Kadını koruyan Milli Mevzuattır | DEMOKRAT MERSİN | Mersin'in Demokrat Gazetesi

 
 
19:27  BUGÜN KÖY ENSTITÜLERI’NIN KURULUŞUNUN 81. YıLDÖNÜMÜ: DOĞRU EĞITIMIN BEREKETI  18:54  CHP’LI GÖKÇEL BÜYÜKŞEHIRIN HAL PROJELERINI GÜNDEME GETIRDI  18:13   BAŞKAN YıLMAZ: MERSINIMIZI DÜNYA TANıMALı  17:24  KEMAL KILIÇDAROĞLU  21:10  2 BIN 812 AILEYE HOŞ GELDIN BEBEK PAKETI  21:10  BÜYÜKŞEHIR RAMAZAN’ıN ILK GÜNÜ ÖĞRENCILERI SEVINDIRDI  21:09  YAZAR SEVDA KAYNAR: ORHAN PAMUK, ATATÜRK ILE DALGA GEÇIYOR  17:24  CHP’Lİ GÖKÇEL: SAVAŞ DÖNEMLERİNDE BİLE BÖYLE BİR TABLO ORTAYA ÇIKMADI  17:20  KAPANAN ŞIRKET SAYıSı MARTTA YÜZDE 26.5 ARTTı  14:35  104 AMİRALİN BİLDİRİSİNİN ALTINDA YATAN GERÇEK NEDEN, NEDİR?   14:00  BİRİSİ "KRAL ÇIPLAK" DEDİ ÇIPLAKLAR KÜPLERE BİNDİ  09:24  BAŞKAN YıLMAZ, SAHA ÇALıŞMALARıNı INCELEDI   20:28  31 MART 1918’DE NE OLDU?  20:28    13:54  YENIŞEHIR BELEDIYESI VIRÜSLE MÜCADELEYE DEVAM EDIYOR  13:52  AKDENIZ ZABıTASı’NDAN FıRıN VE PATISERILERE RAMAZAN DENETIMI   14:57  KÖLELİK GERİ GELDİ PTT ÇALIŞANLARINA PATATES SOĞAN ZULMÜ  14:29  TOROSLARIN ZİRVESİNDE İKİNCİ KIR KÜTÜPHANESİ AÇILDI  13:55  BAŞKAN YıLMAZ: RAMAZAN AYıNı GÜZELLIĞINI HEP BIRLIKTE YAŞAYALıM, YAŞATALıM   13:55  ANADOLU AJANSı TÜRKIYE’NIN 100 YıLLıK SERÜVENINI KITAPLAŞTıRDı 

Kadını koruyan Milli Mevzuattır

 

 

Av. Zeynep Küçük

Son dönemde kamuoyumuz, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi olarak isimlendirilen milletlerarası sözleşmeden çekilmesi ile kadınımızın şiddete karşı korunmasında en büyük yasal dayanak olarak düzenlenmiş olan 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine ilişkin Kanunumuzun dayanaksız kaldığı ve önümüzde kadınlarımızın kendilerine yönelecek her türlü şiddete karşı savunmasız kalacağı günlerin bizi beklediği iddialarıyla çalkalanıyor.

Bu iddiaların hiçbir yasal dayanağı olmaması bir yana, iddia sahiplerinin oluşturduğu bu hatalı algı, öncelikle korunma ihtiyacında olan veya olacak kadınlarımız üzerinde büyük bir umutsuzluk ve güvensizlik duygusu yaratmaya hizmet ediyor.

Gerçekler ise farklı, 6284 sayılı Kanunumuzun Gerekçesi içerisinde sağlanan koruma tedbirlerinin İstanbul Sözleşmesi’ne taraf olmaktan kaynaklandığına ilişkin tek satır bulunmamaktadır. Kanunların Genel Gerekçeleri, düzenleniş amacını ve dayanaklarını açıklayan temel metinlerdir. 6284 sayılı Kanunumuzu oluşturan yasa koyucu irade “Kişilere yönelik şiddet, bir insan hakkı ihlalidir. Bu nedenle günümüzde bu sorun özel alan sorunu olmaktan çıkarak toplumsal alanda tartışılmakta ve mücadelesi bir devlet politikası olarak kabul edilmektedir. Kadın-erkek eşitliğinin sağlanması, kadının insan haklarının teminat altına alınması devletlerin sorumluluğundadır. (…) Bu Tasarı öncelikle en temel insan hakkı olan yaşam hakkının korunması, kadın cinayetlerinin son bulması amacıyla kurumların şiddetle mücadelenin her aşamasında aktif rol almasını sağlamayı hedeflemektedir” diyerek kadınımıza yönelen şiddetin önlenmesi konusunda öncelikle Anayasayı, taraf olduğumuz milletlerarası sözleşmeleri ve diğer milli mevzuatımızı temeline alan, yeni bir düzenleme yapma ihtiyacından yola çıkarak 6284 sayılı Kanunumuzu hayata geçirmiştir.

Bu kapsamda, siyasi heveslerle yaratılmaya çalışılan, Türkiye’yi güvensizlik ortamına sürükleme gayesindeki bu girişimleri boşa düşürmek de öncelikle biz kadınların görevidir.

Bize dayatılmaya çalışılan neo-liberal hayat felsefesinin bir aracı olarak toplumsal hayatımıza sirayet etmeye çalışan İstanbul Sözleşmesi kadınımızı koruma kisvesi altında, “cinsel yönelim”, “toplumsal cinsiyet” gibi zehirli kavramları dayatan bir metin olmasının yanında, etnik bölücülük, terörle mücadele irademizi zayıflatma gibi maksatlarla kullanıldığını da Sözleşmenin denetlenmesi organı olan “GREVİO Komitesi’nin hazırladığı Rapordan görebilmekteyiz.

Kadınımız korkmasın. Bizleri koruyan, İstanbul Sözleşmesi değil, başta Anayasamız olmak üzere Türk milletinin aklından, geleneğinden, ahlakından süzülerek gelen milli mevzuatımızdır. 


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    Bu Habere Hen?z Yorum Yap?lmam??..!
 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA