Almanya’nın Türkiye’ye hücum planı | DEMOKRAT MERSİN | Mersin'in Demokrat Gazetesi

 
 
12:30  AKDENIZ BELEDIYESI EKIPLERI BAYRAM BOYUNCA GÖREV BAŞıNDAYDı  12:16  BÜYÜKŞEHİR’DEN KALİTELİ VE GENETİĞİ DEĞİŞTİRİLMEMİŞ BUĞDAY ÜRETİMİNE DESTEK  11:51   BÜYÜKŞEHIR MECLISI VE IZ DÜŞÜMÜ!..  18:04   BAŞKAN YILMAZ; "GELENEKSEL RAMAZAN AKŞAMLARINI TOROSLAR’DA YAŞATTIK"  18:06  GÜLTAK, ÇOCUK KÜTÜPHANESI VE OYUN ODASıNı HIZMETE AÇTı   17:51  YENIŞEHIR BELEDIYESI GıDA YARDıMı SEFERBERLIĞINI SÜRDÜRÜYOR  17:36  BAŞKAN YıLMAZ’DAN BAYRAM KAHVESI  17:29  KıZıLTAN, RAMAZAN BAYRAMıNı KUTLADı   15:34  KıLAVUZ   15:33  YENIŞEHIR BELEDIYESI KENTI NAKıŞ NAKıŞ IŞLIYOR  15:29  CHP MERSİN MİLLETVEKİLİ ANTMEN CHP’Lİ BELEDİYE BAŞKANI SEÇER’İN SUÇUNU AÇIKLADI  14:38  AKDENIZ’DE HAYAT VAR WHATSAPP DESTEK AĞı KURULDU  14:15  SAMSUN’DAN BÜYÜK TAARRUZ’A DÜNYAYı SARSAN 3 YıL  14:05  HAMIT TUNA’NıN ACı GÜNÜ  17:25  YENIŞEHIR’DE MUHTEŞEM BAYRAM COŞKUSU  17:22  BAŞKAN YILMAZ; "TOROSLAR’IMIZDA GELENEKLERİMİZİ YAŞATIYORUZ"  17:20  BAŞKAN YILMAZ, BENGÜ TÜRK’TE CANLI YAYIN KONUĞU OLDU  14:37  MGC YÖNETIMI BAŞKAN GÜLTAK’ı ZIYARET ETTI  14:37  ESAT ARSLAN: ABD’NIN SURIYE’DE YENI KURGULAMASı   14:32  SAĞLıK BAKANıNDAN YENIŞEHIR BELEDIYESININ UYGULAMASıNA DESTEK 
Almanya’nın Türkiye’ye hücum planı

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) basını ara-sıra Türkiye’yle ilgili bu ülkenin gündemini oluşturan makalelere yer vermekteydi. İkinci Dünya Savaşı başladıktan sonra savaşın Türkiye'de büyük ekonomik sorunlar yarattığını anlatıyordu.

MÜŞFİK HÜSEYİNOV (*)

Fakat İzvestiya gazetesinin 26 Temmuz 1941 tarihli ve (1757551) numaralı sayısında çok farklı bir makale yer almaktaydı. "Almanya Silahlı Kuvvetlerinin Türkiye'ye Hücumu İle İlgili Bağlı Gizli Belgeler" başlıklı Kızıl Ordunun 15 Temmuz 1941'de ele geçirdiği gizli belgelere göre, Almanya'nın Türkiye'ye hücum planını onaylayan belgelerin hepsi geniş çevirisi ile anlatılmaktaydı.

İzvestiya gazetesi, belgenin 9'uncu sayfasına dikkat çekerek, Alman Silahlı Kuvvetlerinin İstanbul'un işgali sırasında geçilmesi zor olan Boğazın planının doğru yapılması gerektiğini, yine sayfa 15'de paraşütçü Alman askerlerinin Çatalca'ya inerek operasyonlara başlamalarını emrettiği belirtiliyordu.

basında alman planı

 
 
 
 
Bu gizli belgelerin yayımlanmasının sebebi ise, o dönemin dünya basınında Almanya'nın Türkiye'ye hücum etmemesinin sebebini Birinci Dünya Savaşı'ndaki müttefik tavrına bağladıklarına ilişkindi... Diğer taraftan ise coğrafi koşulların Almanlar için uygun olmadığı kabul ediliyordu. Ama asfalt yolların çok az olduğu SSCB gibi soğuk bir ülkede, Moskova'ya ve hatta Kafkas dağlarına kadar ilerlemişlerdi. SSCB hükümeti bu gizli belgelleri paylaşarak hem Sovyet halkına, hem de dünya kamuoyuna Almanya'nın böyle bir planının olduğunu anlatmaktaydı.Bu belgeler 2012 yılında Türkiye kamuoyuna duyuruldu.(1) Bunu Almanya'ndaki bir aile mahsus (aldatma amaçlı) olduğunu yazıyor. Burada belgenin 1941 yılına ait olduğu yazılıyor. Ancak bu belge 1940 yılı aralık ayına ait olduğu Rus istihbaratı tarafından ispatlandı. Aynı zamanda o dönemin Vatan gazetesinin 27 Temmuz 1941 tarihli sayısında "Hitler'in Türkiye'ye hücum planı" başlıklı haber yayımlanmış.

Ben ise yazmış olduğum ve Türkiye'de ilk olan "İkinci Dünya Savaşı Sırasında Rus Propagandası" tezini araştırırken rastladım. Demek ki 26 Temmuz 1941 yılında Kızıl Ordu bu belgeleri ele geçiriyor ve tüm dünyaya duyuruyor. Aynı zamanda bu araştırma ile igili bir video araştırma yaptım. (2)

İkinci Dünya Savaşı'nın zafer tarihi olan 9 Mayıs'ta bunları sizlerle paylaşma arzusu duydum...

Kaynaklar:

1-

http://www.haber7.com/dunya/haber/877385-hitlerin-gizli-turkiye-plani

2- https://www.youtube.com/watch?v=SkS7j08jAoc&t=84s

(*) Doktora öğrencisi.


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    Bu Habere Hen?z Yorum Yap?lmam??..!
 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA