Jack Straw: Kıbrıs’ta çözüm, iki devletli çözüm olacaktır | DEMOKRAT MERSİN | Mersin'in Demokrat Gazetesi

 
 
19:27  BUGÜN KÖY ENSTITÜLERI’NIN KURULUŞUNUN 81. YıLDÖNÜMÜ: DOĞRU EĞITIMIN BEREKETI  18:54  CHP’LI GÖKÇEL BÜYÜKŞEHIRIN HAL PROJELERINI GÜNDEME GETIRDI  18:13   BAŞKAN YıLMAZ: MERSINIMIZI DÜNYA TANıMALı  17:24  KEMAL KILIÇDAROĞLU  21:10  2 BIN 812 AILEYE HOŞ GELDIN BEBEK PAKETI  21:10  BÜYÜKŞEHIR RAMAZAN’ıN ILK GÜNÜ ÖĞRENCILERI SEVINDIRDI  21:09  YAZAR SEVDA KAYNAR: ORHAN PAMUK, ATATÜRK ILE DALGA GEÇIYOR  17:24  CHP’Lİ GÖKÇEL: SAVAŞ DÖNEMLERİNDE BİLE BÖYLE BİR TABLO ORTAYA ÇIKMADI  17:20  KAPANAN ŞIRKET SAYıSı MARTTA YÜZDE 26.5 ARTTı  14:35  104 AMİRALİN BİLDİRİSİNİN ALTINDA YATAN GERÇEK NEDEN, NEDİR?   14:00  BİRİSİ "KRAL ÇIPLAK" DEDİ ÇIPLAKLAR KÜPLERE BİNDİ  09:24  BAŞKAN YıLMAZ, SAHA ÇALıŞMALARıNı INCELEDI   20:28  31 MART 1918’DE NE OLDU?  20:28    13:54  YENIŞEHIR BELEDIYESI VIRÜSLE MÜCADELEYE DEVAM EDIYOR  13:52  AKDENIZ ZABıTASı’NDAN FıRıN VE PATISERILERE RAMAZAN DENETIMI   14:57  KÖLELİK GERİ GELDİ PTT ÇALIŞANLARINA PATATES SOĞAN ZULMÜ  14:29  TOROSLARIN ZİRVESİNDE İKİNCİ KIR KÜTÜPHANESİ AÇILDI  13:55  BAŞKAN YıLMAZ: RAMAZAN AYıNı GÜZELLIĞINI HEP BIRLIKTE YAŞAYALıM, YAŞATALıM   13:55  ANADOLU AJANSı TÜRKIYE’NIN 100 YıLLıK SERÜVENINI KITAPLAŞTıRDı 

Jack Straw: Kıbrıs’ta çözüm, iki devletli çözüm olacaktır

 

İngiltere'nin eski Dışişleri Bakanı Jack Straw, mevcut Dışişleri Bakanı Dominic Raab'a Kıbrıs için iki devletli çözümü destekleme çağrısında bulundu.
----------

İngiltere'nin eski Dışişleri Bakanı Jack Straw, Kıbrıs konusunun tartışıldığı online bir seminerde, Kıbrıs'ta iki devletli çözümü savundu.

"Avrupa Birliği tarafından yapılan ve benim de bir parçası olduğum en büyük hata bölünmüş bir Kıbrıs'ı AB'ye almaktı, bunun için kendime kızıyorum" diyen Straw, İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab'a Kıbrıs'ta iki devletli çözümü destekleme çağrısı yaptı.

Jack Straw'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle;

‘YUNANİSTANIN HELENİSTİK TAKINTILARI VAR’
Yunanistan’ın Kıbrıs'ın resmi olarak Yunanistan'ın parçası olması konusunda Helenistik takıntıları var. Bu nedenle paylaşılmış bölgeyi Yunanistan’ın kaybettiğini hissediyorlar. O nedenle önce Yunanlı politikacıların fikirlerini bu konuda hazır hale getirilmeliyiz

ABD diğer yanda çok önemli bir pozisyona sahip. Türkiye’ye Yunanistan’a ihtiyacı olduğundan daha fazla ihtiyacı var.

İngiliz hükümeti iki devletli çözümün çözüm olduğunu kafasında kabul etmeli ve buna nasıl ulaşacağını, hangi müttefik devletlerle bu yolda iknayı deneyeceğini kabul etmeli.

"PAPADOPULOS BERBAT BİR ADAM’
Eski Yunanistan başbakanı ve dışişleri bakanı tarafından düşüncelerim kenara atıldı. Buna çok çok kızdım. KKTC lie ilgili düşüncelerimi dışışleri bakanı iken de söyledim.

Kıbrıs’a gittim, Kuzey ve Güney Kıbrıs’a. Kuzey Kıbrıs’ta sıcak karşılandım sonra Güney Kıbrıs’a geçtim. Papadopulos beni görmeyi reddetti. Bana göre berbat bir adam.

Ben Kuzey Kıbrıs’a doğrudan uçuşları açmaya yok yaklaşmıştım.Doğrudan uçuşları açabilirdik. Kuzey Kıbrıs’ta tatil yapan İngilizler var. Doğrudan uçuşlar çok önemli, Normalleşme için çok şey ifade ediyor. İnsanların Kıbrıs’ta neler yaşandığına dair hiçbir fikirleri yok.

Bütün kriterleri yerine getirmelerine karşın “devlet “ olamıyorlar.

‘EĞER BİR ÇÖZÜM İSTİYORLARSA İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM, ÇÖZÜM OLACAK’
İngiliz hükümetinin çıkıp Kuzey Kıbrıs’ı tanıdığını söyleyeceğini düşünmüyorum ama İngiliz hükümeti yapabileceği ve yapması gereken buna dair faktörleri harekete geçirecek olan doğrudan uçuşları başlatmalı.

Kıbrıs’ta İki toplumlu, iki bölgeli federal çözüm artık mümkün değil. Eğer bir çözüm istiyorlarsa iki devletli çözüm, çözüm olacaktır. Eğer iki devletli çözümünüz varsa bu iki toplum için birbirleriyle normal yaşayabilmeleri için daha kolay.

Hepimiz iki devletli çözüme doğru çalışmalıyız. İngiltere’nin bu konuda resmi olarak imza yetkisi ile kritik rolü var. Kıbrıs’ta imza sahibi bir devletiz. Bunu kullanmalıyız.


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    Bu Habere Hen?z Yorum Yap?lmam??..!
 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA