16:41  KALP VE DAMAR HASTALıKLARı SANıLANDAN DAHA ESKIYE DAYANıYOR  16:40  TOROSLAR’ı GURURLANDıRAN PLAKET  16:36  KUMKUYU’NUN ALTYAPı SORUNU BU PROJE ILE ÇÖZÜLECEK  16:34  ATALAY VE ARıKAN’ıN ESERLERI MERSIN DENIZ MÜZESINDE SERGILENIYOR  16:33  AKDÜENIZ BELEDIYE MECLISI, EKIM AYı İKINCI BIRLEŞIMINI GERÇEKLEŞTIRDI   16:31  MGC SEÇİMİ ÖNCESİ ‘ZİYARET’ TARTIŞMASI  16:19  KARADUVAR’I RAHAT BIRAKIN  16:18  CHP’Lİ BAŞARIR: “CİĞERLERİMİZ YANIYOR!!!”  16:16  STRATEJIK VE JEOPOLITIK PENCEREDEN SURIYE  16:14  CUMHURBAŞKANı’NA AÇıK MEKTUP: KESIN ZAFER IÇIN DOĞRU STRATEJI DOĞRU HEDEF  16:09  YENIŞEHIR BELEDIYESI AKADEMI’DE BIR ILK GERÇEKLEŞECEK  16:08  BAŞKAN ÖZYIĞIT, GENÇLERE SESLENDI: FIKIRLERINIZI BIZIMLE PAYLAŞıN  16:07  ADANALıOĞLU’NDA ESKI ÇÖP DÖKÜM SAHASı’NıN ÜZERI KAPATıLıYOR   16:02  “BARıŞ PıNARı HAREKÂTı”NıN HEDEFI: GÜVENLIKLI BÖLGE   16:00  MUDANYA ATEŞKES ANTLAŞMASı’NıN MONDROS’TAN FARKı  15:58  DR. HIKMET KıVıLCıMLı’NıN DÜŞÜNCELERI VE BILIM INSANı OLARAK DEĞERI  15:56  VAHAP SEÇER’DEN, KOÇAMAZ’A AĞIR SUÇLAMALAR:   12:47  DENIZ TUNCAY AKKAPıLı’NıN ACı GÜNÜ  12:17  PROF. DR. ESAT ARSLAN BU AKŞAM CNNTÜRK’E KONUK OLUYOR  16:30  ABD’YE RAĞMEN TAM BAĞIMSIZ TÜRKİYE! 

Mersin Basın Tarihinden:

İbrahim Yalçıner’in kaleminden

Sonhaber gazetesinin kurucusu ve yayın yönetmeni Gazeteci İhsan Tufan, Demokrat partinin en baskıcı yıllarında mecliste kurulan tahkikat komisyonu kararı ile 1960 yılında tutuklandı. 27 Mayısla birlikte serbest kaldı. İhsan Tufan CHP çizgisinde eşi Nİmet Tufan'la birlikte yayın yapıyordu. İhsan Tufan tutuklanınca Gazeteyi Nimet Tufan yönetti. Nimet Tufan Mersin'de gazeteciliğin babası sayılan Fuat Akbaşın kızıdır. Sonhaber Gazetesinin yönetimi sonradan oğul Tankut Tufan'a geçti. Şu anda da gazeteyi Tankut Tufan'ın eşi Fatma Aymer çıkarıyor. Resimde İhsan Tufan Mahkemeden Mersin Cezaevine götürülürken görülüyor. Bugünkü İl jandarma komutanlığının yerinde olan Mahkeme ve Cezaevi karşı karşıyaydı.

----
Basın tarihinden: 

Mersin’de Gazeteciliğin babası: Fuat Akbaş.
Mersin’in en uzun süreli gazetesini o kurdu. Mersinli bir çok gazeteci onun yanında yetişti. Sürekli basın kartı sahibi olan ilk gazetecilerden biriydi. Matbaası vardı. Harf devriminden sonra yeni hurufatı Mersin’e getirerek 1928 yılında Yeni Mersin Gazetesi’ni çıkardı. Mersinli bir çok şair ve yazar çalışmalarını hikaye ve tefrikalarını Yeni Mersin’de yayınlamıştır. 
Yanında çalışanlara, “Hiçbir zaman gazeteciliği silah kullanmayınız, kimseye çamur atmayınız” derdi. 
Fransızca bilen, son derece kültürlü olan Fuat Akbaş, Mersin’in sosyal ve siyasi hayatını derinden etkileyenlerden biridir. Türk Ocağı, Halkevi, Tüccar Kulübü, ve Ticaret Odasında yönetim kurulu üyeliklerinde bulundu. Uzun yıllarda Türk Hava Kurumu Başkanlığı da yaptı. 1944 yılında Sait Uğur’la birlikte “ İçel Rehberi’ni” yayınladı. 
Fuat Akbaş bu arada Milliyet, Tan, Cumhuriyet gibi bir çok ulusal gazetenin Mersin temsilciliğini yapmıştır. 
Fuat Akbaş 27 Ekim 1949’da en verimli döneminde hayata veda etti. Oğlu Besim Akbaş, gazetenin yayınını 1980 yılına kadar sürdürdü. 
Fuat Akbaş, Gazeteci Nimet Tufan’ın babası, Tankut Tufan’ın dedesidir.


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    Bu Habere Hen?z Yorum Yap?lmam??..!
 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA