KADININ HAKLI SESİNİ DUYUYOR MUSUNUZ ? | DEMOKRAT MERSİN | Mersin'in Demokrat Gazetesi

 
 
19:27  BUGÜN KÖY ENSTITÜLERI’NIN KURULUŞUNUN 81. YıLDÖNÜMÜ: DOĞRU EĞITIMIN BEREKETI  18:54  CHP’LI GÖKÇEL BÜYÜKŞEHIRIN HAL PROJELERINI GÜNDEME GETIRDI  18:13   BAŞKAN YıLMAZ: MERSINIMIZI DÜNYA TANıMALı  17:24  KEMAL KILIÇDAROĞLU  21:10  2 BIN 812 AILEYE HOŞ GELDIN BEBEK PAKETI  21:10  BÜYÜKŞEHIR RAMAZAN’ıN ILK GÜNÜ ÖĞRENCILERI SEVINDIRDI  21:09  YAZAR SEVDA KAYNAR: ORHAN PAMUK, ATATÜRK ILE DALGA GEÇIYOR  17:24  CHP’Lİ GÖKÇEL: SAVAŞ DÖNEMLERİNDE BİLE BÖYLE BİR TABLO ORTAYA ÇIKMADI  17:20  KAPANAN ŞIRKET SAYıSı MARTTA YÜZDE 26.5 ARTTı  14:35  104 AMİRALİN BİLDİRİSİNİN ALTINDA YATAN GERÇEK NEDEN, NEDİR?   14:00  BİRİSİ "KRAL ÇIPLAK" DEDİ ÇIPLAKLAR KÜPLERE BİNDİ  09:24  BAŞKAN YıLMAZ, SAHA ÇALıŞMALARıNı INCELEDI   20:28  31 MART 1918’DE NE OLDU?  20:28    13:54  YENIŞEHIR BELEDIYESI VIRÜSLE MÜCADELEYE DEVAM EDIYOR  13:52  AKDENIZ ZABıTASı’NDAN FıRıN VE PATISERILERE RAMAZAN DENETIMI   14:57  KÖLELİK GERİ GELDİ PTT ÇALIŞANLARINA PATATES SOĞAN ZULMÜ  14:29  TOROSLARIN ZİRVESİNDE İKİNCİ KIR KÜTÜPHANESİ AÇILDI  13:55  BAŞKAN YıLMAZ: RAMAZAN AYıNı GÜZELLIĞINI HEP BIRLIKTE YAŞAYALıM, YAŞATALıM   13:55  ANADOLU AJANSı TÜRKIYE’NIN 100 YıLLıK SERÜVENINI KITAPLAŞTıRDı 

KADININ HAKLI SESİNİ DUYUYOR MUSUNUZ ?

Bindallı - 25-02-2021

Kadınlar, tarih boyunca kazandıkları değer ve saygıyı yeniden geri alma sürecine girdi. Hiç kuşkunuz olmasın, bu hakların alınmasının karşısında artık hiçbir güç duramaz. Ne emperyalizmin içimizdeki uzantıları, ne de doğrudan erkek egemen toplumun tutucu, şiddete yatkın unsurları.

ZERRİN ÖZTÜRK

Her iki gerici güç de Milli Demokratik Devrimimizin kazanımları sonucunda giderek etkilerini yitirecek. Kadınlar toplumcu, kamucu bir toplumda saygınlığını ve kadın olmanın kazandırdığı hakları en üst düzeyde elde edecek.

Bugün biz de devrimimizin kadın gücü, kadın aydınlığı olarak, Türk kadınını layık olduğu onurlu konumuna getirmek üzere, geçmişimizin yol göstericiliğinde kararlılıkla mücadele ediyoruz. Geçmişte “Ata”, “Alp”, “Katun (hatun)” vb kutlu adlarla onurlandırılan ve yüce Atatürk’ün deyimiyle “Asyai bir millet”in yarısı olan kadını, her türlü şiddetten ve bağnazlıktan kurtarma yolunda ilerlemeye kararlıyız.

KADINLARIN BÜYÜK GÜCÜ
Cumhuriyetimizin kurulduğu yıllarda, çağına göre en ileri hak ve eşitliğe, özgürlüğe kavuşan Türk Kadını, sonraki yıllarda milletçe içine düştüğümüz yozlaşma saldırılarından, en ağır biçimi olan şiddetten tamamen kurtulmayı elbette başaracaktır.

Kadınların büyük gücü, toplumsal hedeflerinden kopartılıp sokaklarda atılan çığlıklarla, renkli flamalarla bulvarlarda asılı kalmıştır. Oradan kurtarılacaktır. Kadına yönelik şiddet arttıkça, milli devlete ve mücadele yoldaşı erkeğe yöneltilen nefret protestoları, panayır gösterileriyle çözümsüzlüğü besler hale gelmiştir. Toplumsal mücadele içinde bu aymazlık aşılacaktır. 

ŞİDDETE KARŞI: KADES VE ŞÖNİM
Kadınlara yönelik şiddete karşı hukuki düzenlemeler yanında, önemli iki uygulama daha gerçekleştirilmiştir. Bunlar, İçişleri Bakanlığı tarafından 16 Mayıs 2018’de kamuoyuna tanıtımı yapılan “Kadın Destek Hattı (KADES)” uygulaması ve “Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezleri (ŞÖNİM)” desteğidir. 

Cep telefonunuza KADES uygulamasını indirdiğinizde, telefonunuzun konumu belli olduğu sürece kolluk gücü adresinizde sizi buluyor. Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezleri de 81 ilimizde mevcuttur. Şiddet gören kadına ve çocuklarına, barınma da dâhil destek verilmektedir.

Elbette bu uygulamanın giderilmesi gereken eksikleri vardır ancak çok etkili çözümler oldukları uygulamada görülmektedir. Bir an önce yeni adımlar atılıp bu merkezlerin, başvuran kadın vatandaşlarımıza geçici süreler için değil, kalıcı çözümler sağlanıncaya kadar hizmet vermesine de çalışılmalıdır. 

Uygulamada gittikçe daha yararlı hale gelen KADES uygulamasının biz kadınların cep telefonlarında olmasının hayati yararı vardır. Size olmasa bile bir gün sokakta, çevrenizde şiddet olayıyla karşılaştığınızda, kolluk görevlilerinin 5-7 dakikalık bir zaman içinde olay yerine ulaşması ve mağduru kurtarması mümkün olmaktadır. 

KADININ HAKLI, BİRLEŞMİŞ GÜR SESİ
Türk Milleti’nde kadın, devlet kurma geleneğiyle Atatürk Cumhuriyeti’nde yerini almıştır. Kadın, hak ve eşitlik mücadelesinde, devletin bütün olanaklarını talep etme haklarından vazgeçemez. Dolayısıyla, devletimizin kadını kurtarmaya yönelik çalışmalarının ve kararlılığının yanında olmak, kadın mücadelesinde gerçek çözüm isteyen herkesin, görmesi ve kabul etmesi gereken bir durumdur. 

Kadının haklı, birleşmiş gür sesi toplumun her kesimine ulaşacak ve hem bilinçleri, hem duyguları daha özgür bir dünya için seferber edecektir. Milli Demokratik Devrimini tamamlayan ve kadını şiddetten, baskıdan kurtaran milletler, geleceğin yeni dünyasına doğru bütün güçleriyle yürürler. Kadının varlığında taşıdığı aydınlık buna yeter. Buna sahibiz.


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    Bu Habere Hen?z Yorum Yap?lmam??..!
 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA