10:20  İŞSIZLIK RAKAMLARı AÇıKLANDı  10:08  YENIŞEHIR SEMT POLIKLINIĞI HASTA KABULÜNE BAŞLADı   22:15  MEZİTLİ BELEDİYESİ, ÇEVRE BAKANLIĞININ DAVALTEPE 100. YIL PLAJI PLANINA İTİRAZ ETTİ   22:15  HDP İLE MİLLİYETÇİ YA DA ATATÜRKÇÜ BİR İTTİFAK YA DA HÜKÜMET MÜMKÜN MÜDÜR?  16:46  MEZITLI’DE ÜRETICI KADıNLAR KOOPERATIFLEŞIYOR  15:19  MERSIN’DE DENIZ KIRLILIĞINE GEÇIT YOK   15:18  UZMANLAR YENIŞEHIR IÇIN NELER ÖNERDI?   15:10  DÜNYANıN EN ÇOK ATıK BıRAKıN ÜLKESI ÇIN OLDU   15:05  MEHMET İZOL: 15 TEMMUZ DEMOKRASI DESTANıDıR  10:08  MEZITLI’DE EVLENEN ÇIFTLERDE YOĞUN ARTıŞ  10:07  İHTIYAÇ SAHIPLERI IÇIN ELEKTRONIK KART GELIYOR   09:45  VATANA VE SEVGILIYE DUYULAN AŞKı EN GÜZEL ANLATAN MEKTUP  09:25  ’CHP PARTI PROGRAMıNı DEĞIŞTIRIYOR’  09:23  BU ÇOCUKLAR HARIKA  09:12  MERSIN’IN ULAŞıMı MASAYA YATıRıLDı   17:08  AKIN: “DENETLEYİN TERANESİ BIKTIRDI”   16:32  UZMANLAR YENİŞEHİR’İ MASAYA YATIRDI  16:05  VATAN PARTISI, ‘KADıN ÜNIVERSITESI’ SÖYLEMINI PROTESTO ETTI   15:48  BÜYÜKŞEHIR BILBOARDLARLA ILGILI TEDBIR KARARıNı KALDıRTTı  15:48  BU SOKAKTA HER ŞEY ÖRGÜ MOTIFLI 

CHP’Lİ ANTMEN ‘NE YANAN AYDINLIĞI NE DE YAKAN KARANLIĞI UNUTMUYORUZ’

Mersin Milletvekili Alpay Antmen, 2 Temmuz Sivas Katliamı nedeniyle yazılı bir basın açıklaması yaptı. Antmen, 2 Temmuz 1993’te gerçekleşen katliamın üzerinden 26 yıl geçtiğini, Sivas katliamı Davasının bir insanlık suçu davası olduğunu ve Sivas Katliamı Davası’nın büyük bölümünün AKP iktidarında yaşandığını kaydederek “İktidar yakılanların hakkını değil, ateşe verenleri korudu kolladı” dedi.

Antmen’in açıklamasının satır başları şu şekilde;

İKTİDAR KATLİAMCILARI MAZLUM İLAN ETTİ

Aydınlarımızı yaktılar. Onların ışığı ve ateşi hala bizleri ve ülkemizi aydınlatıyor. Onları asla unutmayacağız. Ancak Sivas’ta aydınlarımızı yakanları ve onları koruyanları da unutmamalıyız.  Dava süreci boyunca yaşanan akıl almaz hukuksuzluklar karşısında tutum almayan iktidar, bu son derece uzun ve aksak yargılama sürecinde adil bir yargı ve aydınlanma sağlayıcı adımları atmaktan bilinçli olarak kaçınmış, suçu hukuken sabit mahkumları mazlum ilan etmiştir.  Oysa bu kadar açık bir köktendinci katliam, Cumhuriyet rejimine, laikliğe dönük saldırı sonucu ortaya çıkan insanlık suçu zaman aşımına uğratıldığında şimdiki Cumhurbaşkanı, dönemin de başbakanı Erdoğan hayırlı olsun demişti. Bu katliamı gerçekleştirenler o gün “Kahrolsun Laiklik”, “Şeriat isteriz” diye bağırıyorlardı. Bugün geldiğimiz noktada mantar gibi türeyen şeriat odakları ve ne neredeyse her yerde, kurumda saldırılan Laiklik devrimi gözler önündedir.

KATLİAMCILAR AKP DÖNEMİNDE KORUNDU

1 Mayıs 2005’de yeni TCY yürürlüğe girmişti.  Henüz yasa değişmeden 19 Kasım 2004’de TCY’nın 146/3. maddesinden hükümlü olan Sivas sanıkları, bu maddenin yeni yasada karşılığı olmadığı gerekçesi ile tahliye edildi. Katliamcılar, AKP'den önce olduğu gibi AKP döneminde de korunmuş, kollanmış ve yakalanmamıştır. Dönemin AKP sözcüsü zamanaşımı kararı sonrasında Sivas davası sanıklarının avukatlığını yapan isimleri savunmuş "Cinayet işleyeni savunan avukat cani mi?" demişti. Sivas Katliamı davası zamanaşımına uğrayınca demokratik hakkını kullanarak bu hukuksuzluğu protesto edenleri Akp iktidarı başkentin ortasında gaza boğmuştu. O günlere kadar Ankara’da bu şekilde yoğun biçimde ve şiddetli müdahale bile olmamıştı.  Buna ek olarak 6 Ağustos 2017 tarihinde Cumhuriyet Gazetesi’nde yer alan habere göre; 15 Temmuz darbe girişimi sonrası FETÖ'cü oldukları iddiasıyla gözaltına alınanlara yer bulunamayınca Sivas Katliamı sanıkları ve bazı mahkumları hücrelerden koğuşa yerleştirme kararı alınmıştı.  Yandaş Akit gazetesi konuyu 6 Ağustos 2017’de “Bakanlık mazlumlara duyarsız kalmadı" başlığıyla gördü. Bu mazlum denilen kişiler, Sivas'ta Madımak Otelinde aydınları yakmaktan hükümlüydü.

KATLİAM SANIKLARININ AVUKATLARI ÖDÜLLENDİRİLDİ
 
Yine bu iktidar döneminde katliam sanıklarının avukatları siyasette yükseltilmiş adeta ödüllendirilmiştir. Katliam sanıklarının avukatları, belediye başkanı, milletvekili ve bakan yapıldı. Sivas Katliamı Davası bir insanlık davasıdır. Elbet bir gün yeniden dava açılacak ve sorumlular, suçlular yargılanacak. Vicdanlarda zaten mahkum olmuş bu kişiler hukuk önünde de mutlaka hak ettiği cezaları alacak. Çünkü unutmuyoruz, ne yanan aydınlığı, ne yakan karanlığı ne de izleyen kötü elleri.


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamış..!
 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA