İTHAL TARIM ARTIK İHANETE DÖNÜYOR | DEMOKRAT MERSİN | Mersin'in Demokrat Gazetesi

 
 
20:04  YENIŞEHIR BELEDIYESI 400 ÜNIVERSITE ÖĞRENCISI IÇIN MISAFIRHANE AÇıYOR  19:57  “MAVI İLE YEŞILIN BULUŞTUĞU NOKTADA, KUM ZAMBAKLARı KORUMA ALTıNDA”  17:05   BAŞARIR: “STRATEJİK ÖNEME SAHİP TAŞUCU LİMANI’NIN ÖZELLEŞTİRİLMESİ VE GERİ SAHASININ SATIŞI KABUL EDİLEMEZ”  16:51  BAŞKAN YıLMAZ: TÜRKMEN KARDEŞLERIMIZIN DAIMA YANıNDAYıZ   10:34  YENI BIR BUZUL ÇAĞı UYARıSı YAPıLDı  12:45  SABRI TEKLI’DEN BAKAN VARANK’A ZIYARET  10:19  İNGİLİZLERİN KIBRIS TUZAĞI  21:30  YENIŞEHIR BELEDIYESI BILIM FESTIVALIYLE IKLIM DEĞIŞIKLIĞINE DIKKAT ÇEKECEK   16:17  KıZıLTAN: POTANSIYELLERIMIZ ANCAK DIYALOGLA HAYATA GEÇER   11:17  AVRUPA HAREKETLILIK HAFTASı ETKINLIKLERI CADDELERE TAŞTı  10:58  TORBADA ÇÖPÜN OLSUN!  10:46  AKDENIZ’DE DÜNYA TEMIZLIK GÜNÜ ETKINLIĞI  10:41  DÜNYA TEMİZLİK GÜNܒNDE SAHİLDEN KAMYONLAR DOLUSU ÇÖP ÇIKTI  10:19  YENIŞEHIR BELEDIYESI BETEM AÇıLDı  10:14  GENÇLERLE GENÇ YAŞ AL PROJESI  21:27  İŞ VE EKONOMI ÖDÜLLERINDE ERDEMLI DAMGASı   23:34  AKDENİZ BELEDİYE BAŞKANI GÜLTAK, MERSİN ÇARŞI ESNAFI İLE BİR ARAYA GELDİ  23:07  MDTO VE SLOW FISH MERSIN PLATFORMU İŞ BIRLIĞINDE RENKLI ETKINLIK  20:25  ULAŞ MEVKİİNDE İNCELEME YAPAN BAŞKAN VARAL’DAN İKTİDARA SERT ELEŞTİRİ  20:05  BÜYÜKŞEHIR MECLISI’NIN EYLÜL AYı 2. TOPLANTıSı YAPıLDı 

İTHAL TARIM ARTIK İHANETE DÖNÜYOR

CHP Adana Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, Toprak Mahsülleri Ofisi’nin 2 Eylül’de yeniden Buğday ithalatı ihalesine çıkacak olması ile ilgili konuyu değerlendirdi.

Orhan Sümer, “Yerli çiftçi iktidarın umrunda değil” dedi.

İTHAL TARIM ARTIK İHANETE DÖNÜYOR

Orhan Sümer, “Toprak Mahsulleri Ofisi, 300 bin ton ekmeklik buğday ithalatı için 2 Eylül’de ihale yapacağını açıkladı. 30 Haziran’dan bu yana 4. kez buğday ithalat ihalesi yapılacak. Daha önce her biri 395 bin ton olmak üzere 3 ihale yapıldı. İlk ihalede ton başına 260 dolar, ikincisinde 257 dolar ve 4 Ağustos’taki ihalede buğdayın tonu ortalama 299 dolardan alındı. Kendi çiftçisinin ürünü ambarlarda alınmayı beklerken, ithalatın değil ihracatın teşvik edilmesi gerekirken iktidarın bu politikaları artık tarıma geri döndürülemez zararlar vermeye başlamıştır” Dedi.

ÜLKENİN EN VERİMLİ MADENİ TARIM TOPRAĞIDIR

Orhan Sümer, “Türkiye’nin en önemli kaynağı verimli tarım arazileridir. Ne yazık ki AKP iktidarı 19 yıldır bu gücü kullanmak yerine her geçen gün baltalamayı tercih ediyor. Ne ekersen fazlasıyla geri alabileceğin, verimliliği çok yüksek topraklarımız dururken, tarım ürünlerinin ithal edilmesi kabul edilebilir olmaktan çıkmıştır. Tüm dünyada buğdayın merkezi olarak bilinen ülkemiz dururken, ithal buğday almak hem ülkemize hem çiftçimize ihanettir. İçinde bulunduğumuz ekonomik sorunları ve Dünya’nın yaşadığı krizleri düşündüğümüz zaman Türkiye’nin yapması gereken sadece sürdürülebilir tarım ve ihracattır. AKP iktidarın elinde tüm dünyanın özendiği bir maden var ama işlemesini bilmiyor” Dedi.

TARIM TOPRAKLARI EL DEĞİŞTİRİYOR

Orhan Sümer, “Yanlış tarım politikaları sonuncunda kimsenin göremediği ama bölgelerinde önemli değişikliklere sebep olan olaylar yaşanıyor. Nesillerdir çiftçilik ile uğraşan aileler tarımın desteklenmemesi, borçlarının artması, banka hacizleri gibi nedenlerle, çiftçilik yapmayı bırakıyor. Binlerce dönüm araziler ya icra ya da doğrudan satış yoluyla elden çıkarılıyor. Yabancı uyruklu kişilerin de yoğun talepleri sonrasında bugün çok verimli tarım arazisi olan yerler yarın ne yazık ki AVM olarak karşımıza çıkıyor” dedi.


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    Bu Habere Hen?z Yorum Yap?lmam??..!
 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA