Mersin Basın Tarihinden: | DEMOKRAT MERSİN | Mersin'in Demokrat Gazetesi

 
 
13:34  BAŞKAN GÜLTAK, KURBAN KESIM YERLERINI ZIYARET ETTI  13:07  AMERIKAN- İNGILIZ BASıNıNDA MILLI MÜCADELE KAHRAMANı: KARA FATMA  13:00  FARKLı BIR DÜNYA LIDERI: NURSULTAN NAZARBAYEV  17:26  BAŞKAN SEÇER, BAYRAMıN ILK GÜNÜ IL PROTOKOLÜYLE BAYRAMLAŞTı   13:16  CUMHURIYETIN ÖNSÖZÜ: HÜRRIYET DEVRIMI  12:51  MGC YÖNETIMI GAZETECILERLE BAYRAMLAŞTı  11:07  AKDENIZ BELEDIYE BAŞKANı GÜLTAK 15 AYLıK ÇALıŞMA RAPORUNU SUNDU  10:21  SIVAS KATLIAMı’NıN 27’NCI YıLı: GLADYO’NUN ÜZERINE GIDILSEYDI 15 TEMMUZ OLMAZDı!  19:45  AKDENIZ KATı ATıK BIRLIĞI, GENEL KURUL’DA TASFIYE EDILDI  15:42  YENIŞEHIR BELEDIYESINDEN ALANYA SOKAĞı ANKETI  15:13  CHP’Lİ ALİ MAHİR BAŞARIR: “ŞEHİTLERİMİZ İHMAL KURBANI”  14:45  BAŞKAN YıLMAZ, KURBAN BAYRAMı’Nı KUTLADı  14:19  BAŞKAN SEÇER YAVAŞ YAVAŞ MERSİNLİYİ TANIMAYA BAŞLADI  11:57  İSTANBUL SÖZLEŞMESI DEĞIL MILLI DEMOKRATIK DEVRIM YAŞATıR  11:08  BITMEYEN EV ÖDEVIMIZ ’ANAYASA’  19:14  BAŞKAN GÜLTAK’TAN, ’SCOOTERLı KENT TURU’  19:13  BAŞKAN SEÇER, CHP’NIN 37. OLAĞAN KURULTAYı’NA KATıLDı  19:07  ARSLAN: MıSıR SILAHLı KUVVETLERI: ‘ESNAFAT-ı ASKERIYE’  19:07  İLKOKULA BAŞLAYACAK ÇOCUKLARA OKUL OLGUNLUĞU TESTI  14:39  CHP’NİN İKTİDAR KURULTAYI MI, DÖNÜŞÜM KURULTAYI MI?  
Mersin Basın Tarihinden:

İbrahim Yalçıner’in kaleminden

Sonhaber gazetesinin kurucusu ve yayın yönetmeni Gazeteci İhsan Tufan, Demokrat partinin en baskıcı yıllarında mecliste kurulan tahkikat komisyonu kararı ile 1960 yılında tutuklandı. 27 Mayısla birlikte serbest kaldı. İhsan Tufan CHP çizgisinde eşi Nİmet Tufan'la birlikte yayın yapıyordu. İhsan Tufan tutuklanınca Gazeteyi Nimet Tufan yönetti. Nimet Tufan Mersin'de gazeteciliğin babası sayılan Fuat Akbaşın kızıdır. Sonhaber Gazetesinin yönetimi sonradan oğul Tankut Tufan'a geçti. Şu anda da gazeteyi Tankut Tufan'ın eşi Fatma Aymer çıkarıyor. Resimde İhsan Tufan Mahkemeden Mersin Cezaevine götürülürken görülüyor. Bugünkü İl jandarma komutanlığının yerinde olan Mahkeme ve Cezaevi karşı karşıyaydı.

----
Basın tarihinden: 

Mersin’de Gazeteciliğin babası: Fuat Akbaş.
Mersin’in en uzun süreli gazetesini o kurdu. Mersinli bir çok gazeteci onun yanında yetişti. Sürekli basın kartı sahibi olan ilk gazetecilerden biriydi. Matbaası vardı. Harf devriminden sonra yeni hurufatı Mersin’e getirerek 1928 yılında Yeni Mersin Gazetesi’ni çıkardı. Mersinli bir çok şair ve yazar çalışmalarını hikaye ve tefrikalarını Yeni Mersin’de yayınlamıştır. 
Yanında çalışanlara, “Hiçbir zaman gazeteciliği silah kullanmayınız, kimseye çamur atmayınız” derdi. 
Fransızca bilen, son derece kültürlü olan Fuat Akbaş, Mersin’in sosyal ve siyasi hayatını derinden etkileyenlerden biridir. Türk Ocağı, Halkevi, Tüccar Kulübü, ve Ticaret Odasında yönetim kurulu üyeliklerinde bulundu. Uzun yıllarda Türk Hava Kurumu Başkanlığı da yaptı. 1944 yılında Sait Uğur’la birlikte “ İçel Rehberi’ni” yayınladı. 
Fuat Akbaş bu arada Milliyet, Tan, Cumhuriyet gibi bir çok ulusal gazetenin Mersin temsilciliğini yapmıştır. 
Fuat Akbaş 27 Ekim 1949’da en verimli döneminde hayata veda etti. Oğlu Besim Akbaş, gazetenin yayınını 1980 yılına kadar sürdürdü. 
Fuat Akbaş, Gazeteci Nimet Tufan’ın babası, Tankut Tufan’ın dedesidir.


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    Bu Habere Hen?z Yorum Yap?lmam??..!
 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA