11:37  BAŞKAN SEÇER, TARSUS HALKIYLA BULUŞTU  11:28  HALKKENT ÇOCUK GELİŞİM MERKEZİ’NDE SEVGİ DOLU ETKİNLİK  11:20  ARSLAN: LAHEY ADALET DIVANı’NıN İLK İSRAIL KARARı  11:20  SEÇER’DEN KENTE SPOR TESISLERI VE SAHA MÜJDESI  11:15  CHP İL BAŞKANı ÖMÜR: YENI ZAFERLERE IMZA ATACAĞıMıZDAN EMINIM  11:11  ÖZYIĞIT, 5 YıLLıK HIZMET SÜRECINI DEĞERLENDIRIYOR, ÖNERILERI ALıYOR  11:05  CHP TARSUS BELEDIYE BAŞKAN ADAYı ALI BOLTAÇ: " SİYASETE DEĞİL HİZMETE ODAKLIYIZ"  10:59  “KADıNı DEĞERSIZLEŞTIREN SIYASI ANLAYıŞA KARŞı MÜCADELE EDECEĞIZ”  10:47  BAŞKAN ÖZYIĞIT,“TARıM ALANıMıZ KıSıTLı ANCAK BILIMI KULLANıYORUZ”  10:31  BÜYÜKŞEHIR ÖYKÜ YAZARLARıNı UNUTMADı  13:20  BIR MERSIN SEVDALıSı ŞINASI DEVELI…  13:01  KIŞ: “ZEYTİNYAĞI FABRİKASINA BİLE SEÇMEN KAYDI YAPILMIŞ”  12:14  ÜRETİMDE VERİMSİZLİK TÜRKİYE’NİN TEMEL SORUNU OLMAYA DEVAM EDİYOR  11:53  BÜYÜKŞEHİR’İN AKILCI PROJELERİ DOĞA DOSTU SONUÇLAR DOĞURUYOR  20:49  KıŞ: ÇUKUROVA BÖLGESI, TARıM VE SANAYIDE TEŞVIK BEKLIYOR  20:43  SEÇER’DEN BÜYÜKŞEHİR’İN EMEKÇİLERİNE ZAM MÜJDESİ  11:32  NATO’YA HAYIR!  11:05  “EVİMİZ ATÖLYE” PROJESİ BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR  20:42  KıŞ, TICARET BAKANı’NA ZAM YAĞMURUNU SORDU  20:29  BAŞKAN SARı, “PLAKALARDA KAREKOD UYGULAMASı BAŞLADı” 
ÜRETİMDE VERİMSİZLİK TÜRKİYE’NİN TEMEL SORUNU OLMAYA DEVAM EDİYOR | DEMOKRAT MERSİN GAZETESİ
image
Ahmet AKIN

ÜRETİMDE VERİMSİZLİK TÜRKİYE’NİN TEMEL SORUNU OLMAYA DEVAM EDİYOR

Üretim verimliliğini geliştirerek artırmak SÜREÇLERİN STANDARTLAŞTIRILMASI ile başlar. İş akışlarınız ve dahili süreçleriniz, üretim verimliliğini artırmak için çok önemlidir. Şirketinizdeki hemen hemen her süreci standart hale getirebilirsiniz. Örneğin, sevkiyata hazır malların depoya getirilmesi, satın alma siparişlerine göre istiflenmesi ve ardından sevkiyata teslim edilmesi gibi. Ayrıca bu ayrıntıların yöneticilere ve çalışanlara iletilmesi sürecini de standartlaştırabilirsiniz. Verimli iletişim, departmanlar arasındaki bilgi haznesini doldurur ve yönetime, bir prosedürün verimliliğini artırmak için ihtiyaç duyduğu görünürlüğü sağlar.

Verimli üretim için çabalarken ekipmanla ilgili darboğazlar kolayca fark edilir. Ancak çoğu durumda ekipmanın aksama süresi gibi darboğazlar başka herhangi bir şeyden ziyade verimsiz bakım prosedürlerinin bir sonucudur. GÜÇLÜ BİR ÖNLEYİCİ BAKIM PROGRAMI ekipman hatalarını en aza indirmenin ve dolayısıyla verimliliği artırmanın anahtarıdır. Ayrıca üretimdeki birikimleri tutarlı bir şekilde kaydeden ekipmanları da analiz edebilirsiniz. Birikmeye neden olan darboğazları araştırın ve bu sorunları çözmek için iş emirleri oluşturun. Elbette diğer potansiyel darboğazlar tedarik zinciri sorunlarından, planlanmamış aksama sürelerinden veya zayıf parça envanter yönetiminden kaynaklanabilir. 

Arızalı bir ünite ürettiğinizde üretim kapasitesini boşa harcamış olursunuz. Bu boşa harcanan birimler, ekipmanın aksama süresi olmasa bile genel üretim verimliliğini azaltır. ATIKLARIN EN AZA İNDİRİLMESİ, söylendiğinden daha kolaydır. Bununla birlikte, zaman içinde önemli etki yaratacak küçük, artımlı iyileştirmeler yapmak için yalın üretim metodolojilerini kullanabilirsiniz. Bu iyileştirmeleri Kaizen ve Altı Sigma (TÖAİK) gibi teknikleri uygulayarak yapabilirsiniz. Somut bir iyileştirme sağlamak biraz zaman alabilir, ancak uygulamanın ilk günlerinden itibaren üretim verimliliğinizde marjinal iyileşmeler göreceksiniz.

MODERN TEKNOLOJİ, tekrarlanan görevleri otomatikleştirir, dahili süreçleri hızlandırır ve çalışanlara daha üretken görevler için zaman kazandırır. Örneğin, envanteri hala kağıt üzerinde kaydediyorsanız, çevrimiçi envanter yönetimi aracının sunabileceği verimlilikten mahrum kalıyorsunuz demektir. Envanterin hareketini kaydetmek için zaman harcamak yerine, envanter yönetimi yazılımının envanterinizin hareketini izlemesine izin verin ve bakım ekibinizin daha iyi depolama alanı kullanımı gibi diğer stratejik yönlere odaklanmasını sağlayın. Üretim verimliliğini artırmak, özellikle de işletmenin geleneksel metodolojilere biraz fazla alışkın olduğu ve teknolojiye yatırım yapma konusunda isteksiz olduğu durumlarda kolay değildir. Bunu geliştirmek için proaktif ve açık fikirli bir yaklaşım benimseyin. 

ÜRETİMDE VERİMSİZLİK Türkiye’nin temel sorunu olmaya devam ediyor. Kore, Polonya, Çin, Şili gibi orta gelir tuzağından kurtulmayı başarabilen veya kurtulmaya aday ülkeler son 30 yıl içerisinde ciddi bir verimlilik artışı yaşarken Türkiye ve Brezilya gibi bu tuzakta takılı kalan ülkelerde verimlilik büyümesi bir yana, süregelen keskin bir düşüş yaşamakta. Verimliliğin kişi başı gelir büyümesinin en temel ayaklarından biri olduğunu göz önüne aldığımızda, Türkiye’de büyümenin sıkıntılı bir şekilde ilerlediği açıktır. Büyümenin diğer motoru olan sermaye birikimi, günümüz ekonomilerinin işleyiş yapısı gereği, bir ülkenin orta gelir tuzağından çıkabilmesini sağlayacak bir süreç ortaya çıkarması pek mümkün görünmüyor. 

*Increasing Production Efficiency

ahmetakinmersin@gmail.com 

 

 Yazı Tarihi : 4.02.2024 12:15:33 | E-Mail : ahmetakinmersin@gmail.com
 


 
  YAZARIN ARŞİVİ
 


 
  YORUMLAR
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz          :

Güvenlik Kodu     : Güvenlik Kodu
Kod                        :

  
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2024 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA