YENIŞEHIR BELEDIYESI HURDA ARAÇLARı HIZMETE KAZANDıRıYOR  14:12  HALK KART’ıN HAZIRAN AYı TUTARLARı YATıRıLDı  14:10  CHP’Lİ GÖKÇEL: ‘KALE’ DÜŞERSE TARIM BİTER  14:08  BAŞKAN GÜLTAK; MİLLET BAHÇESİ’Nİ MUHTARLARA ANLATTI 
Yeraltı suları korunmalıdır

Cengiz Çakır

Televizyonlarda “Siirt’te merkeze bağlı Konacık Köyü’nün Demirkapı mezrasında yaklaşık 20 metre derinliğinde 40 metre çapında obruk oluştu” haberi yer aldı. (1) Konya Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Prof. Dr. Fetullah Arık, Karapınar bölgesinde 2017 yılına kadar 300, geçen yıl dokuz, bu yıl da 11 obruk meydana geldiğini söyledi. Arık, “Bölgede mısır, yonca gibi çok su tüketen ürünler yetiştiriliyor. Bölgenin Türkiye ortalaması altında yağış aldığını düşünürsek, yeraltı su seviyesinin düşmesi de obruk oluşumunu hızlandırıyor” dedi. (2)

İç Anadolu en az yağış alan bölgemizdir. Buralar kısıtlı şekilde kuru tarım yapmaya elverişlidir. Mısır, patates, soğan gibi çok su isteyen ürünlerin yetiştirildiği, meyve bahçeleri tesis edildiği bilinmektedir. Bu gibi ürünlere o yörelerde devletçe destek verilmektedir. Yeraltı sularını kullanarak sulu tarım yapılması doğa yasalarına aykırıdır. Yağışı az olan yerlerde yeraltı suları azalacak ve zamanla tükenecektir. Derinlere inen suyun çıkarılması için kullanılan enerji masrafları yüksektir. Ayrıca çıkarılan suyun verimli kullanıldığı da söylenemez.

Obrukların oluşması, doğanın uyarısıdır. Acil durumda başvurulacak yeraltı sularının hesapsızca harcanması sonucunda bu alanlar bir süre sonra çöle dönüşecektir.

YERALTI SULARININ SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ

Yapılabilecek düzenlemeler konusunda bir örnek oluşturacağı düşüncesiyle, ABD’nin Kaliforniya Eyaletinde yapılan yasal düzenlemeler aşağıda dikkatinize sunulmuştur.

Sürdürülebilir Yeraltı Suyu Yönetimi Yasası, Kaliforniya Valisi Jerry Brown tarafından Eylül 2014’te onaylanmıştır. Kaliforniya, yeraltı suyu mevzuatını kabul eden son eyalet olmuştur.

Yeraltı suları eyaletin su kullanımında yağışlı yıllarda üçte bir, kurak yıllarda üçte iki paya sahiptir. Kurak yıllarda eyalet çapında, 3699 - 8631 hektometreküp su açığı oluşmaktadır. Yağışlı yıllarda bunun bir kısmı tekrar dolsa da, eyaletin başlıca tarımsal üretim bölgeleri de dâhil olmak üzere havzaların çoğunda, uzun vadeli bir eğilim olarak yeraltı su seviyesi düşmektedir.

Bu yasaya göre sürdürülebilir yönetim, altı “önemli ve aşırı” etkiden kaçınma olarak tanımlanmış olup bunlar:

1. Yeraltı suyu seviyesinin alçalması
2. Yeraltı suyu depolanmasında azalma
3. Deniz suyunun karışması
4. Su kalitesinin kötüleşmesi
5. Arazide çöküntü (obruk) oluşması
6. Birbiriyle bağlantılı yüzey sularından yararlanmaya etkişeklinde sıralanmıştır.

Yasa, eyalette mevcut 515 yeraltı suyu havzasından, yeraltı suyu talebi ve aşırı su çekimi bakımından öncelikli olan 127 havzada uygulanacaktır. Bu 127 havzanın kullandığı sular, çekilen suyun yüzde 96’sını oluşturmaktadır. Bu havzalardan 27’sine aşırı su çekiminin önlenmesi için yaptırım uygulanmıştır.

Yasa 30 Haziran 2017 tarihine kadar yeni bir kuruluş olarak Yeraltı Suyu Sürdürülebilirlik Daireleri (GSA’lar) oluşturulmasını emretmektedir. Bugüne kadar 141 havzada 378 yöreyi kapsayan 266 GSA oluşturulmuştur.

İkinci adım yeraltı suyu sürdürülebilirlik planlarının hazırlanmasıdır. 20 yıllık bir plan yapılacak ve her beş yılda gelişme durumu eyaletçe gözden geçirilecektir. Aşırı su çekilen kritik havzaların planları 31 Ocak 2020’ye kadar hazırlanacak; diğerleri 31 Ocak 2022’ye kadar teslim edilecektir.

Sürdürülebilir Yeraltı Suyu Yönetimi Yasası’nın hayata geçirilmesini destekleme ve denetleme sorumluluğu iki devlet kurumuna verilmiştir. Su Kaynakları Bakanlığı kolaylaştırma ve değerlendirme işlevi görürken; Su Kaynakları Denetim Kurulu yasal yaptırımları gerçekleştirecektir. (3)

SONUÇ

Belirli miktarda para bulunan bir banka hesabından, yatırılandan fazla para çekildiğinde bir süre sonra paranın tükenmesi gibi yeraltı suları da tükenecektir. Doğada tüketici kredisi çekme olanağı da yoktur. Aklımızı kullanmazsak milyonluk kentler içme suyu bile bulamaz hale gelebilir.

***

(1) Kaynak: TRT Haber, erişim tarihi 25.4.2019.

(2) Kaynak: https://www.sabah.com.tr/galeri/yasam/konyada-olusan-obruklarin-nedeni-belli-oldu

(3) Kaynak: California Agriculture January - March 2018 Volume 72 Number 1 Special Issue: The Sustainable Groundwater Management Act, s.4.

Aydınlık Gazetesi


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    Bu Habere Hen?z Yorum Yap?lmam??..!
 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA