16:41  KALP VE DAMAR HASTALıKLARı SANıLANDAN DAHA ESKIYE DAYANıYOR  16:40  TOROSLAR’ı GURURLANDıRAN PLAKET  16:36  KUMKUYU’NUN ALTYAPı SORUNU BU PROJE ILE ÇÖZÜLECEK  16:34  ATALAY VE ARıKAN’ıN ESERLERI MERSIN DENIZ MÜZESINDE SERGILENIYOR  16:33  AKDÜENIZ BELEDIYE MECLISI, EKIM AYı İKINCI BIRLEŞIMINI GERÇEKLEŞTIRDI   16:31  MGC SEÇİMİ ÖNCESİ ‘ZİYARET’ TARTIŞMASI  16:19  KARADUVAR’I RAHAT BIRAKIN  16:18  CHP’Lİ BAŞARIR: “CİĞERLERİMİZ YANIYOR!!!”  16:16  STRATEJIK VE JEOPOLITIK PENCEREDEN SURIYE  16:14  CUMHURBAŞKANı’NA AÇıK MEKTUP: KESIN ZAFER IÇIN DOĞRU STRATEJI DOĞRU HEDEF  16:09  YENIŞEHIR BELEDIYESI AKADEMI’DE BIR ILK GERÇEKLEŞECEK  16:08  BAŞKAN ÖZYIĞIT, GENÇLERE SESLENDI: FIKIRLERINIZI BIZIMLE PAYLAŞıN  16:07  ADANALıOĞLU’NDA ESKI ÇÖP DÖKÜM SAHASı’NıN ÜZERI KAPATıLıYOR   16:02  “BARıŞ PıNARı HAREKÂTı”NıN HEDEFI: GÜVENLIKLI BÖLGE   16:00  MUDANYA ATEŞKES ANTLAŞMASı’NıN MONDROS’TAN FARKı  15:58  DR. HIKMET KıVıLCıMLı’NıN DÜŞÜNCELERI VE BILIM INSANı OLARAK DEĞERI  15:56  VAHAP SEÇER’DEN, KOÇAMAZ’A AĞIR SUÇLAMALAR:   12:47  DENIZ TUNCAY AKKAPıLı’NıN ACı GÜNÜ  12:17  PROF. DR. ESAT ARSLAN BU AKŞAM CNNTÜRK’E KONUK OLUYOR  16:30  ABD’YE RAĞMEN TAM BAĞIMSIZ TÜRKİYE! 

‘Hititler’ mazota yenik düştü

Bundan 4 bin yıl önce medeniyet kurmuş Hititler için tarım ve hayvancılık her şeydi. Fakat şimdi aynı topraklarda tarım ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşlar emeklerinin karşılığını alamadıkları için çiftçilikten uzaklaşıyor.

 
YUSUF ÇELİK / MERSİN

Tarım ve hayvancılık, Anadolu topraklarına medeniyet getiren Hititlerin her şeyiydi. Tarımda hem ahşap hem de metalden oluşan ileri tarım aletleri geliştirmişler; saban, kağnı, döğen, kazma-kürek, bel, orak ve çapayı kullanmışlardı. Arpa, buğday, çavdar gibi hububatların yanı sıra susam, ayçiçeği, mercimek, nohut bakla, kimyon, soğan, sarımsak, bezelye, fasulye de yetiştirmişlerdi. At, sığır, katır, eşek, keçi, koyun gibi hayvanlarla yaşadıklarını biliyoruz. Hatta hayvan haklarını koruyan kanunlar bile vardı. Hayvanlara karşı işlenen suçlar en ağır şekilde cezalandırılıyordu.

KADİM MEDENİYETİN BAŞ ŞEHRİ HATTUŞA

Bu büyük medeniyet üzerinde şimdi yaşayan yurttaşlarımız acaba ne yapıyorlar; Hititlerin tarım geleneğini sürdürüyorlar mı’ sorularına yanıt aramak için Hattuşa üzerinde kurulu olan Boğazkale ilçesine gittik. Hattuşa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Meteoğlu ve üreticilerle görüştük.

Konuştuğumuz üreticiler emeklerinin karşılıklarını alamadıklarını söyledi. Kaymaz köyünden Hanifi Yiğit, “Geçen yıl 800 dönüm çıtma çekirdek ektim elimizde kaldı. Pancar ekiyoruz, ektiğimizin karşılığını alamıyoruz. Sertifikalı buğdaya geçmemiz gerek, onun için de su lazım. Suyu kuyudan elektrikle çekiyoruz, bu kez de elektrik parası belimizi kırıyor” dedi. Azır köyü üreticilerinden Cafer Atıcı da şöyle konuştu: “Pancar, buğday, arpa ekiyorum ama karşılığını alamıyoruz. Bir ürün ekiyoruz para etmiyor, başka ürüne geçiyoruz. Bu sefer ekmediğimiz ürün para ediyor. Ne yapacağımızı şaşırdık. Geçen yıl soğan iyi para etti. Bu yıl ektik para etmiyor; kilosunu 50 kuruşa veriyoruz.”

 ‘NOT ALIYORLAR AMA DEĞİŞİM OLMUYOR’

Hanifi Küçüksakal da “Ofisler ödemeleri çok geç yapıyor. Borçlarımızın vadesi geldiği için daha erken para veren tüccarlara satıyoruz. Tüccarlar da bizden aldığı ürünümüzü ofislere satıyor. Devlet bizimle ofis arasındaki aracıları kaldırmalı ve parayı kısa zamanda ödemeli” ifadelerini kullandı. 10 yıl önce 10 bin koyunu olduğunu şimdi ise ancak bin tane kaldığını anlatan Metin Gökmengil, hayvancılığın durumunu şöyle özetledi: “Geçen yıl 10 bin liraya inek satıyorduk, şimdi 5-6 bine alıcı bulamıyoruz. Bizim hayvancılığımız da, tarımımız da Hititlerin çok gerisinde. Çünkü Hititler bentler kurarak su sorununu çözmüştü. Besledikleri hayvanların gübresini kullanıyorlardı. Tarım Kredi Kooperatifleri gübre satıyor ama parasını üç gün geciktirsek hemen icraya veriyor. Tüm köylüler icralık.”

Hattuşa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Meteoğlu da şunları kaydetti: “Tarımı Hititlerden öğrendik. 20 yıl önceye kadar çiftçimiz, hayvancımız çok mutluydu. Ama şimdi bıkmış, usanmış durumda. Ürün, girdileri karşılamıyor. Özellikle mazot, gübre, ilaç belimizi büktü. Devletimiz eğer tarımı kalkındıracaksa 20 yıl önceye gidecek ve bunların fiyatlarını aşağıya çekecek. Yoksa çiftçide mecal kalmaz.”

Meteoğlu, “Her ay koordinasyon toplantılarımız oluyor. Sorunlarımızı milletvekillerimize, Tarım Bakanlığı yetkililerine bildiriyoruz. Not alıyorlar ancak değişen bir şey yok. Anlayacağınız biz mazota, gübreye, ilaca yenildik”


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    Bu Habere Hen?z Yorum Yap?lmam??..!
 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA