TÜRK MEDENİ KANUNU UYGARLIK ANITIMIZ | DEMOKRAT MERSİN | Mersin'in Demokrat Gazetesi

 
 
11:52  AKDENIZ’DE TARIHI MERSIN EVI GELECEĞE KAZANDıRıLDı  11:44  BAŞKANı YıLMAZ’DAN ILÇE ESNAFıNA ZIYARET   11:44  KOÇAK, AGROPARK’ıN TOPLANTıSıNA KATıLDı  11:26  MTSO MECLISI, DOĞAL SIT ALANı KARARıNıN ALATA’NıN TAMAMı IÇIN OLMASı TALEBINDE  10:58  “GÖKÇEL: ÇIFTÇILERIMIZIN TARıM YAPTıKLARı TOPRAKLARı ELLERINDEN ALMAYıN”  10:38  YENIŞEHIR BELEDIYESINDEN ÜCRETSIZ RUSÇA DIL EĞITIMI  10:27  BAŞKAN YıLMAZ: ORHUN YAZıTLARı, MILLET OLMA BILINCININ EN GÜZEL KANıTı  09:44  KADININ HAKLI SESİNİ DUYUYOR MUSUNUZ ?  11:54  AKDENIZ BELEDIYESI VATANDAŞA MORAL OLMAYA DEVAM EDIYOR  11:49  TEMIZ VE SAĞLıKLı BIR AKDENIZ IÇIN EKIPLER 7/24 GREV BAŞıNDA   11:42  TARSUS TSO MECLIS’INDE YOL HARITASı GÖRÜŞÜLDÜ  11:33  MERSIN’DE TAKSIMETRE ÜCRETINE YENI AYAR   11:20  BÜYÜKŞEHİR’DEN İŞ YERİ KAPALI 5 BİN 785 ESNAFA GIDA KOLİSİ  11:19  ATÖLYE DEĞİL SANKİ FABRİKA!  15:06  İMAR BARIŞI TARTIŞMALI BİR YASA  15:26  YENIŞEHIR BELEDIYESI KÜLTÜR KOMPLEKSININ TEMELI ATıLDı  15:00  AKDENIZ’DE KENTSEL DÖNÜŞÜMDEN BAŞKA ÇARE YOK  12:17  ESAT ARSLAN: GARA OPERASYONU  11:56  BÜYÜKŞEHİR’İN ÇORBASI MERKEZE KİLOMETRELERCE UZAKTA DA VATANDAŞLARA ULAŞIYOR  13:33  “CHP’Lİ GÖKÇEL: MERSİN ANA KONTEYNER LİMANI PROJESİ MAVİ VATANA SAHİP ÇIKMA PROJESİDİR” 

TÜRK MEDENİ KANUNU UYGARLIK ANITIMIZ

Türk kadını, yüzyıllar içinde kaybettiği saygınlığına Türk Medenî Kanunu ile kavuştu. Yasaların var olması, tek başına yeterli değildir. Toplum olarak içselleştirilip uygulanması gerek. Şimdi, Medeni Kanuna sahip çıkma ve elde edilen kazanımlardan bir adım dahi geri atmama zamanı

Türk Medeni Kanunu uygarlık anıtımız    


FİLİZ GÜMÜŞ

Türk Medeni Kanununun kabülünün kutladığımız 95. yıl dönümü dolayısıyla, Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) Genel Başkan Yardımcısı Avukat Nuriye Kadan, Bindallı Kadın sayfamız için, kanunun Türk kadınları için tarihsel önemine ilişkin sorularımızı yanıtladı:  

Türk Medenî Kanunu’nun dünya hukuk tarihi ile birlikte, Türk Kadınları için önem ve değerini nasıl tanımlayabiliriz?                                          
Türk Medenî Kanunu, medenî hukuk kavramlarını ve kurumlarını, dinsel temele dayanma durumundan kurtarmış; bunları laikleştirmiştir. Atatürk devrimlerinin en önemli temellerinden biri olan Türk Medenî Kanunu, laik hukuk düzenine geçişin belgesidir ve dünya tarihi açısından da bulunduğumuz coğrafyada bir “hukuk ve uygarlık anıtı” olarak kabul edilmektedir. Toplumsal ve medeni hayatın tamamen dinsel kurallarla ve eski hukuk düzeni Mecelle’nin dinsel katılığında, anlaşılması güç ve karışık hükümleriyle çözümlenmeye çalışılmasına, bu kanunla son verilmiştir.

Türk kadınının tarihsel kazanımları açısından ise kazanılmış en büyük yazılı hukuki haklar bütünü ve devrimidir. Tarihsel olarak Türk tarihinde hiç de geri planda olmadığını bildiğimiz Türk kadını, yüzyıllar içinde kaybettiği saygınlığına, ancak 17 Şubat 1926’da kabul edilen Türk Medenî Kanunu ile yeniden kavuşabilmiş ve her şeyden önce, yeniden insan olma onurunu kazanabilmiştir. Kanunun ardından okuma yazma oranı hızla artmış, kadınlar eğitim, hizmet ve üretim sektöründe daha aktif roller almıştır. Mecelle’nin kadını “ikinci sınıf insan” sayan ve bu bakımdan kadın erkek arasındaki eşitliğini hiç konu edinmeyen tutumu ile Medeni Kanunun getirdiklerinin basit bir karşılaştırması, ilerlemeyi gözler önüne serebilir. Medeni Kanunun ardından kadınlar sadece toplumsal hayata değil, siyasi hayata da atılabilmişlerdir.

1926’dan bu yana 95. yıldayız, kanunda bugüne kadar hangi yönde değişiklikler olmuştur? 
Elbette zaman içerisinde medeni hayat geliştikçe, yeni düzenlemeler de gerekmiştir. 22 Kasım 2001 ve 1 Ocak 2002’de yapılan yeni düzenlemeler önemli kazanımlardır. Kanun yeni şekliyle, kadın-erkek eşitliğini gözeten; cinsiyet ayrımcılığına son veren; kadınları aile ve toplum içerisinde erkekler ile eşit kılan; kadın emeğini değerlendiren temele getirilmiştir. Özellikle aile hukuku alanında evlenme yaşı; yasal yerleşim yeri; aile reisliği; boşanma davaları; aile konutu ve konut eşyası; yasal mal rejimi; velayet; vesayet; emeğin değerlendirilmesi; mülkiyet; miras ve çocuk hakları konularında, Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmeler de dikkate alınarak, kadın-erkek eşitliğinin sağlanması yolunda köklü değişiklikler gerçekleştirilmiştir. 

Bugün kadın hakları açısından hukuki olarak ihtiyaç duyulan başka talepler var mıdır?                                                                            
Yasaların var olması, tek başına yeterli değildir. Önemli olan yasa hükümlerinin toplum tarafından içselleştirilip uygulanmasıdır. Diğer yandan, Nüfus Hizmetleri Kanunu’nda 17 Ekim 2017’de yapılan değişiklikle, “müftülere resmi nikah yetkisi” verilmesi, Medenî Kanun’un ve laik hukuk kurallarının ve hukuk birliğinin göz ardı edilmesine yol açmıştır. Keza kadın sorunlarına çözüm üreten Kadın Bakanlığı 2011 yılında kaldırılmıştır; Yeniden kurulmasına ihtiyaç vardır. Adalet Bakanlığınca gündeme getirilen ancak Arabuluculuk Kanununda arabuluculuğun “İhtiyari” olduğu belirtilmesine rağmen “Aile Hukukunda Zorunlu Arabuluculuk”, uygulamaya konulmak istenmektedir. Bunun ailede ve toplumda ve özellikle kadınlar açısından mağduriyete yol açacağı ortadadır. Sonuç olarak, bugün Medenî Kanuna sahip çıkma ve elde edilen kazanımlardan bir adım dahi geri atmama zamanıdır. 


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    Bu Habere Hen?z Yorum Yap?lmam??..!
 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA