Sağlık sektörü kamu alacaklarından endişeli | DEMOKRAT MERSİN | Mersin'in Demokrat Gazetesi

 
 
19:27  BUGÜN KÖY ENSTITÜLERI’NIN KURULUŞUNUN 81. YıLDÖNÜMÜ: DOĞRU EĞITIMIN BEREKETI  18:54  CHP’LI GÖKÇEL BÜYÜKŞEHIRIN HAL PROJELERINI GÜNDEME GETIRDI  18:13   BAŞKAN YıLMAZ: MERSINIMIZI DÜNYA TANıMALı  17:24  KEMAL KILIÇDAROĞLU  21:10  2 BIN 812 AILEYE HOŞ GELDIN BEBEK PAKETI  21:10  BÜYÜKŞEHIR RAMAZAN’ıN ILK GÜNÜ ÖĞRENCILERI SEVINDIRDI  21:09  YAZAR SEVDA KAYNAR: ORHAN PAMUK, ATATÜRK ILE DALGA GEÇIYOR  17:24  CHP’Lİ GÖKÇEL: SAVAŞ DÖNEMLERİNDE BİLE BÖYLE BİR TABLO ORTAYA ÇIKMADI  17:20  KAPANAN ŞIRKET SAYıSı MARTTA YÜZDE 26.5 ARTTı  14:35  104 AMİRALİN BİLDİRİSİNİN ALTINDA YATAN GERÇEK NEDEN, NEDİR?   14:00  BİRİSİ "KRAL ÇIPLAK" DEDİ ÇIPLAKLAR KÜPLERE BİNDİ  09:24  BAŞKAN YıLMAZ, SAHA ÇALıŞMALARıNı INCELEDI   20:28  31 MART 1918’DE NE OLDU?  20:28    13:54  YENIŞEHIR BELEDIYESI VIRÜSLE MÜCADELEYE DEVAM EDIYOR  13:52  AKDENIZ ZABıTASı’NDAN FıRıN VE PATISERILERE RAMAZAN DENETIMI   14:57  KÖLELİK GERİ GELDİ PTT ÇALIŞANLARINA PATATES SOĞAN ZULMÜ  14:29  TOROSLARIN ZİRVESİNDE İKİNCİ KIR KÜTÜPHANESİ AÇILDI  13:55  BAŞKAN YıLMAZ: RAMAZAN AYıNı GÜZELLIĞINI HEP BIRLIKTE YAŞAYALıM, YAŞATALıM   13:55  ANADOLU AJANSı TÜRKIYE’NIN 100 YıLLıK SERÜVENINI KITAPLAŞTıRDı 

Sağlık sektörü kamu alacaklarından endişeli

Zor bir yılı geride bırakan sağlık sektörü 2021’den de endişeli. Özellikle kamu alacakları tahsilatında bu yıl da zorlanabilecekleri görüşünde birleşen sektör temsilcileri, küçülerek ayakta kalabileceklerini öngörüyor.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) 26 No’lu Sağlık Hizmetleri, Medikal ve Kozmetik Meslek Komitesi’nden Yönetim Kurulu Üyesi Yasemin Taş ve Meclis Üyeleri Erdal Horoz ile Barış Güler pandemi süreci ve sonrası sağlık sektörünün durumunu değerlendirdi. Sıkıntılı bir yılın geride kaldığını kaydeden Meclis Üyeleri, geçen yıl gerek daralan piyasalar gerek hammadde yetersizlikleri gerekse tahsilatlarda yaşanan sıkıntılar nedeniyle zorlandıklarını dile getirdi. 2021’de de özellikle kamu alacakları tahsilatında zorlanacaklarına dikkat çeken Meclis Üyeleri, “Sektörümüzde kapanan firma olacağını düşünmüyoruz ancak ayakta kalabilmek için küçüleceğiz gibi görünüyor” değerlendirmesini yaptı. 

Taş: “Firmalar küçülerek ayakta kalabilecek”
26 No’lu Komiteden Yönetim Kurulu Üyesi ve Mersin İlaç Ecza Deposu Yetkilisi Yasemin Taş, pandemi ile sağlık sektöründe tüm dünyada daralma yaşandığını söyledi. Özellikle ilaç sektöründe hammadde fiyatlarının yükselmesiyle yaşanan sıkıntılara dikkat çeken Taş, durumun iç ve dış ticareti olumsuz etkilediğini anlattı. Bu süreçte ihracat kısıtları gelmesi yanında hammadde bulunamaması nedeniyle yeterli üretim de yapılamadığını kaydeden Taş, “Üretim olmayınca taahhüt edilen ürünler tedarik edilemedi. Dış pazardaki firmalarla ilişkiler bozuldu” dedi. Yurtiçinde ise kamu alacaklarını tahsil edememe sorununu dile getiren Taş şunları söyledi: 
“İlaç ve medikalde kamu satışlarının tahsilatında bu yıl da sorun yaşanacağını öngörüyoruz. Ekonomik krizle vergi gelirleri ciddi anlamda düştü. Sağlık Bakanlığı için öngörülen bütçenin pandemide çok üzerine çıkıldı. Türkiye’de ilaç piyasasının en büyük alıcısının devlet olduğu düşünülürse geri ödeme sürecinin uzayabilme ihtimali sektörü düşündürüyor. Ayrıca pandemide kullanılan ilaçlar dışında tüm dünyada ilaç satışlarında serbest pazarda ciddi bir daralma da söz konusu.”
Özel hastane ve tıp merkezlerinde de yüzde 60-80 arası ciro kayıpları yaşandığını bildiren Taş, “Pandemide sağlanan desteklerden bu işletmeler faydalanamasa da hizmet vermeye devam etti” dedi. 

Güler: “Hammaddenin yurtiçinde üretilmesi artık elzem”
26 No’lu Komite Meclis Üyesi ve PMS Tıbbi Cihazlar Yönetim Kurulu Üyesi Barış Güler de, pandemi sonrasında ilaç sektöründe hammadde bulunamaması nedeniyle yaşanan sıkıntılara değindi. Tüm dünyada pandemi ile çok ciddi ilaç hammaddesi ihtiyacı oluştuğunu belirten Güler, hammadde üretiminin ise sınırlı olmasıyla arz talep dengesinin bozulup durumun fiyatlara yansıdığını söyledi. Türkiye’de iç pazarda Sağlık Bakanlığı’nca belirlenen sabit fiyatlar bulunduğunu hatırlatan Güler, “Bir dönem hammadde fiyatları artınca Türkiye’deki ilaç üretim maliyetleri, bakanlıkça belirlenen sabit fiyatların üzerine çıktı. Üretim durdu ve halka ilaç bulunamaması şeklinde yansıdı. Halen serbest piyasada bazı ilaçları bulmak mümkün olmuyor” dedi. Tüm bu sürecin artık hammadde üretiminin Türkiye için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdiğini kaydeden Güler, bu alandaki dışa bağımlılığın iç pazarda büyük riskler doğurduğunu söyledi. Sektörde iyi anlamda gelişmeler yaşandığını da kaydeden Güler, “Sektör, Ar-Ge yaparak yeni ürünler geliştirmesi gerektiğini fark etti. Bazı sanayiciler hammadde üretimiyle ilgili çalışmalara başladı. Katmadeğeri yüksek ürünlere ağırlık veren stratejiler geliştiren firmalar oldu” dedi.

Horoz: “İnternet satışlarına düzenleme getirilmeli”
26 No’lu Komite Meclis Üyesi ve Esa Optik Sahibi Erdal Horoz ise internet satışlarından şikayetçi oldu. Özellikle lens ve güneş gözlüklerindeki internet satışlarının sektörü olumsuz etkilediğini kaydeden Horoz, “Biz doktor reçetesi olmadan lens satamazken internet satışlarında böyle bir şart aranmıyor. Sağlık Müdürlüğü bizleri reçete konusunda sıkı denetimlere tabi tutarken internet satışları ya da gerek işporta gerekse kırtasiye ve oyuncakçılarda satılan yakın okuma gözlükleri için aynı denetimleri göremiyoruz” dedi. Aynı durumun medikal ürünlerin internet satışı için de geçerli olduğunu kaydeden Horoz, “İnternette bir ürünü çok farklı fiyatlarla bulabilmek mümkün. Bu durum yüz yüze satış yapan firmaları olumsuz etkiliyor. İnternet satışlarının da kayıt altına alınmasını ve medikal ürün satışı için de yüz yüze satış yapan firmaların uymak durumunda olduğu mevzuatların uygulanmasını talep ediyoruz. Mevzuatlara uymayan ürün satışları yasaklanmalı. Haksız rekabet oluşuyor” ifadelerini kullandı. Aynı zamanda Zincir mağazalarla ilgili sorun yaşandığını da belirten Horoz, “Bizim reklam yasağımız olmasına rağmen zircin marketler ulusal ve yerel basın organlarında reklam yapıyor” dedi. 


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    Bu Habere Hen?z Yorum Yap?lmam??..!
 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA