KARS GÜNLÜĞÜ | DEMOKRAT MERSİN | Mersin'in Demokrat Gazetesi

 
 
 
12:09  3. ÇEVRE YOLU’NDA 2. ETAP ÇALIŞMALARI BAŞLADI  11:44  ÇEVİK BAŞKANDAN, ÇEVİK EKİBİNE ZİYARET  11:25  YENIŞEHIR BELEDIYESI MEܒDEKI HAYVAN BARıNAĞıNı YENIDEN DÜZENLEYECEK  11:40  YUSUF EFE’DEN MATEMATIK OLIMPIYATLARıNDA BÜYÜK BAŞARı  11:31  CHP’LI ANTMEN: AKP AVUKATLARı AÇLıĞA MAHKUM ETTI   11:08  AKDENİZ’DE HEDEF “SIFIR ŞİDDET”  17:58  İNADıN MERSIN’E FATURASı..!  17:39  ‘İSG REHBERI’NDE SONA YAKLAŞıLDı  17:37  MTSO VE BM GıDA PROGRAMı KALIFIYE IŞGÜCÜ IÇIN GÜÇLERINI BIRLEŞTIRDI  23:26  ÇOCUKLARIN BAŞKAN YILMAZ SEVGİSİ  12:28  CHP’Lİ ANTMEN ‘BAZI AFGAN VE SURİYELİLERE SİLAH EĞİTİMİ VERİLİYOR’  12:07  YENIŞEHIR BELEDIYESINDEN ÜCRETSIZ RUSÇA DIL EĞITIMI  12:02  MERSIN IŞ DÜNYASıNıN HEDEFLERI BEKLETILEN PROJELERE TAKıLıYOR…  15:05  KıRMıZı MERCIMEKTE HASAT SEZONU TAMAMLANMAK ÜZERE  14:17  MERSIN HEYETI, 2. GÜN MOLDOVA-TÜRKIYE İŞ FORUMU’NA KATıLDı  19:08  PUTIN’IN MEYDAN OKUMASı: “TEK-KUTUPLULUK BITTI.”  22:52  KARS GÜNLÜĞÜ   13:19  BAŞKAN GÜLTAK: “BORÇLANMA TALEBİMİZ HİZMETLERİN DEVAMI İÇİN”  13:11  MERSIN TEKNOPARK’ıN GENEL KURULU YAPıLDı  13:05  MESKİ, ‘SıFıR ATıK BELGESI’ SAYıSıNı 17’YE YÜKSELTTI 

KARS GÜNLÜĞÜ

Bir tarih, folklor, halk edebiyatı araştırması.

‘Kars Günlüğü’ kitabı araştırmacı-eğitimci halk bilim uzmanı Hilmi Dulkadir’in 1997 yılında çıkan kitabının adıdır ve kentin tarih, folklor ve halk edebiyatını konu edinmiştir. Kars ilimizin tanınırlığı son dönemlerde, doğu ekspresi turları ile hayli artmıştır. Öyle ki kış günleri turlarda yer bulmak epey zordur. Doğu ekspresi ile Kars turlarına ilgi özellikle sosyal medya paylaşımları sayesinde iyice çoğalmıştır. 
Kars dendiğinde akla ilk, kar ve soğuk gelir. Sonra, bir serhat şehri oluşu gelir. Serhat bölgesi resmi olarak Türkiye’de Iğdır, Kars, Ardahan ve Ağrı illerini kapsayan bölgedir. Kars’ın sınırda stratejik konumu sebebiyle sürekli savaşlar yaşaması nedeniyle bu isme layık görülmüştür. Şehir aynı zamanda bir asker, paşalar şehridir. 
Kars Anadolu’ya açılan bir kapı olarak görüldüğünden ismi Urartular’dan bu tarafa kapı anlamına gelen Kars’tır. Serhat şehri Kars, çektiği bütün acılar ve zulümler sebebiyle, ilk gazi unvanını alan ve madalyası olan bir şehrimizdir. 
‘Kars Günlüğü’ kitabı, yazar Hilmi Dulkadir’in 1985 yılında başladığı folklor ve etnografya çalışmalarının bir ürünüdür. Dulkadir 1988 yılında Türk folkloruna yaptığı katkılardan dolayı ödüllendirilmiştir. Yazar kitabını 12 bölümde, 220 sayfada tamamlamıştır.
Kars ilimiz çok çile çeken, kara günler yaşayan bir şehrimizdir. Türkler Anadolu’ya ilk kez Kars’tan girdiler. Ne ilginçtir ki Anadolu’ya en son katılan topraklar yine Kars’tır. Sultan Alparslan’ın şehre geliş tarihi 1064 yılıdır. Anadolu Türk saz şiirinin ve aşıklık geleneğinin belgelere dayalı ilk temsilcisi, ilk şairi Kars’tan çıkmıştır. Bu saz şairinin adı Baykan’dır.
Dulkadir, kitabının önsözünde; “Türk aydınının bu ülkeye borcu vardır. Borcu ödemenin en ucuz yolu ülkeyi, insanlarını ve milli kültürü tanımaktır. Ben bu borcu ödemeye çalışıyorum” demektedir. Ki Hilmi Dulkadir’in yaşam eğrisi bunu layıkıyla doğrular niteliktedir. 2020 yılında çalıştığı kurum Mersin Büyükşehir Belediyesi’nden emekli olmasına rağmen çalışmalarını aralıksız sürdürmektedir.
Hilmi Dulkadir, 1987 yılında 20 gün süreyle Kars’a gitmiştir. 20 günlük gezisi kitap çalışmasına önemli katkılar vermiştir. Sarıkamış onun Kars’taki ilk durağıdır. Yazarı oraya çeken etkenlerden bir tanesi de büyük dedesinin Sarıkamış’ta şehit düşmesidir. Sarıkamış felaketi üzerinden onlarca yıl geçmesine rağmen tüm Anadolu’da unutulmayan hadiselerden biridir. Anadolu’dan hemen her evden bir genç vatan savunması için burada kan dökmüştür
Kitap gezi notları, söyleşiler, ziyaretler, yöresel şiirler, türküler eşliğinde ve zengin kaynakça bilgisiyle ilerliyor ve okuyucusunu hiç sıkmıyor. Kars ilimiz aşıklar geleneğinin bir mihenk taşıdır, adeta başkentidir. Kars’a gidilir de Aşık Murat Çobanoğlu’nun oteli ziyaret edilmez mi? Otel aynı zamanda aşıkların ücretsiz kalabilecekleri bir mekandır. Çobanoğlu, bu yüce gönüllü hizmetini onlara sunmuştur. 
Kars ilimiz aşıklar kahveleriyle de ünlüdür. Aşık irticalen şiir söyleyebilen, saz çalabilen kişidir. Binlerce yıllık tarihimiz içerisinde bu halk ozanlarının çok önemli yeri vardır. Kitapta aşıklar geleneği üzerine uzun araştırmalara yer verilmiş, tarihine ışık tutulmuştur. Yöresel aşıkların eserlerinden örnekler sunulmuş, atışmalarına yer verilmiştir.
Yazara göre Kars Günlüğü kitabı mütevazı çalışma ve araştırma ürünüdür. Araştırmaların yapıldığı ilçe ve köylerdeki her konuyu içine katmış değildir. Daha o kadar çok araştırılacak konular vardır ki ciltler dolusu malzeme tutar. Yazar, kaybolmakta olan bazı malzemeleri, akan bir nehir misali kenarında durarak yakalamaya çalışmıştır. Tutulan bilgiler fazla olmamakla birlikte çok kıymetlidir.
Hilmi Dulkadir bu çalışmasıyla, Kars ili dahil tüm Türkiye coğrafyasının hatta bütün Türk Elleri’nin araştırılıp, derlenerek gelecek kuşaklara aktarılmasına da dikkat çekmek istemiştir
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    YORUM BULUNMUYOR!


 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2022 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA