Mersin, narenciye tüketim seferberliği başlattı | DEMOKRAT MERSİN | Mersin'in Demokrat Gazetesi

 
 
 
11:37  BAŞKAN SEÇER, TARSUS HALKIYLA BULUŞTU  11:28  HALKKENT ÇOCUK GELİŞİM MERKEZİ’NDE SEVGİ DOLU ETKİNLİK  11:20  ARSLAN: LAHEY ADALET DIVANı’NıN İLK İSRAIL KARARı  11:20  SEÇER’DEN KENTE SPOR TESISLERI VE SAHA MÜJDESI  11:15  CHP İL BAŞKANı ÖMÜR: YENI ZAFERLERE IMZA ATACAĞıMıZDAN EMINIM  11:11  ÖZYIĞIT, 5 YıLLıK HIZMET SÜRECINI DEĞERLENDIRIYOR, ÖNERILERI ALıYOR  11:05  CHP TARSUS BELEDIYE BAŞKAN ADAYı ALI BOLTAÇ: " SİYASETE DEĞİL HİZMETE ODAKLIYIZ"  10:59  “KADıNı DEĞERSIZLEŞTIREN SIYASI ANLAYıŞA KARŞı MÜCADELE EDECEĞIZ”  10:47  BAŞKAN ÖZYIĞIT,“TARıM ALANıMıZ KıSıTLı ANCAK BILIMI KULLANıYORUZ”  10:31  BÜYÜKŞEHIR ÖYKÜ YAZARLARıNı UNUTMADı  13:20  BIR MERSIN SEVDALıSı ŞINASI DEVELI…  13:01  KIŞ: “ZEYTİNYAĞI FABRİKASINA BİLE SEÇMEN KAYDI YAPILMIŞ”  12:14  ÜRETİMDE VERİMSİZLİK TÜRKİYE’NİN TEMEL SORUNU OLMAYA DEVAM EDİYOR  11:53  BÜYÜKŞEHİR’İN AKILCI PROJELERİ DOĞA DOSTU SONUÇLAR DOĞURUYOR  20:49  KıŞ: ÇUKUROVA BÖLGESI, TARıM VE SANAYIDE TEŞVIK BEKLIYOR  20:43  SEÇER’DEN BÜYÜKŞEHİR’İN EMEKÇİLERİNE ZAM MÜJDESİ  11:32  NATO’YA HAYIR!  11:05  “EVİMİZ ATÖLYE” PROJESİ BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR  20:42  KıŞ, TICARET BAKANı’NA ZAM YAĞMURUNU SORDU  20:29  BAŞKAN SARı, “PLAKALARDA KAREKOD UYGULAMASı BAŞLADı” 
Mersin, narenciye tüketim seferberliği başlattı

 

Mersin, narenciye tüketim seferberliği başlattı

Artan turunçgil rekoltesi sonrası kışın gelmesiyle birlikte daha sık görülen salgın hastalıklarla mücadele adına turunçgil üretim merkezi olan Mersin, narenciye tüketim seferberliği başlattı. Seferberlik kapsamında bir hafta boyunca tüm kamu kurum ve kuruluşlarında çay ve kahve yanında hafta boyunca narenciye suyu da ikram edilirken okullarda düzenlenecek etkinliklerle öğrencilere narenciye ürünleri dağıtılacak. Okul kantinlerinde sıkılmış taze meyvesuyu satışı özendirilip yemekhanesi olan okul ve işletmelerin menülerinde narenciyeye yer verme sıklığının artırılması talep edilecek. Hedef, Mersin’de başlayan seferberliği yurt geneline yayabilmek.

Sekreteryasını Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nın yaptığı, iç pazarda narenciye tüketimini artırma hedefiyle çalışmalarına yeniden başlayan, sektörün tüm paydaşlarının bir araya gelmesiyle oluşturulan Mersin Tarım Platformu, ilk etkinliğini düzenledi. Kent genelinde başlatılması kararı alınan narenciye tüketim seferberliğine Mersin Ziraat Odası Ortaokulu’nda düzenlenen Narenciye Tüket Sağlıklı Yaşa temalı ‘Turunçgil Tüketim Etkinliği’ ile başlandı. Mersin Valiliği himayesindeki etkinlik, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü, aralarında Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nın da bulunduğu kurum ve kuruluşların koordinasyonunda gerçekleşti. Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sefa Çakır, Meclis Üyesi Murat Okşar, kent protokolü ve öğrencilerin katıldığı etkinlikte 13 ton narenciye ve 100 litre sıkılmış meyvesuyu ikram edildi. Etkinlik sonunda öğrencilere narenciye paketleri dağıtıldı. Öğrencilerin gösteri ve konuşmaları sonrası gerçekleşen açılış konuşmasının ardından etkinlik, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası, Mersin Ziraat Odası, Büyükşehir Belediyesi, Toroslar Belediyesi, Alata Bahçe Kültürleri ve Araştırma Enstitüsü ve ilçe ziraat odalarının açtığı stantların ziyaret edilip öğrencilere narenciye ikramıyla son buldu.

Pehlivan: “Narenciye tüketin sağlıklı yaşayın”

Etkinliğin açılışında konuşan Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, narenciye üretim ve tüketiminin Mersin için önemine dikkat çekti. Bu yıl üretimde verim artışının beklenenin üzerinde olduğunu kaydeden Pehlivan şunları söyledi:

“Geçtiğimiz yıl narenciye üretimi 880 bin ton civarındayken bu yıl 1.6 milyon tona yükseldi. Üründen ürüne değişmekle birlikte ortalama yüzde 90’lık artış oldu. Türkiye genelinde de geçen yıl ve son birkaç yılın ortalaması 5 milyon ton civarındayken bu yıl rekolte beklentisi 7.7 milyon tonlara kadar çıktı. Bu konuda elbette arz fazlası olunca ekonominin dengesi gereği fiyatların da düşmesiyle iç pazardaki tüketimi artıracak çeşitli faaliyetler düzenlemek üzere değerlendirmelerde bulunduk. Bu kapsamda biz de bugün Narenciye Tüket, Sağlıklı Yaşa temalı bir ekinlik düzenliyoruz. Tüketimi teşvik için attığımız sembolik adımlar var. Valilik olarak 250 ton alım yaparak şubat ayında meydana gelen deprem bölgelerinde yaşayan ailelere göndereceğiz. Yine Mersin Büyükşehir Belediyesi okullarımızda dağıtılmak üzere ilk etapta 100ton alım gerçekleştirdi devamını da yapacak. Bunu ilimizdeki tüm kurum ve kuruluşlarımızın gerçekleştirmesini istiyoruz. Okul kantinlerinde narenciye tüketiminin teşvik edilmesini önemsiyoruz. Öğretmenevi gibi yemekhanesi olan kuruluşlarımızda gerek kamuda olsun gerek özel sektörde misafirlerimize narenciye suyu ikramlarda bulunulmasının da bir farkındalık oluşturacağına inanıyoruz. Sağlık kaynağı olan narenciyede bu yıl oluşan arz fazlasının bir yandan daha fazla tüketilmesi suretiyle çocuklarımızın sağlığına katkı sunması ve bu yolla üreticilerin, emektar çiftçilerin emeğine karşı olumlu duruş sergilemek, katkı sağlamak adına önemli olduğunu düşünüyoruz.”Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    YORUM BULUNMUYOR!


 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2024 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA