16:41  KALP VE DAMAR HASTALıKLARı SANıLANDAN DAHA ESKIYE DAYANıYOR  16:40  TOROSLAR’ı GURURLANDıRAN PLAKET  16:36  KUMKUYU’NUN ALTYAPı SORUNU BU PROJE ILE ÇÖZÜLECEK  16:34  ATALAY VE ARıKAN’ıN ESERLERI MERSIN DENIZ MÜZESINDE SERGILENIYOR  16:33  AKDÜENIZ BELEDIYE MECLISI, EKIM AYı İKINCI BIRLEŞIMINI GERÇEKLEŞTIRDI   16:31  MGC SEÇİMİ ÖNCESİ ‘ZİYARET’ TARTIŞMASI  16:19  KARADUVAR’I RAHAT BIRAKIN  16:18  CHP’Lİ BAŞARIR: “CİĞERLERİMİZ YANIYOR!!!”  16:16  STRATEJIK VE JEOPOLITIK PENCEREDEN SURIYE  16:14  CUMHURBAŞKANı’NA AÇıK MEKTUP: KESIN ZAFER IÇIN DOĞRU STRATEJI DOĞRU HEDEF  16:09  YENIŞEHIR BELEDIYESI AKADEMI’DE BIR ILK GERÇEKLEŞECEK  16:08  BAŞKAN ÖZYIĞIT, GENÇLERE SESLENDI: FIKIRLERINIZI BIZIMLE PAYLAŞıN  16:07  ADANALıOĞLU’NDA ESKI ÇÖP DÖKÜM SAHASı’NıN ÜZERI KAPATıLıYOR   16:02  “BARıŞ PıNARı HAREKÂTı”NıN HEDEFI: GÜVENLIKLI BÖLGE   16:00  MUDANYA ATEŞKES ANTLAŞMASı’NıN MONDROS’TAN FARKı  15:58  DR. HIKMET KıVıLCıMLı’NıN DÜŞÜNCELERI VE BILIM INSANı OLARAK DEĞERI  15:56  VAHAP SEÇER’DEN, KOÇAMAZ’A AĞIR SUÇLAMALAR:   12:47  DENIZ TUNCAY AKKAPıLı’NıN ACı GÜNÜ  12:17  PROF. DR. ESAT ARSLAN BU AKŞAM CNNTÜRK’E KONUK OLUYOR  16:30  ABD’YE RAĞMEN TAM BAĞIMSIZ TÜRKİYE! 

‘KOOPERATİFÇİLİKTE İYİ ÖRNEKLER YARATACAĞIZ’

Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, tarımsal kooperatifçilikte Mersin ve Türkiye için iyi örnekler yaratacaklarını belirterek,  “İnsanlara öğretilmiş çaresizlik yerine onların gücünü hatırlatacağız. Güçlü sensin, çünkü üreten sensin diyeceğiz. Bilimi ve aklı doğru kullanırsak kooperatifçilikte başarılı olacağımıza inanıyorum” dedi. Abdullah Özyiğit, halk arasında Sosyete Pazarı olarak bilinen pazaryerinin de haftada 2 gün kadın üretici pazarı olarak hizmet vereceğini söyledi. 

Yenişehir Belediye Meclisi’nin Temmuz ayı 2. Bileşim toplantısı Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit başkanlığında yapıldı.
Komisyonlardan gelen raporların görüşülüp oylandığı toplantıda, belediyenin kırsal kalkınma, tarımsal kalkınma alanlarında kooperatifi kurmasına ya da faaliyette olan kooperatiflere üye olmasına ilişkin komisyon raporu da gündeme geldi.
Konuyla ilgili olarak meclis üyelerine bilgi veren Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, kooperatifçilikte gönüllüğün esas olduğuna dikkat çekti.
Özyiğit, “Diyelim ki Değirmençay’da kooperatif kurduk. Tüccar gelir kooperatifin verdiği rakamın 2 katını verir. Ne zamana kadar? Kooperatifi çökertene kadar. Dolayısıyla burada karşılıklı güven ve bilinç önemlidir. Bunlar da eğitimle olur. Güveni kaybedersek kooperatifçilik biter. Bu konu uzun uzadıya çalışılarak, insanlarla konuşularak ve ortak aklı masaya koyduğumuz şekilde üretilecek. Başka türlü olmaz. ‘Ben kooperatif kurdum’ diyerek kooperatif kurulmaz. Mış gibi yaparak kooperatifçilik yapılmaz. ‘Ben belediyeyim kooperatif kurdum’ demekle olmaz. Dolayısıyla biz ayakları yere basan, piyasa gerçeklerini içeren, aklı mantığı içeren bir yapı kurmak zorundayız. İnsanlara öğretilmiş çaresizlik yerine onların gücünü hatırlatacağız. ‘Güçlü sensin, çünkü üreten sensin’ diyeceğiz. Bir araya geldiğimizde bunları başarabiliriz. Uluslar arası teşviklerden faydalanabiliriz. Bilimi ve aklı doğru kullanırsak başarılı kooperatifçilikte başarılı olacağımıza inanıyorum” ifadelerini kullandı.

‘HEM ÜRETİCİYİ, HEM TÜKETİCİYİ KORUYACAĞIZ’

Yenişehir ilçesinin, Mersin’in yüzölçümü bakımından en küçük ilçesi olduğuna işaret eden Başkan Özyiğit,  “Çok fazla üretim alanımız yok. Ama biz şunu yapacağız. İyi örnek oluşturacağız. Hem Mersin’e, hem Türkiye’ye bu başarılıyor mesajı vereceğiz. Burada hem üreticimizin, hem tüketicimizin çıkarlarını koruyacağız. Seçim öncesinde tanzim çadırları kurulmuştu. Bu piyasanın ne kadar tahrip edildiğini gösteren bir örnekti.  Üretici ile tüketici arasında denge olsaydı tanzim çadırı gibi gösterişlere gerek kalmazdı. Şu an bizim yapacağız o dengeleri kurmak olacak” diye konuştu.
Başkan Özyiğit, halk arasında Sosyete Pazarı olarak da bilinen, Yenişehir İlkokulu yanındaki pazaryerinin haftanın 2 günü kadın üretici pazarı olarak hizmet vereceğini de açıkladı. Özyiğit, kadın üretici pazarının Eylül ayından itibaren hayata geçmesini hedeflediklerini kaydetti.

‘ARSA SAHİPLERİ ARSALARINI KENDİLERİ TEMİZLETECEK’

Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit meclis toplantısında mülkiyeti vatandaşlarda bulunan ancak imar planlarında Belediye Hizmet Alanı olarak görünen arsalarla ilgili açıklamalarda da bulundu. Bu tür arsaların hem belediye açısından, hem mahalle sakinleri açısından sorun yarattığına değinen Başkan Abdullah Özyiğit şunları söyledi:
 “Belediye hizmet alanlarının mülkiyeti bizde değil. Buraların dışarıdan görünümü iyi değil. Otlar bitmiş, zemin düz değil ve saire. Biz izin aldığımız yerlerde temizlik yaptık. Otunu çöpünü temizledik. Ancak bundan sonra vatandaşların temizlemesini isteyeceğiz. Arsa sahibi ya kendisi temizleyecek ya da belediyeye yetki verecek. Oralara kamulaştırmasız el atacağız. Çünkü arsa sahibinin izni olmadan bir bank koysak vatandaş geliyor ‘burayı satın almış oldunuz’ diyor.  ‘Kamulaştırmadın ama sen benim arazime müdahale ettin, ver kamulaştırma parasını’ diyor. Göreve geldiğimizde 32 milyonluk Belediye Hizmet Alanı sorunumuz vardı. Yenişehir Belediyesi’nin 106 hektarlık sorunlu arazisi var. Bunun çözümü için çalışıyoruz.” 


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    Bu Habere Hen?z Yorum Yap?lmam??..!
 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA