ワRETンMDE VERンMSンZLンK TワRKンYE誰ンN TEMEL SORUNU OLMAYA DEVAM EDンYOR | DEMOKRAT MERSンN | Mersin'in Demokrat Gazetesi

 
 
 
21:57  MERCAN奪A BンR ンLK: 賎ECE GヨZLEM ETKンNLンミン  21:35  ゙EHITOミLU, DURAK’A TAM DESTEK VERDI  10:14  HALKIN BA゙KANI SEヌER, MAZBATASINI HALKLA BンRLンKTE ALDI  10:02  MTSO, KENTSEL DヨNヷワM ヌAL゙TAYNA HAZRLANYOR   09:59  ヌAKR: 泥EMOKRASIDE KAYBEDEN OLMAZ  09:49  鄭VUKAT ンヌンN DE ADALET!  09:37  AHMET SERKAN TUNCER, MEZITLI BELEDIYESI誰E ンLK ADMN ATT  09:33  TOROSLAR’N YENI BA゙KAN YLDZ, MAZBATASN ALD  09:31  BA゙KAN ABDULLAH ヨZYIミIT, MAZBATASN ALD  09:07  A.VAHAP ゙EHITOミLU, CHP TOROSLAR BELEDIYE MECLIS ワYELIミI’NE SEヌILDI  22:30  ESAT ARSLAN: MOSKOVA SALDRSNN DヷワNDワRDワKLERI  20:37  ABDURRAHMAN YLDZ奪AN TE゙EKKワR MESAJ  20:34  VAHAP SEヌER, REKOR OYLA YENンDEN 腺A゙KAN  20:34  YENI゙EHIR YENIDEN ABDULLAH ヨZYIミIT DEDI  10:22  ヨZBOZKURT VE YE゙ILKU゙探AN ンL EMNIYET MワDワRワ KARABヨRK脱 ZIYARET  10:20  KUVAY MILLIYE RUHU FOTOミRAFLARLA YENIDEN CANLANDRLD  10:10  MTSO, KENTIN BEKLENTILERINI VAHAP SEヌER鱈E PAYLA゙T  10:00  BA゙KAN SEヌER MUT HALKIYLA BULU゙TU  09:55  BA゙KAN ヨZYIミIT, 釘ALK PAZAR SAYSN ARTTRACAミZ  09:39  CEZAEVI AVUKAT GヨRヷME ODASNDA YENILEME BA゙LAD 
ワRETンMDE VERンMSンZLンK TワRKンYE誰ンN TEMEL SORUNU OLMAYA DEVAM EDンYOR

 

ワRETンMDE VERンMSンZLンK TワRKンYE誰ンN TEMEL SORUNU OLMAYA DEVAM EDンYOR

Ahmet Akn - Yeminli Mali Müavir

MTSO Yüksek ンstiare Kurulu Üyesi

Üretim verimliliini gelitirerek artrmak SÜREÇLERンN STANDARTLA゙TIRILMASI ile balar. ン aklarnz ve dahili süreçleriniz, üretim verimliliini artrmak için çok önemlidir. ゙irketinizdeki hemen hemen her süreci standart hale getirebilirsiniz. Örnein, sevkiyata hazr mallarn depoya getirilmesi, satn alma siparilerine göre istiflenmesi ve ardndan sevkiyata teslim edilmesi gibi. Ayrca bu ayrntlarn yöneticilere ve çalanlara iletilmesi sürecini de standartlatrabilirsiniz. Verimli iletiim, departmanlar arasndaki bilgi haznesini doldurur ve yönetime, bir prosedürün verimliliini artrmak için ihtiyaç duyduu görünürlüü salar.

Verimli üretim için çabalarken ekipmanla ilgili darboazlar kolayca fark edilir. Ancak çou durumda ekipmann aksama süresi gibi darboazlar baka herhangi bir eyden ziyade verimsiz bakm prosedürlerinin bir sonucudur. GÜÇLÜ BンR ÖNLEYンCン BAKIM PROGRAMI ekipman hatalarn en aza indirmenin ve dolaysyla verimlilii artrmann anahtardr. Ayrca üretimdeki birikimleri tutarl bir ekilde kaydeden ekipmanlar da analiz edebilirsiniz. Birikmeye neden olan darboazlar aratrn ve bu sorunlar çözmek için i emirleri oluturun. Elbette dier potansiyel darboazlar tedarik zinciri sorunlarndan, planlanmam aksama sürelerinden veya zayf parça envanter yönetiminden kaynaklanabilir. 

Arzal bir ünite ürettiinizde üretim kapasitesini boa harcam olursunuz. Bu boa harcanan birimler, ekipmann aksama süresi olmasa bile genel üretim verimliliini azaltr. ATIKLARIN EN AZA ンNDンRンLMESン, söylendiinden daha kolaydr. Bununla birlikte, zaman içinde önemli etki yaratacak küçük, artml iyiletirmeler yapmak için yaln üretim metodolojilerini kullanabilirsiniz. Bu iyiletirmeleri Kaizen ve Alt Sigma (TÖAンK) gibi teknikleri uygulayarak yapabilirsiniz. Somut bir iyiletirme salamak biraz zaman alabilir, ancak uygulamann ilk günlerinden itibaren üretim verimliliinizde marjinal iyilemeler göreceksiniz.

MODERN TEKNOLOJン, tekrarlanan görevleri otomatikletirir, dahili süreçleri hzlandrr ve çalanlara daha üretken görevler için zaman kazandrr. Örnein, envanteri hala kat üzerinde kaydediyorsanz, çevrimiçi envanter yönetimi aracnn sunabilecei verimlilikten mahrum kalyorsunuz demektir. Envanterin hareketini kaydetmek için zaman harcamak yerine, envanter yönetimi yazlmnn envanterinizin hareketini izlemesine izin verin ve bakm ekibinizin daha iyi depolama alan kullanm gibi dier stratejik yönlere odaklanmasn salayn. Üretim verimliliini artrmak, özellikle de iletmenin geleneksel metodolojilere biraz fazla alkn olduu ve teknolojiye yatrm yapma konusunda isteksiz olduu durumlarda kolay deildir. Bunu gelitirmek için proaktif ve açk fikirli bir yaklam benimseyin. 

ÜRETンMDE VERンMSンZLンK Türkiye’nin temel sorunu olmaya devam ediyor. Kore, Polonya, Çin, ゙ili gibi orta gelir tuzandan kurtulmay baarabilen veya kurtulmaya aday ülkeler son 30 yl içerisinde ciddi bir verimlilik art yaarken Türkiye ve Brezilya gibi bu tuzakta takl kalan ülkelerde verimlilik büyümesi bir yana, süregelen keskin bir düü yaamakta. Verimliliin kii ba gelir büyümesinin en temel ayaklarndan biri olduunu göz önüne aldmzda, Türkiye’de büyümenin skntl bir ekilde ilerledii açktr. Büyümenin dier motoru olan sermaye birikimi, günümüz ekonomilerinin ileyi yaps gerei, bir ülkenin orta gelir tuzandan çkabilmesini salayacak bir süreç ortaya çkarmas pek mümkün görünmüyor. 

*Increasing Production Efficiency

ahmetakinmersin@gmail.com Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yaplan yorumlarda IP Bilgileriniz kayt altna alnmaktadr..!

    YORUM BULUNMUYOR!


 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA ンLETン゙ンM KワNYE GンZLンLンK ンLKELERン

 
Siteden yararlanrken gizlilik ilkelerini okumanz tavsiye ederiz.
demokratmersin.com ゥ Copyright 2007-2024 Tm haklar sakldr. ンzinsiz ve kaynak gsterilemeden yaynlanamaz, kopyalanamaz, kullanlamaz.

URA MEDYA