Kış, Ticaret Bakanı’na Zam Yağmurunu Sordu | DEMOKRAT MERSİN | Mersin'in Demokrat Gazetesi

 
 
 
11:37  BAŞKAN SEÇER, TARSUS HALKIYLA BULUŞTU  11:28  HALKKENT ÇOCUK GELİŞİM MERKEZİ’NDE SEVGİ DOLU ETKİNLİK  11:20  ARSLAN: LAHEY ADALET DIVANı’NıN İLK İSRAIL KARARı  11:20  SEÇER’DEN KENTE SPOR TESISLERI VE SAHA MÜJDESI  11:15  CHP İL BAŞKANı ÖMÜR: YENI ZAFERLERE IMZA ATACAĞıMıZDAN EMINIM  11:11  ÖZYIĞIT, 5 YıLLıK HIZMET SÜRECINI DEĞERLENDIRIYOR, ÖNERILERI ALıYOR  11:05  CHP TARSUS BELEDIYE BAŞKAN ADAYı ALI BOLTAÇ: " SİYASETE DEĞİL HİZMETE ODAKLIYIZ"  10:59  “KADıNı DEĞERSIZLEŞTIREN SIYASI ANLAYıŞA KARŞı MÜCADELE EDECEĞIZ”  10:47  BAŞKAN ÖZYIĞIT,“TARıM ALANıMıZ KıSıTLı ANCAK BILIMI KULLANıYORUZ”  10:31  BÜYÜKŞEHIR ÖYKÜ YAZARLARıNı UNUTMADı  13:20  BIR MERSIN SEVDALıSı ŞINASI DEVELI…  13:01  KIŞ: “ZEYTİNYAĞI FABRİKASINA BİLE SEÇMEN KAYDI YAPILMIŞ”  12:14  ÜRETİMDE VERİMSİZLİK TÜRKİYE’NİN TEMEL SORUNU OLMAYA DEVAM EDİYOR  11:53  BÜYÜKŞEHİR’İN AKILCI PROJELERİ DOĞA DOSTU SONUÇLAR DOĞURUYOR  20:49  KıŞ: ÇUKUROVA BÖLGESI, TARıM VE SANAYIDE TEŞVIK BEKLIYOR  20:43  SEÇER’DEN BÜYÜKŞEHİR’İN EMEKÇİLERİNE ZAM MÜJDESİ  11:32  NATO’YA HAYIR!  11:05  “EVİMİZ ATÖLYE” PROJESİ BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR  20:42  KıŞ, TICARET BAKANı’NA ZAM YAĞMURUNU SORDU  20:29  BAŞKAN SARı, “PLAKALARDA KAREKOD UYGULAMASı BAŞLADı” 
Kış, Ticaret Bakanı’na Zam Yağmurunu Sordu

 

Kış, Ticaret Bakanı’na Zam Yağmurunu Sordu

CHP Mersin Milletvekili Kış, Ticaret Bakanı’na Zam Yağmurunu Sordu

1 Ocak itibariyle, marketlerin fahiş zamlarlavatandaşları mağdur ettiklerini dile getiren CHP Mersin Milletvekili Kış, yılbaşından önce bir gazeteye röportaj vererek, “piyasayı denetlediklerini, marketlerde fahiş fiyat artışlarını izin vermediklerini” söyleyen Ticaret Bakanı Bolat’a tepki gösterdi.

Asgari ücretin daha netleşmeden marketler tarafından zam bombardımanının başladığına dikkat çeken CHP’li Kış, gazete röportajında “2024 yılında farklı denetim yollarını izleyeceklerini” belirten BakanBolat’a, “bu şekilde mi tedbir alıyorsunuz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bile marketlerde ki zam artışlarını, fırsatçılığı ve stokçuluğu her fırsatta eleştirdiğini dile getiren Kış, bu sorunun hükümet tarafından çözülemediğini, etkili mücadele yapılamadığını belirtti.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat tarafından yazılı olarak cevaplanması istemiyle soru önergesi veren Kış,önergede şu ifadelere yer verdi: “25 Aralık 2023 tarihinde bir gazete de röportajı yayımlanan Ticaret Bakanı Sayın Ömer Bolat, ‘marketleri her gün denetliyoruz, ben de haftada bir marketlere gidiyorum’ diyerek piyasayı başı boş bırakmadıklarını söylemişti. Ancak, 27 Aralık 2023 tarihinde asgari ücretin açıklanmasının öncesinde ve hemen sonrasında, zincir marketlerde zam yağmurubaşlamış, hem stokçuluk hem de fahiş fiyatlar sebebiyle vatandaşlarımız isyan etmişti. 1 Ocak itibariyle de bahsi geçen zincir marketler, fiyat etiketlerini yeniden güncelleyerek,  Bakan Bolat’ın ‘piyasa denetimimiz altında, fahiş fiyat, fırsatçılık ve stokçuluğa izin vermiyoruz’ sözlerini çürütmüşlerdir”.

Herhangi bir ücret artışını duyar duymaz zam kararı alan marketlerin ne cezaları, ne de denetimleri dikkate aldıklarını ifade eden Kış, 1 Ocak itibariyle de marketlerin zam yağmuruna devam ettiğini söyledi.

Temel gıda ürünleri ve ihtiyaç ürünlerine gelen haksız fiyat uygulamalarının hükümete rağmen hızla sürdüğüne vurgu yapan CHP’li Kış, vatandaşları 2024 yılında zor günler beklediğini, her gün güncellenen zam oranlarıyla vatandaşların daha da yoksullaştığını açıkladı.

Ticaret Bakanlığı Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu’nun 2023 yılında kaç şikayet aldığını ve bu şikayetler sonucu ne kadar ceza uygulandığını soran Kış,  Bakanlık tarafından 2024 yılı için piyasa dengesini sağlama ve tüketicileri koruma adına nasıl bir politika izleneceğini sordu.

Mersin Milletvekili Kış, Ticaret Bakanı’na şu soruları yöneltti:

1. Başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere, hükümet yetkilileri tarafından da kabul edilen fiyat artışları, stokçuluk, fırsatçılık konularında kalıcı bir politikanız var mıdır?

2. 27 Aralık 2023 tarihinden önce, asgari ücretin açıklanmasına günler kala, zincir marketler başta olmak üzere, tüm marketlerde yapılan zamlarla ilgili Ticaret Bakanlığı olarak ne gibi denetimler yapılmıştır?

3. Ticaret Bakanlığı bünyesinde oluşturulan  Alo 175 Tüketici Danışma Hattına 2023 yılı için  gelen şikayet sayısı kaçtır? Bu şikayetlerin Bakanlığınız tarafından dikkate alınarak çözülme oranı kaçtır?

4. Bakanlığınız tarafından fahiş fiyat tespiti yaptığınız market sayısı kaçtır? 1 Ocak itibariyle, marketlerde etiketleri değişen, fiyatları artan ürünler nelerdir?Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    YORUM BULUNMUYOR!


 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2024 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA