Gençlerle Genç Yaş Al Projesi | DEMOKRAT MERSİN | Mersin'in Demokrat Gazetesi

 
 
11:05  ‘İLHAM VEREN ADıMLAR’ KITABı GAZI ÇIFTLIĞI’NDEKI ÇOCUKLARLA BULUŞTU  11:05  İNSAN BEYNI 3 BIN YıL ÖNCESINE GÖRE KÜÇÜLDÜ:  10:29  AKDENIZ’DE “GEZEN SINEMA GÜNLERI” BAŞLıYOR   19:38  CHP’Lİ GÖKÇEL ORMAN KIYIMINA İSYAN ETTİ  15:19  TOROSLAR CUMHURIYET BAYRAMı’Nı ’BURAY’ KONSERI ILE KUTLAYACAK   11:58  TGF’DE BAŞKAN VEKİLİ CAFER ESENDEMİR  11:28  MEZITLI’NIN GÖNÜLLÜLERI BARSELONA’DA ANLATıLDı  11:18  SAVUNMA SANAYII BAŞKANı DEMIR MTOSB’DE INCELEMELERDE BULUNDU  16:12  GÖKALP ZIYA BEY HAKKıNDA HATıRA VE MÜLAHAZALAR  15:39  TOROSLAR’DA ÇOCUKLAR ’GEZEN SINEMAYLA’ TANıŞTı   11:08  MERSİN’DE DÜNYA ÇİFTÇİ KADINLAR GÜNÜ BULUŞMASI  10:44  CHP’LI ANTMEN: TÜGVA 80 MILYONUN KIŞISEL BILGISINI ÇALDı  19:49  YENIŞEHIR BELEDIYESININ 2022 YıLı BÜTÇESINDE DENKLIK SAĞLANDı; BÜTÇE 281 MILYON TL  19:36  EKONOMI ZIRVESI IŞ DÜNYASıNA ıŞıK TUTTU   19:18  MGC BAŞKANı TEPE, TGF YÖNETIMINE SEÇILDI  09:13  BAŞKAN SEÇER, 9 BİN YILLIK YUMUKTEPE HÖYÜĞܒNÜ GEZDİ  15:14  BAŞKAN ÖZYIĞIT, “3 KUPA HEDEFIYLE TEK YÜREK OLALıM”  15:09  EĞITIMCILER, ÖZEL OKUL TEŞVIKLERININ YENIDEN BAŞLAMASıNı ISTIYOR  15:09  KKTC’DEN GELEN MUHTARLAR TOROSLAR’ı ÇOK SEVDI   15:04  MTOSB’YE ILGI ARTıYOR 

Gençlerle Genç Yaş Al Projesi

Mersin Alzheimer Derneği;  Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından  yürütülen “Gençlik Projeleri Destek Programı” çerçevesinde, “GENÇLERLE GENÇ YAŞ AL PROJESİ” gerçekleştiriyor.  Projenin amacı,  Covıd-19 salgını nedeniyle toplumdan izole edilen yaş almışlar ile üniversite gençlerini ve  gönüllüleri  aynı  çalışmada buluşturarak, ortak  faaliyetler yapmalarını sağlamak;   böylece yaşlıları gençlerin enerjilerinden, desteklerinden yararlandırırken,  gençleri   toplumsal hayata katılımları için teşvik etmek, kuşaklar arası iletişimi sağlayarak daha güçlü bir  toplum yaratmak. 
 
Pandemi nedeniyle  sosyal ve kültürel yaşama katılım hakları engellenen sağlıklı yaşlılarımız, evlerinde   pasif yaşamak zorunda kalınca  fiziksel ve sosyal aktivitelerini  yapamadılar; toplumdan ve sevdiklerinden  izole edildiler. Bu durum onların  depresyona girmelerine,  mevcut hastalıklarının atak yapmasına,  yeni hastalıklarının ortaya çıkmasına,  ayrıca  Alzheimer olma  risklerinin artmasına neden oldu.  Proje ile salgının yaşlılar üzerinde yarattığı olumsuzlukları azaltmak; onların sosyal dışlanmalarını engellemek, motivasyonlarını artırmak,  topluma entegre olmalarını sağlamak; gençlerin de, hayatın her alanında etkin olmaları, empati ve sosyal sorumluluk duygularını geliştirmeleri hedeflenmiştir. 
 
Gençlerle Genç Yaş Al Projesi” kapsamındaki  aktif yaş alma faaliyetlerine;   gönüllü öğrenciler, gönüllü gençler ve   diğer gönüllülerle  birlikte,  yaş  almış büyüklerimiz katılmaktadır.   
 
Bilindiği üzere,  “21 Eylül Dünya Alzheimer Günü”   küresel olarak kutlanmakta; Eylül ayılarının tamamında da,  Alzheimer hastalığı hakkında farkındalık yaratacak,  hastaların ve hasta yakınlarının sorunlarını vurgulayacak kampanyalar yapılmakta.  Tanıtımını  bu nedenle  Eylül ayı içerisinde yaptığımız,   “Gençlerle Genç Yaş Al Projesi”  kapsamında, 
 Gençlerin destekleriyle, yaşlıların ilgisini çekecek programlar hazırlandı, videolar çekildi.
 Programlar ve videolar, 20 Eylül 2021 tarihinden itibaren,  Sun RTV’de,  haftanın her günü saat  11.oo’de  yarım saatlik  sürelerle, 19 hafta boyunca yayımlanacak.  TV izlemek için  ek bir teknolojik bilgi gerekmediğinden, çok daha fazla yaşlıya ulaşmak amacıyla televizyondan yayımlatmak tercih edildi. 
 Programlarda aktif sohbetler, sağlık sohbetleri;  fiziksel ve zihinsel egzersizler;  müzik ve çeşitli etkinlikler olacak.   
Tüm çalışmalarda gerekli tedbirler alınarak, 
 Yenişehir, Mezitli, Tarsus Aktif Yaş Alma Evlerinde, 3 ay boyunca, sayıları sınırlı tutulacak gençlerle ve yaşlılarla  yüz yüze  aktif yaş alma faaliyetleri yapılacak.  
 12.Alzheimer Eğitim Kampımız, sınırlı sayıda  Alzheimer hastası/hasta yakınıyla yüz yüze;  diğer katılımcılar için  geçen yıl olduğu gibi online  düzenlenecek. 
 “ALZHEİMER VE DEMANS İÇİN ARTIK HAZIRIM KİTABI”  yayımlanacak. Bu kitap,  Alzheimer ve Demans ile ilgili güncel bilgileri, hasta yakınları için faydalı bilgileri içerecek.  
Her yaş grubundan insanların güzel enerjisi ile uygulayacağımız bu etkinliklerde bize katılın. Birlikte gülümseyerek öğrenelim, eğlenelim ve etrafımıza yararlı olalım. 
 
                                                                                                                            Prof.Dr.Aynur Özge
                                                                                                  Mersin Alzheimer Derneği Yönetim Kurulu Başkanı


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    Bu Habere Hen?z Yorum Yap?lmam??..!
 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA