İklim krizi araştırması: Dünya artık daha karanlık! | DEMOKRAT MERSİN | Mersin'in Demokrat Gazetesi

 
 
11:05  ‘İLHAM VEREN ADıMLAR’ KITABı GAZI ÇIFTLIĞI’NDEKI ÇOCUKLARLA BULUŞTU  11:05  İNSAN BEYNI 3 BIN YıL ÖNCESINE GÖRE KÜÇÜLDÜ:  10:29  AKDENIZ’DE “GEZEN SINEMA GÜNLERI” BAŞLıYOR   19:38  CHP’Lİ GÖKÇEL ORMAN KIYIMINA İSYAN ETTİ  15:19  TOROSLAR CUMHURIYET BAYRAMı’Nı ’BURAY’ KONSERI ILE KUTLAYACAK   11:58  TGF’DE BAŞKAN VEKİLİ CAFER ESENDEMİR  11:28  MEZITLI’NIN GÖNÜLLÜLERI BARSELONA’DA ANLATıLDı  11:18  SAVUNMA SANAYII BAŞKANı DEMIR MTOSB’DE INCELEMELERDE BULUNDU  16:12  GÖKALP ZIYA BEY HAKKıNDA HATıRA VE MÜLAHAZALAR  15:39  TOROSLAR’DA ÇOCUKLAR ’GEZEN SINEMAYLA’ TANıŞTı   11:08  MERSİN’DE DÜNYA ÇİFTÇİ KADINLAR GÜNÜ BULUŞMASI  10:44  CHP’LI ANTMEN: TÜGVA 80 MILYONUN KIŞISEL BILGISINI ÇALDı  19:49  YENIŞEHIR BELEDIYESININ 2022 YıLı BÜTÇESINDE DENKLIK SAĞLANDı; BÜTÇE 281 MILYON TL  19:36  EKONOMI ZIRVESI IŞ DÜNYASıNA ıŞıK TUTTU   19:18  MGC BAŞKANı TEPE, TGF YÖNETIMINE SEÇILDI  09:13  BAŞKAN SEÇER, 9 BİN YILLIK YUMUKTEPE HÖYÜĞܒNÜ GEZDİ  15:14  BAŞKAN ÖZYIĞIT, “3 KUPA HEDEFIYLE TEK YÜREK OLALıM”  15:09  EĞITIMCILER, ÖZEL OKUL TEŞVIKLERININ YENIDEN BAŞLAMASıNı ISTIYOR  15:09  KKTC’DEN GELEN MUHTARLAR TOROSLAR’ı ÇOK SEVDI   15:04  MTOSB’YE ILGI ARTıYOR 

İklim krizi araştırması: Dünya artık daha karanlık!

Bilim ve Teknoloji•

İklim değişikliği son yıllarda yaşanan gelişmelerle birlikte artık 'iklim krizi' olarak anılmaya başladı ve hepimizin hayatındaki etkileri daha görülür hale geldi. Bu konuyla ilgili yapılan son bilimsel çalışmalar ise oldukça ilginç bir sonucu ortaya çıkardı.

İklim değişikliğinin dünyamız ve hayatımız üzerinde yol açtığı etkiler giderek artıyor. Buzulların erimesinden doğal afetlerin artmasına kadar birçok olumsuz gelişme dünya üzerindeki yaşantıyı, insanların, hayvanların ve bitkilerin sağlığını ve ömrünü etkilemeye devam ediyor.
Bu konuyla ilgili yapılan ve Geophysical Research Letters'da yayınlanan son bilimsel çalışma iklim değişikliğinin dünyanın atmosferi üzerinde yarattığı oldukça çarpıcı etkiyi ortaya çıkardı.
Bu çalışmanın sonucuna göre dünyamız artık daha az 'yansıtıcı' hale geldi. Bu durum ise dünyanın artık eskiye göre daha 'Karanlık' olduğu anlamına geliyor!
Araştırmacılar yaptıkları gözlemlerin sonuçlarını aktardıkları makalelerinde konuyla ilgili şu ifadelere yer verdi:
"1998-2017 yılları arasında Büyük Ayı Güneş Gözlemevi tarafından günlük, aylık, mevsimsel, yıllık ve on yıllık dönemler halinde yapılan ve modern fotometrik teknikler kullanılarak yapılan gözlemlere göre, kademeli olarak gerçekleşen ancak iklimsel olarak oldukça belirgin bir sonuç elde ettik. Buna göre yerkürenin 'yansıtabilirlik' oranı son 20 yıllık verilere dayanarak ~0.5 W/m2 oranında azaldı."
Dünyanın yansıtıcılığı iklim konusunda öncül belirleyicilerden birisi. Zira iklimsel değişiklikler solar (güneş) yoğunluk, yansıtabilirlik ve sera gazı yalıtımıyla doğrudan ilgili.
Bilim insanları bu sonuca 1998 yılından beri gezegen ışığında meydana gelen dalgalanmaları ölçerek ulaştı. Bu veriler NASA'dan alınan verilerle karşılaştırıldı ve birleştirildi.
Dünyanın yansıtıcılığını azaltan ve daha karanlık hale getiren ise iklim değişikliğinin bulutlar üzerinde yarattığı etki. Bulutların dünyadaki elementlerle olan bağı bilim insanları için çözülmesi zor bir konu olmaya devam etse de eldeki veriler çalışmanın çarpıcı sonuçlarını anlamamız için yeterli.
Bulutlar üzerlerine gelen güneş ışığının yarısına yakınını yansıtıyorlar. Bunun yanında bulutlardan yeryüzüne dökülen kar ve buz ise güneşten aldıkları ışığın tamamına yakınını yansıtıyor. Ancak yapılan gözlemler bulutların ışığı yansıtmasında ciddi bir azalma olduğunu ortaya koyuyor.
Bulut tabakalarının iklim değişikliği nedeniyle giderek kalınlaşmasıyla ilintili olduğu düşünülen bu sonuç bilim insanları tarafından kaygı verici olarak adlandırılırken konuyla ilgili daha ileri düzey araştırmalar yapılmaya çoktan başlandığı biliniyor.


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    Bu Habere Hen?z Yorum Yap?lmam??..!
 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA