Çin Anayasası’nda Uygurların kültürel hakları, inanç özgürlüğü | DEMOKRAT MERSİN | Mersin'in Demokrat Gazetesi

 
 
11:52  AKDENIZ’DE TARIHI MERSIN EVI GELECEĞE KAZANDıRıLDı  11:44  BAŞKANı YıLMAZ’DAN ILÇE ESNAFıNA ZIYARET   11:44  KOÇAK, AGROPARK’ıN TOPLANTıSıNA KATıLDı  11:26  MTSO MECLISI, DOĞAL SIT ALANı KARARıNıN ALATA’NıN TAMAMı IÇIN OLMASı TALEBINDE  10:58  “GÖKÇEL: ÇIFTÇILERIMIZIN TARıM YAPTıKLARı TOPRAKLARı ELLERINDEN ALMAYıN”  10:38  YENIŞEHIR BELEDIYESINDEN ÜCRETSIZ RUSÇA DIL EĞITIMI  10:27  BAŞKAN YıLMAZ: ORHUN YAZıTLARı, MILLET OLMA BILINCININ EN GÜZEL KANıTı  09:44  KADININ HAKLI SESİNİ DUYUYOR MUSUNUZ ?  11:54  AKDENIZ BELEDIYESI VATANDAŞA MORAL OLMAYA DEVAM EDIYOR  11:49  TEMIZ VE SAĞLıKLı BIR AKDENIZ IÇIN EKIPLER 7/24 GREV BAŞıNDA   11:42  TARSUS TSO MECLIS’INDE YOL HARITASı GÖRÜŞÜLDÜ  11:33  MERSIN’DE TAKSIMETRE ÜCRETINE YENI AYAR   11:20  BÜYÜKŞEHİR’DEN İŞ YERİ KAPALI 5 BİN 785 ESNAFA GIDA KOLİSİ  11:19  ATÖLYE DEĞİL SANKİ FABRİKA!  15:06  İMAR BARIŞI TARTIŞMALI BİR YASA  15:26  YENIŞEHIR BELEDIYESI KÜLTÜR KOMPLEKSININ TEMELI ATıLDı  15:00  AKDENIZ’DE KENTSEL DÖNÜŞÜMDEN BAŞKA ÇARE YOK  12:17  ESAT ARSLAN: GARA OPERASYONU  11:56  BÜYÜKŞEHİR’İN ÇORBASI MERKEZE KİLOMETRELERCE UZAKTA DA VATANDAŞLARA ULAŞIYOR  13:33  “CHP’Lİ GÖKÇEL: MERSİN ANA KONTEYNER LİMANI PROJESİ MAVİ VATANA SAHİP ÇIKMA PROJESİDİR” 

Adnan Akfırat’ın Kaleminden

2018 yılında son halini alan Çin Anayasası, Uygur konusundaki yalanları çürüten en önemli kanıt. Çin, dünyada etnik grupların haklarını tanıma konusunda en ileri uygulamaya sahip. İnanç özgürlüğü de devletin güvencesi altında. Çin Anayasası’nın azınlık gruplarının kültürel ve yönetme haklarını düzenleyen 4. Maddesinin ve İnanç Özgürlüğü’nü düzenleyen 36. Maddesinin tam metnini bilginize sunuyoruz:

Madde 4: Çin Halk Cumhuriyeti'nin tüm etnik grupları eşittir. Devlet, tüm etnik azınlıkların yasal haklarını ve çıkarlarını korur. Devlet, tüm etnik gruplar arasında eşitlik, birlik, karşılıklı yardımlaşma ve uyum ilişkilerini destekler ve teşvik eder. Herhangi bir etnik gruba karşı ayrımcılık ve baskı yapılması yasaktır; etnik grupların birliğini zayıflatan veya aralarında bölünme yaratan her türlü eylem yasaktır.

Devlet, etnik azınlıkların özellikleri ve ihtiyaçları ışığında, etnik azınlıkların yaşadığı tüm bölgelerde ekonomik ve kültürel gelişimlerini hızlandırmalarına yardımcı olacaktır.

Etnik azınlıkların yaşadığı tüm alanlarda bölgesel özerklik uygulanır, özerk organlar oluşturulur ve kendi kendini yönetme yetkisini kullanırlar. Tüm etnik özerk bölgeler, Çin Halk Cumhuriyeti'nin ayrılmaz parçalarıdır.

Tüm etnik gruplar, kendi sözlü ve yazılı dillerini kullanma ve geliştirme; kendi gelenek ve göreneklerini koruma veya yeniden düzenleme özgürlüğüne sahiptir. 

ÇİN ANAYASASI’NDA İNANÇ ÖZGÜRLÜĞÜ
Madde 36: Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşları, dini inanç özgürlüğünden yararlanır.

Hiçbir devlet organı, hiçbir örgüt veya hiçbir birey, vatandaşları herhangi bir dine inanmaya veya inanmamaya zorlayamaz. Devlet, örgüt ya da birey herhangi bir dine inanana veya inanmayana karşı ayrımcılık yapamaz.

Devlet, normal dini faaliyetleri korur. Hiç kimse, kamu düzenini bozan, vatandaşların sağlığını bozan veya devletin eğitim sistemine müdahale eden faaliyetlerde bulunmak için dini kullanamaz. Dini gruplar ve din işleri yabancı güçlerin denetimine kapalıdır.

(Kaynak:http://english.www.gov.cn/archive/lawsregulations/201911/20/content_WS5ed8856ec6d0b3f0e9499913.html)


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    Bu Habere Hen?z Yorum Yap?lmam??..!
 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA