10:20  İŞSIZLIK RAKAMLARı AÇıKLANDı  10:08  YENIŞEHIR SEMT POLIKLINIĞI HASTA KABULÜNE BAŞLADı   22:15  MEZİTLİ BELEDİYESİ, ÇEVRE BAKANLIĞININ DAVALTEPE 100. YIL PLAJI PLANINA İTİRAZ ETTİ   22:15  HDP İLE MİLLİYETÇİ YA DA ATATÜRKÇÜ BİR İTTİFAK YA DA HÜKÜMET MÜMKÜN MÜDÜR?  16:46  MEZITLI’DE ÜRETICI KADıNLAR KOOPERATIFLEŞIYOR  15:19  MERSIN’DE DENIZ KIRLILIĞINE GEÇIT YOK   15:18  UZMANLAR YENIŞEHIR IÇIN NELER ÖNERDI?   15:10  DÜNYANıN EN ÇOK ATıK BıRAKıN ÜLKESI ÇIN OLDU   15:05  MEHMET İZOL: 15 TEMMUZ DEMOKRASI DESTANıDıR  10:08  MEZITLI’DE EVLENEN ÇIFTLERDE YOĞUN ARTıŞ  10:07  İHTIYAÇ SAHIPLERI IÇIN ELEKTRONIK KART GELIYOR   09:45  VATANA VE SEVGILIYE DUYULAN AŞKı EN GÜZEL ANLATAN MEKTUP  09:25  ’CHP PARTI PROGRAMıNı DEĞIŞTIRIYOR’  09:23  BU ÇOCUKLAR HARIKA  09:12  MERSIN’IN ULAŞıMı MASAYA YATıRıLDı   17:08  AKIN: “DENETLEYİN TERANESİ BIKTIRDI”   16:32  UZMANLAR YENİŞEHİR’İ MASAYA YATIRDI  16:05  VATAN PARTISI, ‘KADıN ÜNIVERSITESI’ SÖYLEMINI PROTESTO ETTI   15:48  BÜYÜKŞEHIR BILBOARDLARLA ILGILI TEDBIR KARARıNı KALDıRTTı  15:48  BU SOKAKTA HER ŞEY ÖRGÜ MOTIFLI 

‘KOOPERATİFÇİLİKTE İYİ ÖRNEKLER YARATACAĞIZ’

Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, tarımsal kooperatifçilikte Mersin ve Türkiye için iyi örnekler yaratacaklarını belirterek,  “İnsanlara öğretilmiş çaresizlik yerine onların gücünü hatırlatacağız. Güçlü sensin, çünkü üreten sensin diyeceğiz. Bilimi ve aklı doğru kullanırsak kooperatifçilikte başarılı olacağımıza inanıyorum” dedi. Abdullah Özyiğit, halk arasında Sosyete Pazarı olarak bilinen pazaryerinin de haftada 2 gün kadın üretici pazarı olarak hizmet vereceğini söyledi. 

Yenişehir Belediye Meclisi’nin Temmuz ayı 2. Bileşim toplantısı Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit başkanlığında yapıldı.
Komisyonlardan gelen raporların görüşülüp oylandığı toplantıda, belediyenin kırsal kalkınma, tarımsal kalkınma alanlarında kooperatifi kurmasına ya da faaliyette olan kooperatiflere üye olmasına ilişkin komisyon raporu da gündeme geldi.
Konuyla ilgili olarak meclis üyelerine bilgi veren Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, kooperatifçilikte gönüllüğün esas olduğuna dikkat çekti.
Özyiğit, “Diyelim ki Değirmençay’da kooperatif kurduk. Tüccar gelir kooperatifin verdiği rakamın 2 katını verir. Ne zamana kadar? Kooperatifi çökertene kadar. Dolayısıyla burada karşılıklı güven ve bilinç önemlidir. Bunlar da eğitimle olur. Güveni kaybedersek kooperatifçilik biter. Bu konu uzun uzadıya çalışılarak, insanlarla konuşularak ve ortak aklı masaya koyduğumuz şekilde üretilecek. Başka türlü olmaz. ‘Ben kooperatif kurdum’ diyerek kooperatif kurulmaz. Mış gibi yaparak kooperatifçilik yapılmaz. ‘Ben belediyeyim kooperatif kurdum’ demekle olmaz. Dolayısıyla biz ayakları yere basan, piyasa gerçeklerini içeren, aklı mantığı içeren bir yapı kurmak zorundayız. İnsanlara öğretilmiş çaresizlik yerine onların gücünü hatırlatacağız. ‘Güçlü sensin, çünkü üreten sensin’ diyeceğiz. Bir araya geldiğimizde bunları başarabiliriz. Uluslar arası teşviklerden faydalanabiliriz. Bilimi ve aklı doğru kullanırsak başarılı kooperatifçilikte başarılı olacağımıza inanıyorum” ifadelerini kullandı.

‘HEM ÜRETİCİYİ, HEM TÜKETİCİYİ KORUYACAĞIZ’

Yenişehir ilçesinin, Mersin’in yüzölçümü bakımından en küçük ilçesi olduğuna işaret eden Başkan Özyiğit,  “Çok fazla üretim alanımız yok. Ama biz şunu yapacağız. İyi örnek oluşturacağız. Hem Mersin’e, hem Türkiye’ye bu başarılıyor mesajı vereceğiz. Burada hem üreticimizin, hem tüketicimizin çıkarlarını koruyacağız. Seçim öncesinde tanzim çadırları kurulmuştu. Bu piyasanın ne kadar tahrip edildiğini gösteren bir örnekti.  Üretici ile tüketici arasında denge olsaydı tanzim çadırı gibi gösterişlere gerek kalmazdı. Şu an bizim yapacağız o dengeleri kurmak olacak” diye konuştu.
Başkan Özyiğit, halk arasında Sosyete Pazarı olarak da bilinen, Yenişehir İlkokulu yanındaki pazaryerinin haftanın 2 günü kadın üretici pazarı olarak hizmet vereceğini de açıkladı. Özyiğit, kadın üretici pazarının Eylül ayından itibaren hayata geçmesini hedeflediklerini kaydetti.

‘ARSA SAHİPLERİ ARSALARINI KENDİLERİ TEMİZLETECEK’

Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit meclis toplantısında mülkiyeti vatandaşlarda bulunan ancak imar planlarında Belediye Hizmet Alanı olarak görünen arsalarla ilgili açıklamalarda da bulundu. Bu tür arsaların hem belediye açısından, hem mahalle sakinleri açısından sorun yarattığına değinen Başkan Abdullah Özyiğit şunları söyledi:
 “Belediye hizmet alanlarının mülkiyeti bizde değil. Buraların dışarıdan görünümü iyi değil. Otlar bitmiş, zemin düz değil ve saire. Biz izin aldığımız yerlerde temizlik yaptık. Otunu çöpünü temizledik. Ancak bundan sonra vatandaşların temizlemesini isteyeceğiz. Arsa sahibi ya kendisi temizleyecek ya da belediyeye yetki verecek. Oralara kamulaştırmasız el atacağız. Çünkü arsa sahibinin izni olmadan bir bank koysak vatandaş geliyor ‘burayı satın almış oldunuz’ diyor.  ‘Kamulaştırmadın ama sen benim arazime müdahale ettin, ver kamulaştırma parasını’ diyor. Göreve geldiğimizde 32 milyonluk Belediye Hizmet Alanı sorunumuz vardı. Yenişehir Belediyesi’nin 106 hektarlık sorunlu arazisi var. Bunun çözümü için çalışıyoruz.” 


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamış..!
 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA